Idealny świadek, czyli kto? Czym się kierować przy wyborze świadków

0
4153
Świadkowie
reklama

Każdy ślub zarówno cywilny jak i kościelny wymaga świadków. W roli świadka i świadkowej zazwyczaj występuje rodzeństwo Państwa Młodych, bądź bliscy przyjaciele, kuzyni. Już na etapie planowania daty ślubu warto przemyśleć wybór świadków. Kluczową cechą idealnych świadków jest odpowiedzialność, bowiem to oni w dużej mierze są obarczeni obowiązkami wsparcia organizacyjnego Pary Młodej w dniu ślubu i wesela. W dużej mierze od zaangażowania i aktywności świadków zależy powodzenie uroczystości zaślubin jak i doskonałej zabawy weselnej. Z tego też powodu rzadko wybierane są na świadków osoby mało znane Parze Młodej. Nie można zapominać, iż świadkowie towarzyszą Nowożeńcom w sesji zdjęciowej oraz obrzędach tradycyjnych jak chociażby oczepiny.

Obowiązki świadków

Warto dodać, iż obowiązki świadków zaczynają się jeszcze przed ślubem. Zgodnie ze zwyczajem świadkowa wspiera Pannę Młodą w wyborze sukni ślubnej, dodatków, kwiatów, wspólnie z Panną Młodą uzgadnia własną kreację. Przyjmuje się również iż to druhna Panny Młodej prezentuje jej niebieska podwiązkę na szczęście, którą wręcza podczas przygotowań Panny Młodej w dniu zaślubin. Poza czysto materialnymi czynnościami do jakich zobowiązuje miano świadkowej, jest ona odpowiedzialna za wsparcie duchowe i rozładowanie stresu Panny Młodej tak w dniu ślubu jak i przed tym wielkim dniem. W trakcie uroczystości świadkowa odpowiada za dopilnowanie by Panna Młoda wyglądała olśniewająco, ma za zadanie pomóc w razie potrzeby przykładowo poprawy welonu, uniesienia rąbka trenu przy wejściu na schody, bądź podania chusteczki dla otarcia łez wzruszenia. Po ceremonii świadkowa wraz ze świadkiem odbierają bukiety kwiatów wręczane przez gości jak również koperty, prezenty. W czasie zabawy świadkowa winna być zawsze w pobliżu i w pogotowiu na wypadek gdyby Panna Młoda jej potrzebowała czy to w udaniu się do toalety czy poprawy makijażu, fryzury itp., zaś drużba winien dopilnować by nie brakowało alkoholu, muzyki i wszyscy dobrze się bawili.

Starosta weselny jeszcze przed ślubem ma obowiązek doradczy w zakresie ubioru Pana Młodego, jak i dopilnowania zaopatrzenia w alkohol i napoje na przyjęciu weselnym. Zwyczajowo świadek winien w dniu ślubu towarzyszyć Panu Młodemu w drodze do domu Panny Młodej. Ten obowiązek nieco zanika wraz z upowszechnieniem się ślubów par, które od dawna przed ślubem mieszkają wspólnie. Jednym z najważniejszych obowiązków drużby jest opieka nad obrączkami, jakie ma za zadanie przekazać udzielającemu ślubu. Ciekawym obowiązkiem starosty jest wykupowanie Nowożeńców w przypadku blokad i bramek, na tę okoliczność winien on mieć przygotowane określone fanty jak alkohol, czy ciasto weselne, słodycze dla dzieci itp. W trakcie wesela to świadek, jak i też świadkowa wygłaszają toasty weselne. Znamiennym obowiązkiem wspólnym dla obojga świadków jest organizacja odpowiednio wieczoru panieńskiego i wieczoru kawalerskiego.

Odpowiednia osoba w roli świadka

Mając na uwadze szereg zadań, jakie stoją przed świadkami należy skrupulatnie dobrać świadków do tej roli. Bez wątpienia konieczne jest zaufanie wobec wybranych osób, ale również dobry kontakt i relacje z nimi. Prócz osobistych preferencji należy również sprawdzić czy wytypowane osoby mogą być świadkami od strony formalnej. Prócz pełnoletności istotnym warunkiem jest zdolność do czynności prawnych oraz posiadanie dokumentu tożsamości w chwili składania podpisów pod aktem małżeństwa którego są świadkami. Bezsprzecznie idealny świadek to osoba o wysokiej kulturze osobistej, wrażliwa na potrzeby Państwa Młodych ale również doskonały organizator, co istotne samodzielny w swej decyzyjności a jednocześnie uwzględniający zdanie Młodej Pary. Czym się kierować przy wyborze świadków? Na pierwszym miejscu powinny być osobiste sympatie i pozytywne relacje, aczkolwiek nie można zapominać o cechach osobowości i sposobie bycia świadków, od których zależy pomyślność uroczystości ślubnej i wesela.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj