Grawerowanie ręczne, maszynowe i laserowe

0
3034
obrączki ślubne grawer
reklama

Grawerowanie biżuterii to usługa oferowana przez salony jubilerskie, które wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, dają możliwość personalizowania wyrobów biżuteryjnych i tworzenia wyjątkowych pamiątek. Grawerowanie może odbywać się na kilka sposobów – wyróżniamy grawerowanie ręczne, maszynowe i laserowe. O wadach i zaletach każdej z metod przeczytasz w dalszej części artykułu.

Po co graweruje się biżuterię?

Grawerowanie biżuterii łączy w sobie kilka funkcji. Służy ozdabianiu wyrobów jubilerskich, sprawia, że stają się wyjątkowe, powiązane z daną osobą czy danym wydarzeniem. Biżuteria zyskuje pamiątkowy charakter, nawet jeśli to nie data jest tym, co zostanie „wyryte” w złocie czy srebrze.

Najczęściej graweruje się ślubne obrączki, ale także szereg innych ozdób biżuteryjnych, takich jak: pierścionki zaręczynowe, sygnety, bransolety, koperty zegarków stalowych, złotych i srebrnych, ryngrafy, pióra, długopisy, smoczki, zapalniczki, breloki, nieśmiertelniki czy spinki do mankietów. Pracownie jubilerskie wykonują i grawerują blaszki i tabliczki do opakowań jubilerskich czy obrazów. Grawerować można wiele przedmiotów, oczywiście pod warunkiem, że zostały wykonane z odpowiedniego metalu (złoto, srebro, stal). Poniekąd od rodzaju metalu zależy także to, z jakiej metody grawerowania można w danym przypadku skorzystać.

Grawerowanie biżuterii – metody

Grawerowanie ręczne

Wyróżniamy kilka metod grawerowania biżuterii. Metodą najstarszą jest grawerowanie ręczne. To, jak będzie wyglądał tworzony napis czy rysunek, zależy od umiejętności rzemieślnika. Nie każdy salon jubilerski zajmuje się grawerowaniem ręcznym, ponieważ trudno dziś znaleźć fachowca w tej dziedzinie. Ponadto jest to metoda niezwykle praco- i czasochłonna. Grawer ręczny ma jednak wielu zwolenników. Pozwala na ozdobienie biżuterii niepowtarzalnym wzorem. Napis czy rysunek nosi znamiona pracy ręcznej – nie jest idealny, niczym z taśmy produkcyjnej, ale właśnie to stanowi o jego wyjątkowości.

Grawerowanie maszynowe

Grawerowanie maszynowe to metoda najpopularniejsza i stosunkowo najtańsza. Korzysta z niej większość salonów jubilerskich (np. Jubiler Kozłowski). Grawer wykonywany jest przy pomocy maszyn sterowanych komputerem. Napisy, symbole czy rysunki są niezwykle precyzyjne, czego nie możemy spodziewać się w przypadku pracy manualnej. Grawerowanie maszynowe jest metodą szybką, pozwala na sprawną realizację zamówień od klientów. Wadą tej metody jest fakt, że takie same wzory mogą pojawić się na wielu identycznych przedmiotach, a więc mamy do czynienia z pewnego rodzaju powtarzalnością.

Grawerowanie laserowe

Grawerowanie laserowe to najnowsza metoda znakowania powierzchni w calach dekoracyjnych. Metoda wykorzystująca laser, czyli wąską wiązkę światła, zatem bezdotykowa. Grawerowanie laserowe ma wiele zalet, wystarczy wspomnieć, chociażby o szybkości i precyzji, z jaką powstają rysunki i napisy. Laser w żaden sposób nie brudzi i nie uszkadza wyrobów biżuteryjnych. Umożliwia znakowanie jednego elementu, jak i całej serii produktów. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej firm decyduje się na zakup urządzeń do laserowego grawerowania metali szlachetnych.

Może cię zainteresować: Grawer na obrączkach ślubnych – gotowe teksty

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj