Czy przełożyć ślub i wesele na nowy termin z powodu koronawirusa
reklama

Koronawirus – najważniejsze informacje

Co zrobić, gdy Wasz ślub i wesele miały odbyć się w najbliższych miesiącach a w Polsce wprowadzony został stał pandemii z powodu COVID-19 tzw. koronowirusa? Wiele par, które w najbliższym czasie miały zaplanowany swój Wielki dzień, patrząc na aktualnie panującą sytuację w kraju zdecydowały się przesunąć na inny termin swój ślub i wesele. Są jednak pary, które wciąż czekają na rozwój sytuacji i zastanawiają się, co robić, jaką decyzję podjąć. W poniższym artykule przedstawimy Wam najważniejsze obwieszczenia dotyczące ślubów i wesel w tym ciężkim dla każdego okresie. Przypominamy jednak z bólem serca, iż ślub w czasach epidemii to bardzo duża odpowiedzialność za nas samych i naszych najbliższych.

Ślub a Koronawirus

Aktualnie sytuacja w Polsce dotycząca COVID-19 rozwija się bardzo dynamicznie i bardzo trudno oszacować, jak długo taki stan potrwa w Polsce. Wiemy jednak, iż polski rząd podjął radykalne kroki chroniące naród polski przed zarażeniem. W takim szybkim tempie zmian rozporządzeń prawnych oraz rozwoju epidemii bardzo trudno sprecyzować jednoznacznie jednolitą wykładnie prawną dotyczącą wszystkich ślubów i wesel. Wiadomo na pewno, zgodnie z aktualnymi obwieszczeniami, że obecnie w Polsce został ogłoszony stan epidemii, który zakazuje organizacji jakichkolwiek zgromadzeń powyżej 2 osób, a w obrzędach liturgicznych udział może wziąć maksymalne 5 osób, nie licząc osób sprawujących msze. Dodatkowo, utrudnieniem jest fakt, iż większość kościołów albo odwołała msze święte albo jest zamknięta.

Episkopat Polski nie wydał dotychczas żadnego oświadczenia regulującego jasno zawieranie ślubu kościelnego w dobie epidemii. Większość par jednak i tak sama podejmuje kroki mające na celu zmianę terminu ślubu. Jak już zostało wspomniane, kapłan może udzielić przyszłym Nowożeńcom sakramentu, aczkolwiek tylko i wyłącznie pod warunkiem, iż w kościele będzie maksymalnie pięć osób tj. na pewno przyszli Małżonkowie i świadkowie (to już cztery osoby!). Jednakże spotkać można się z zaleceniem (prośbą) duchownych o przełożenie całej uroczystości na inny termin.

Kwestia związana z zawarciem ślubu w Urzędzie Stanu Cywilnego również nie została precyzyjnie określona. Wiele Urzędów Stanu Cywilnego zostało zamkniętych (do odwołania!). Niektóre Urzędy, jeśli dopuszczają możliwość zawarcia ślubu, to również stosują się do zasady, zgodnie z którą do 11 kwietnia może w uroczystości uczestniczyć maksymalnie pięć osób – podobnie jak w przypadku uroczystości w kościele. Po każdej uroczystości w Urzędzie Stanu Cywilnego stół, krzesła, klamki i długopisy są odkażane, a przed wejściem na salę mierzona jest każdej uczestniczącej osobie temperatura. Dodatkowo, wymaga się dezynfekcji rąk. Jednak kierownicy Urzędów zalecają przełożenie ślubu cywilnego na inny, bardziej odległy termin.

Organizacja wesela a korona wirus

W obecnie panującym stanie epidemii w Polsce nie istnieje możliwość zorganizowania wesela. Jest to niemożliwe z kilku powodów. Po pierwsze puby, restauracje oraz domy weselne zostały zamknięte. Dodatkowo, od 25 marca (środa) w całym kraju obowiązuje zakaz spotykania się powyżej dwóch osób. Nie dotyczy to bardzo bliskich osób tj. rodziny, gdyż w ich przypadku mowa o maksymalnie pięciu osobach. W związku z powyższym, osoby, które miały zaplanowane wesele zmuszone będą je przełożyć na inny termin. Zaleca się, aby wesele zostało przełożone o kilka miesięcy, bądź na kolejny rok – jest to związane z nadal burzliwą sytuacją w kraju, nie wiadomo, do kiedy epidemia COVID-19 zostanie opanowana. Wiele sal weselnych wychodzi naprzeciw potrzebom przyszłych Nowożeńców i zmiana terminu wesela odbywa się bezpłatnie. Dodatkowo, zachęcają oni do zmiany terminu na taki w niedzielę bądź też w środku tygodnia.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj