Nauki przedmałżeńskie – kiedy i gdzie je odbyć

0
5609
Nauki przedmałżeńskie
reklama

Każda para pragnąca wyznać sobie wzajemnie sakramentalne „tak” zobowiązana jest odbyć nauki przedmałżeńskie. Określenie to zwane jest także jako katechezy przedmałżeńskie albo kurs przedmałżeński. Taki kurs można przejść zarówno w weekendy jak i w ciągu tygodnia. A dla narzeczonych, które są zaganiane istnieje opcja przyspieszonej katechezy przedmałżeńskiej. Są osoby, które słysząc kurs przedmałżeński ogarnięte są wielkim stresem, ale są też takie typy, że są zasadniczo opanowane. Jednakże chcąc pobrać się w kościele, nauki przedmałżeńskie są konieczne. Niektórzy twierdzą, że to tylko formalność. Czy potrzebne są nauki przedmałżeńskie, gdy planujemy wziąć ślub kościelny? Czy katechezy przedmałżeńskie pomogą osobom, które są pewne siebie i chcą przeżyć wspólnie całe życie?

Kiedy i gdzie należy zapisać się na nauki przedmałżeńskie?

Planując ślub, najpierw para zobowiązana jest odbyć nauki przedmałżeńskie. W związku z tym, należy już znacznie wcześniej pomyśleć o zaliczeniu przedślubnego kursu, gdyż nie są one uruchamiane zbyt często lecz raz na jakiś czas. Wszystko zależy od parafii- mogą się one odbywać tylko 2 razy do roku. Na katechezy przedmałżeńskie należałoby zapisać się dużo wcześniej, ponieważ zdarza się, że często brakuje miejsc i na kolejny kurs trzeba czekać, a są sytuacje kiedy nie mamy na to czasu, bo ślub tuż tuż.

Nauki przedmałżeńskie organizowane są niemalże w każdej parafii. Choć mogą być wyjątki. Gdzie np. z racji tego, że śluby nie odbywają się zbyt często albo wieś nie należy do większych, nauki przedmałżeńskie nie są organizowane. Aby uzyskać informacje na temat, gdzie udać się na katechezy przedmałżeńskie należy podpytać swojego księdza. Warto także zrobić rozeznanie wśród znajomych, którzy ten niezwykły dzień mają za sobą. Podpowiedzą jak wyglądają takie katechezy i jak ewentualnie się na nie przygotować.

Nauki przedmałżeńskie – kto może być zwolniony z odbycia kursu przedmałżeńskiego?

Mało kto wie, że istnieją odstępstwa jeśli chodzi o katechezy przedmałżeńskie. Dotyczy to osób, które w ostatniej klasie szkoły średniej uczestniczyli w lekcjach religii, wystarczy tylko przedstawić proboszczowi parafii, w której będziemy brali ślub świadectwo szkolne. Jeżeli jednak tylko jeden osobnik przedstawi taki dokument, wówczas nauki przedmałżeńskie będą musieli odbębnić oboje narzeczonych.

Ile trwają katechezy przedmałżeńskie?

Kurs przedmałżeński trwa przeważnie 2 miesiące. Zwykle spotkania są organizowane 2 razy w tygodniu po 2 godziny. Ale wszystko zależy od przebiegu zebrania i przerobienia materiału, bo może być tak, że zgromadzenia te skrócą się lub przedłużą w czasie nawet o 1 miesiąc w jedną i drugą stronę. Istnieje także opcja, że zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich można zdobyć już po kilku spotkaniach. Do wszystkiego przyczynia się ksiądz bądź katecheta prowadzący kurs przedmałżeński. Dla osób zabieganych czy mieszkających za granicą naszego państwa, które nie mają możliwości długoterminowego pobytu w naszym kraju, a pragnących pobrać się w Polsce istnieją specjalne przyśpieszone katechezy przedślubne, które odbywają się w weekendy. Kurs przedmałżeński weekendowy polega na dwukrotnym spotkaniu, które trwa po 8 godzin.

Co można wynieść z kursu przedmałżeńskiego?

Kurs przedmałżeński obiera formę wykładów, na których m.in. przeanalizowany zostanie scenariusz liturgii małżeństwa. Będą także poruszane kwestie dotyczące zgodnego życia w małżeństwie. Ponadto dowiemy się o tym jakie przeszkody mogą zaistnieć przy zawarciu małżeństwa, przyczynach rozpadu związku, wspólnych obowiązkach małżonków i ich praw. Nauki przedmałżeńskie to spotkania z wykwalifikowanymi mediatorami oraz psychologami, od których zdobędziemy wiedzę jak możemy poradzić sobie z towarzyszącym nam stresem, dowiemy się jak rozwiązywać konflikty zaistniałe w małżeństwie, a także poznamy usposobienie dziecka. Katechezy przedmałżeńskie dają pogląd odnoszący się do teraźniejszego związku jak również przyszłego życia w małżeństwie.

A po naukach przedmałżeńskich- poradnia małżeńska

Katechezy przedmałżeńskie to spotkania zbiorowe, zaś poradnia małżeńska jest indywidualna. Zadaniem poradni małżeńskiej jest przedstawienie naturalnego planowania ciąży i konsultacja dotycząca interpretacji obserwowanych kart.

Poradnia małżeńska pomaga także wspólnie rozwiązywać konflikty w dalszym wspólnym życiu.

Po zakończeniu nauk przedmałżeńskich oraz odbyciu spotkania w poradni małżeńskiej narzeczeni otrzymają zaświadczenie, które należy dostarczyć do proboszcza parafii, w której chcemy wziąć ślub. Dokument ten nie ma ograniczeń co do terminu ważności.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj