reklama

Dzień ślubu jest jednym z bardzo ważnych momentów dla Pary Młodej, dlatego też tą datę warto pamiętać przez całe życie i z każdym kolejnym rokiem odpowiednio ją pielęgnować i celebrować. Dzień, w którym powiedziało sobie „tak” powinien być dniem wyjątkowym, a każdy kolejny razem rok powodem do świętowania i radości. W dzisiejszym zapracowanym, szarym świecie przynajmniej raz w roku warto pomyśleć o sobie i zadbać o wspólną miłość. Poniżej zostaną przedstawione główne nazwy rocznic ślubu oraz pomysły na prezenty z ich okazji, jak i inspiracje jak można by było je obchodzić. Warto jednak pamiętać, że niezależnie, która rocznica ślubu jest obchodzona najważniejsze w tym dniu to „miłość” i szacunek do siebie.

Rocznica ślubu – nazwy wszystkich rocznic ślubu

Nazwy ośmiu rocznic ślubu (pierwszej, piątej, dziesiątej, piętnastej, dwudziestej, jak i dwudziestej piątej, pięćdziesiątej oraz siedemdziesiątej piątej) po raz pierwszy pojawiły się w 1922 roku w książce Emily Post „Etiquette” – amerykańskiej autorce specjalizującej się w etykiecie towarzyskiej. Kolejne nazwy rocznic ślubu zostały wymyślone piętnaście lat po słynnej książce przez Związek Jubilerów Amerykańskich. Gdy przyjrzymy się nazewnictwu poszczególnym rocznicom ślubu, odnajdujemy ukryty sens – „im dłuższy staż związku małżeńskiego, tym twardsze i szlachetniejsze tworzywo przypisane danej rocznicy”. Wiele osób twierdzi, że nazwy rocznic ślubu powiązane są z prezentami, jakie współmałżonek powinien od nas dostać. Tą idee należy jednak spostrzegać z lekkim przymrużeniem oka i nazwy rocznic traktować w kategorii pewnej inspiracji, temacie przewodnim lub po prostu tworzywie, z którego ma być wykonany podarunek.

Pierwsza rocznica ślubu – papierowa

Dla świeżo wydanych małżonków pierwsza rocznica ślubu jest zawsze bardzo wielkim przeżyciem i oczekuje się jej niecierpliwie. Wspomnienie ceremonii i przysięgi ślubnej wciąż jest żywe, stąd Młodzi bardzo chętnie obchodzą tą rocznicę. Pierwsza rocznica ślubu nazywana jest rocznicą papierową. Jak sama nazwa wskazuje jest ona bardzo delikatna, szybka do zniszczenia – gdyż każdą miłość, podobnie jak kartkę papieru łatwo można zgiąć, zniszczyć i wyrzucić do kosza. Papier jest również bardzo podatny na obróbkę – najprawdopodobniej autor chciał przekazać ukrytą idee, gdzie dwoje ludzi dostosowuje się do siebie, nawzajem dociera. Na pierwszą rocznicę ślubu współmałżonka można obdarować albumem ze wspólnymi zdjęciami, bądź własnoręcznie wykonaną laurką. Inne pomysły to ulubiona książka z zakładką ze wspólnym zdjęciem, samodzielnie wykonana grafika, którą można powiesić w sypialni, jak i bukiet z papierowych kwiatów czy kupić piękny wspólny kalendarz do powieszenia.

Druga rocznica ślubu – bawełniana

Druga rocznica ślubu nosi nazwę bawełnianej. W niektórych źródłach można spotkać odwrotną kolejność pierwszych dwóch rocznic. Bawełna jest tworzywem nieco trwalszym aniżeli papier, co najprawdopodobniej świadczy o trwalszej i większej miłości małżonków. Ciekawym pomysłem na prezent dla ukochanej osoby jest koszulka ze specjalnie wymyślonym napisem czy grafiką. Tradycjonaliści zapewne ucieszą się z zestawu nowej, bawełnianej pościeli, spersonalizowanych ręczników czy piżamy. Dobrym pomysłem są również poduszeczki z odpowiednim do okazji nadrukiem.

Trzecia rocznica ślubu – skórzana

Kolejna rocznica ślubu to rocznica skórzana. O wiele trwalsza i mocniejsza aniżeli dwie poprzednie. Po trzech latach wspólnie spędzonych człowiek przyzwyczaja się do drugiej osoby – miłość dwóch bliskich osób staje się bardziej ugruntowana. W trzecią rocznicę ślubu można podarować drugiej połowie coś skórzanego – nawiązując do nazwy rocznicy. Mnie musi być to od razu droga torebka czy kurtka, lecz bransoletka lub zegarek z inicjałami. Inne pomysły to buty, portmonetka, jak i zbiór ulubionych wierszy oprawiony w piękną skórę. Niektóre pary interpretują nazwę tej rocznicy bardziej ekstremalnie i decydują się na tatuaż z imieniem partnera.

Czwarta rocznica ślubu – owocowa lub kwiatowa

Chyba nie istnieje na świecie kobieta, która nie kochałaby kwiatów! Dlatego w czwartą rocznicę ślubu każdy mąż powinien kupić swojej ukochanej bukiet jej ulubionych kwiatów. A co z płcią męską? Panów można zabrać na piknik do parku pełnego kolorowych kwiatów albo na wycieczkę do ogrodu botanicznego albo palmiarni. Wieczorem wspólnie małżonkowie mogą pokusić się na lampkę wina w romantycznym, pachnącym kwiatami miejscu lub zjeść owocowy deser. Ciekawym pomysłem jest wspólne zasadzenie drzewka lub krzewu owocowego w swoim ogrodzie – rosnąc, będzie przypominało o wspólnej miłości.

Piąta rocznica ślubu – drewniana

Piąta rocznica ślub jest rocznicą drewnianą. Nazwa nawiązuje do miłości, która staje się mocna, stara i duża jak drzewo. Drewno to bardzo czarujące tworzywo. Jako prezent na tą rocznicę można podarować drewnianą ramkę ze wspólnym zdjęciem, szkatułkę na biżuterię, ręcznie robione pudełko na narzędzia, drewniany model samolotu czy skrzyneczka z ulubionym trunkiem. Dla mniej konserwatywnych proponujemy wspólny wypad na łono natury – spływ kajakowy lub wypad do parku linowego.

Szósta rocznica ślubu – cukrowa

Szósta rocznica nosi nazwę cukrowej. Jak sama nazwa wskazuje jest to bardzo słodka rocznica, gdyż przeżyło się już wspólnie ponad 5 lat. Niektóre źródła podają, iż po 5 latach związku przychodzi kryzys. Wspólnie dotarcie do rocznicy szóstej jest słodkim tego zwieńczeniem. Nad prezentami nie trzeba się chyba długo zastanawiać. Ukochana może upiec tort, ciasteczka etc. dla męża a on w zamian zrobić najsłodszy deser dla swej żony lub po prostu zafundować jej czekoladowy masaż w Spa albo zabrać na pyszne łakocie i kawę do restauracji. Pudełeczko czekoladowych pralinek czy przygotowanie wspólnej kąpieli z użyciem kosmetyków o zapachu cukierków, czekolady również będzie dobrym pomysłem. Dla bardziej pragmatycznych małżonków można kupić mikser, zestaw do ozdabiania tortów, nową paterę, jak i voucher na warsztaty cukiernicze.

Siódma rocznica ślubu – wełniana lub miedziana

Zarówno wełna, jak i miedź to bardzo trwałe surowce, które można porównać do miłości małżonków. Pomysłem nie wymagającym myślenia może okazać się miedziana statuetka z wygrawerowanymi inicjałami, wyznaniem miłości czy datą ślubu. Dla bardziej praktycznych ukochanych można kupić ciepłe, wełniane rękawiczki, skarpetki, czapka czy sweter. Na liście wełnianych prezentów można również umieścić pledy, koce, ocieplacze na kubki. Aby móc razem świętować nie banalne będzie dorzucenie do prezentu biletu na wspólny wypad w góry zimą.

Ósma rocznica ślubu – brązowa, blaszana lub spiżowa

Ósma rocznica nazywana jest blaszaną, glinianą lub spiżową. W nazwie można odnaleźć ukryty sens – „starość” tworzyw świadczy o zakorzenieniu miłości małżonków, ich trwałości. Na ósmą rocznicę można razem wybrać się na targ staroci i kupić coś do swojego domu. Ciekawym i śmiesznym pomysłem okazać się może blaszka do pieczenia ciast lub gliniane Naczynie. Bardziej romantyczny okazać może się zakup blaszanych przywieszek na łańcuszek np. z gliny lub brązu, które zostały spersonalizowane.

Dziewiąta rocznica ślubu – generalska lub wiklinowa

Dziewiąta rocznica ślubu to generalska lub wiklinowa. Małżonkowie wspólnie spędzili sporo czasu. W tą rocznicę można podarować ukochanej osobie bujany fotel lub zakupić wiklinowy kosz piknikowy, który posłuży przy wspólnych wycieczkach. Mając kosz piknikowy można zorganizować pyszny obiad, kolację na świeżym powietrzu w formie pikniku.

Dziesiąta rocznica ślubu – aluminiowa lub cynowa

Dziesięć wspólnie spędzonych lat z drugą osobą to już dobry kawał czasu! Związek małżeński po tylu latach jest już związkiem dojrzałym. Warto, więc wspólną dekadę życia uczcić w wyjątkowy sposób. Można przy tej pięknej okazji pomyśleć o odnowieniu przysięgi małżeńskiej albo zdecydować się na drugą podróż małżeńską – romantyczną podróż do miasta zakochanych, Wenecji, Paryża. Jeśli mąż chce podziękować żonie za wspólnie spędzone dziesięć lat powinien zakupić dla niej cynową biżuterię lub wręczyć wykonaną z cyny dekorację do domu.

Srebrne i złote gody

Nazwa srebrnych i złotych godów pochodzi od wieńców z tych metali, którymi mężowie obdarowywali swoje żony odpowiednio po 25 i 50 latach małżeństwa. Tradycja ta miała swoją genezę w Europie już w średniowieczu, ale na uszczegółowienie nazw trzeba było czekać aż do początków wieku XX. W Polsce za długoletnie pożycie małżeńskie (50 lat – rocznica złota) wojewoda występuje do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o nadanie Medalu dla małżonków za długoletnie pożycie. Poniżej przedstawiono nazwy kolejnych rocznic ślubnych i przykładowe prezenty, jakie można kupić ukochanej osobie z okazji rocznicy:

  • 11 rocznica – stalowa (stalowy breloczek, stalowy garnek, modna biżuteria, wspólne zdjęcie w ramce)
  • 12 rocznica – jedwabna, płócienna lub lniana (jedwabny szal, krawat lub bielizna, sukienka)
  • 13 rocznica – koronkowa (koronkowa bielizna, koronkowy obrus)
  • 14 rocznica – kości słoniowej (wspólna kolacja przy świecach, zegarek)
  • 15 rocznica – szklana lub kryształowa (szklane kieliszki z grawerem, szklana kulę lub szklaną statuetkę, szklany wazon na kwiaty)
  • 20 rocznica – porcelanowa (nową porcelanę, porcelanową lalkę, porcelanowy słonik lub inna dekoracja, zdjęcie w ramce ze ślubu i aktualne)
  • 25 rocznica – srebrna (srebrny komplet sztućców, srebrna biżuteria, kolacja we dwoje, nowa pościel)
  • 30 rocznica – perłowa (biżuterię z brylantami, wspólna podróż)
  • 35 rocznica – koralowa (koralowa biżuteria, sukienka, podróż nad Morze Koralowe)
  • 40 rocznica – rubinowa (rubinowa bransoletka, kolczyki)
  • 50 rocznica – złota (złota biżuteria, kolacja przy świecach, odnowienie przysięgi małżeńskiej, obraz w ramce pozłacanej, wspólny wyjazd)
  • 55 rocznica – szmaragdowa (szmaragdowa biżuteria, wspólne obserwowanie gwiazd)
  • 60 rocznica – diamentowa (odtąd tylko brylanty i diamenty w prezencie!)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj