Na co zwrócić uwagę wybierając sale na wesele

2
2367

Organizacja wesela z pewnością nie należy do zadań prostych. W trakcie przygotowań do tego wyjątkowego dnia, narzeczeni muszą podjąć szereg niezwykle ważnych decyzji, które wpłyną na całość wydarzenia. Jedną z najważniejszych kwestii jest wybór sali weselnej, gdzie odbędzie się przyjęcie. Aby ułatwić Ci zadanie, przygotowaliśmy krótki poradnik, czym się kierować, na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać wybierając salę na wesele.

Kiedy zarezerwować salę

Jeżeli wybór sali macie już za sobą, pewnie już wiecie jak trudno zarezerwować dane miejsce w terminie, który najbardziej Wam odpowiada, szczególnie jeżeli narzeczonym zależy na czasie. Wynajem lokalu “na już” jest niemal niemożliwe, szczególnie jeżeli planujecie wesele w miesiącach letnich – czerwiec, lipiec, sierpień. Na wolne miejsce czeka się zazwyczaj ok. 2 lat a prawdopodobieństwo, że znajdziesz dobrze oceniany lokal z wolnym terminem na bieżący lub przyszły rok jest stosunkowo niskie.

Kiedy zarezerwować salę

Zwolniło się miejsce!

Dużą szansą dla narzeczonych jest możliwość zwolnienia terminu w danym lokalu przez inne osoby. Fakt ten jest szczególnie pomocny jeżeli przyszła Para Młoda ma wybranych kilka miejsc, które najbardziej przypadły im do gustu a organizacja tego wyjątkowego dnia w danym lokalu będzie wręcz spełnieniem marzeń. W renomowanych lokalach, gdzie terminy rezerwowane są na 2 a nawet 3 lata do przodu, często bywa tak, że narzeczeni z różnych przyczyn zwalniają termin. Taka sytuacja daje Wam sporą szansę na zarezerwowanie wesela jeszcze w tym samym roku lub za rok.

Gdzie najlepiej wynająć

Salę na wesele najlepiej zarezerwować blisko miejsca zamieszkania jednej ze stron – narzeczonego lub narzeczonej. Jest to opcja wygodna, pozwalająca przyszłej Parze Młodej i zaproszonym gościom czuć się komfortowo i pewnie. Dodatkowo będziesz musiał wziąć pod uwagę usytuowanie lokalu względem Kościoła i Urzędu Stanu Cywilnego, im dalej od tych miejsc znajdować się będzie dom weselny, tym dłuższa będzie droga do pokonania. Zastanówcie się również jaka przestrzeń najbardziej Wam odpowiada, czy ma być to miejsce w centrum miasta, na obrzeżach, w otoczeniu zieleni, z ładnym widokiem itd. Każda z opcji bez wątpienia ma swoje plusy i minusy a wybór miejsca odpowiedniego powinien zależeć od przyszłych małżonków.

Jak duży powinien być lokal

Wielkość lokalu powinna być zależna od wielkości wesela. Musicie wziąć pod uwagę liczbę zaproszonych gości, styl dekoracji i wielkość przestrzeni, zarówno pod względem ustawienia stołów jak również miejsca do tańca. Często bywa tak, że optycznie duża sala w domu weselnym, po usytuowaniu stolików, krzeseł i ławek znacznie zmienia swój wygląd, staje się mniejsza i mniej przestronna. Dużym problemem w takich sytuacjach jest chęć zagospodarowania miejsc siedzących “na siłę” i choć wszystko pozornie wygląda dobrze, po przybyciu gości okazuje się, że mają oni zbyt mało miejsca, by czuć się przy stole swobodnie.

Problemem może okazać się również, kiedy sala będzie zbyt duża. Wybierając lokal powinieneś znaleźć punkt środkowy względem wielkości sali a liczbą zaproszonych osób. Sala pełna gości i zapełniony parkiet będzie fajnie wyglądał na zdjęciach.

Jak duży powinien być lokal

Jedna czy dwie sale

Szukając lokalu na wesele, z pewnością traficie na takie, gdzie cała sala weselna podzielona jest na dwie mniejsze – do tańczenia i siedzenia. Takie rozwiązanie znajduje zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. W lokalu gdzie stoliki i miejsca siedzące znajdują się na jednej sali z parkietem do tańczenia, goście, którzy z różnych względów nie chcą tańczyć mają możliwość ciągłego uczestniczenia w imprezie. Z drugiej strony jednak, oddzielona sala do siedzenia daje większe możliwości do swobodnej rozmowy, goście nie muszą się przekrzykiwać a jeżeli mają ochotę potańczyć idą do drugiej sali – co doskonale sprawdza się na przykładzie Restauracji Portius.

Na co zwrócić uwagę?

Dekoracja

Dekoracja sali weselnej powinna być dostosowana do gustu i stylu nowożeńców, w końcu jest to ich wymarzony dzień. Wybierając lokal, zapytaj, czy masz możliwość wyboru dekoracji i dołożenia własnych dodatków lub wyeliminowania z wystroju elementów, które Wam nie odpowiadają.

Catering

Dobre jedzenie na weselu to podstawa. Zwróć uwagę na ilość serwowanych dań gorących, sałatek, ciast itd. Sprawdź, co na temat serwowanych w lokalu dań sądzą inni. Być może, ktoś już był na weselu w danym lokalu i jest w stanie powiedzieć więcej o jakości potraw i obsługi.

bar na weselu

Menu dla dzieci

Sprawdź czy istnieje możliwość zamówienia specjalnego menu dla dzieci, o mniejszych porcjach i w analogicznie niższej cenie.

“korkowe” – wniesienie własnego alkoholu

W lokalach gdzie istnieje możliwość organizacji wesela oraz domach weselnych coraz częściej można spotkać się z tak zwanym “korkowym” czyli opłatą związaną z możliwością wniesienia własnego alkoholu na wesele. Jeżeli na liście prezentowanych przez lokal alkoholi, nie znajduje się ten, który chcielibyście mieć na stole w dzień wesela, zakup i wniesienie własnego może być opcją dodatkowo płatną. Często podczas wstępnej rozmowy z menadżerem informacja taka nie jest podawana, musisz zapytać sam.

Kwota zaliczki

Podczas spotkania z menadżerem, zapytaj o kwotę zaliczki jaką będziesz musiał zapłacić za wynajęcie sali i innych dodatkowo płatnych możliwości.

Poprawiny

Przed rezerwacją terminu na wesele, zastanówcie się czy chcecie zorganizować poprawiny. Jeżeli tak zapytajcie, czy w wybranym lokalu istnieje taka możliwość, ile kosztuje i jak wygląda wówczas kwestia cateringu.

Miejsce dla orkiestry

Wynajmując salę na wesele sprawdź czy znajduje się na niej specjalnie wygospodarowane miejsce dla orkiestry lub dj.

Nielimitowane napoje

Zapytaj obsługi restauracji o nielimitowane napoje na weselu. Przyszli nowożeńcy coraz częściej decydują się na dodatkową opcję – Mini bar. Na stołach weselnych znajduje się wówczas karteczka z rodzajami drinków jakie goście mają do wyboru. Barman serwuje napoje alkoholowe lub bezalkoholowe dla gości zupełnie za darmo.

Parking pod salą

Kwestia niezwykle istotna. Przybyli na wesele goście powinni mieć gdzie zaparkować. Ważne, żeby parking był ogrodzony i monitorowany. Weselna zabawa może potrwać nawet do białego rana, uczestniczący w niej goście powinni czuć się pewnie i spokojnie. Sprawdź również czy parking dla gości nie jest dodatkowo płatną opcją.

Organizując wesele dokładnie sprawdź każdy szczegół i sprecyzuj czego oczekujesz. Ważne decyzję podejmijcie wspólnie, najlepiej dużo wcześniej. Okres przed samą uroczystością może być dla Ciebie dość stresujący i możliwe, że na dopracowywanie szczegółów nie będziecie mieć głowy i czasu.

reklama

2 KOMENTARZE

  1. Bardzo fajny i przydatny artykuł 🙂 Też zwracaliśmy uwagę na takie kwestie jak wielkość sali, jej wygląd, kolor, wielkość, akustykę a w końcu ważne dla nas też było dobre menu weselne czy obecność hotelu w obiekcie. Wybraliśmy Hotel Biały Dom w Paniówkach, który spełnił wszystkie nasze oczekiwania 🙂

  2. My długo nie mogliśmy znaleźć idealnej sali – wszystkie były albo niezbyt ładne, albo zbyt małe. W końcu trafiliśmy na salę w Hotelu Biały Dom W Czerwionce i to było to! Sala prześliczna, w naszym stylu no i piękny hotel, w którym od razu zamówiliśmy pokoje dla gości

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj