Alkohol na weselu – na jaki alkohol się zdecydować?

0
4089
Alkohol na wesele
reklama

Świetna zabawa do białego rana – ta myśl większości z nas przychodzi do głowy, gdy słyszymy hasło: wesele. A wiadomo, jak wesele to zabawa oraz muzyka, świetne jedzenie, świetne tańce, rewelacyjne towarzystwo, no i przede wszystkim dobry alkohol! Wymienione powyżej rzeczy to nieodzowny element udanego wesela. Niektórzy nawet twierdzą, iż na weselu nie może zabraknąć jedzenia i alkoholu… Jak można się więc domyślić, jest to jedna z podstawowych i priorytetowych rzeczy, jakie na stołach weselnych znaleźć się powinna.

Jaki alkohol wybrać na wesele?

Obserwując kulturę picia alkoholu na weselach w Polsce, można stwierdzić, iż jest ona bardzo charakterystyczna. Goście weselni, jak już zostało wspomniane, mają nie tylko dobrze się bawić i najeść, ale również i napić. Dlatego też, na każdym prawie forum weselnym dotyczącym tematyki ślubno-weselnej pojawia się wiele pytań dotyczących alkoholu na weselu. Przyszła Młoda Para chce wyjść naprzeciw swoim gościom i zadbać o ich „wyrafinowane” kubki smakowe. Najpopularniejszym trunkiem weselnym jest wciąż oczywiście wódka. Wiele Par decyduje się również na alkohol dodatkowy w postaci whisky, wina czy piwa. Tak naprawdę wybór alkoholu na wesele uzależniony jest od predyspozycji naszych gości. Warto zastanowić się, co preferuje nasza rodzina oraz znajomi i na tej podstawie zdecydować, który rodzaj alkoholu będzie dominujący na weselu oraz czy warto wprowadzać alkohole dodatkowe.

Coraz większą popularnością cieszą się również domowej roboty alkohole – nalewki, bimbry etc. Jeśli planujecie podać je na weselu to ostrzegamy, aby ustalić to z właścicielem lokalu. Nie wszystkie sale weselne czy restauracje zgadzają się na serwowanie alkoholu bez akcyzy i badań sanepidowskich. Radzimy, by tego typu alkohol, nie był trunkiem wiodącym, lecz dodatkowym, sprawiając tym samym jedynie okazje do spróbowania i degustacji.

Jaką wódkę weselną wybrać?

Najpopularniejszym trunkiem weselnym jest wódka. Wybierając wódkę na wesele, należy kierować się nie tylko ceną, lecz przede wszystkim wybrać dobrą gatunkowo, z dobrego, sprawdzonego źródła. Nie jest najlepszym pomysłem oszczędzanie na jakości alkoholu weselnego. Zaproszeni goście z pewnością docenią wasze starania. Podczas wyboru powinno się również zwracać uwagę na miejsce produkcji, wygląd (gdyż wódka stanowi również element dekoracji), jak i jej rodzaj tzn. z jakich surowców jest wyprodukowana.

Kupując wódkę weselną powinno się pamiętać o kilku zasadach. Mianowicie, przyjęło się, że liczy się około 0, 5 do 0, 7 litra wódki na osobę (oczywiście razem z poprawinami). Do tego należy doliczyć dodatkowe butelki wódki, które rozdaje się na bramach weselnych czy podczas konkursów. Sugerujemy, aby butelki wódki były serwowane schłodzone – idealnym pomysłem jest umieszenie jej w pojemnikach z lodem tzw. coolerach.

Czystą wódkę podaje się w kieliszkach bez nóżki, o pojemności od 25 do 60 ml. Jeśli istnieje możliwość wyboru kieliszków, radzimy, aby zdecydować się na te o mniejszej pojemności. Będzie to ukłon w stronę Pań oraz wielu innych gości, gdyż z mniejszych kieliszków po prostu lepiej się pije. Najlepiej również podawać wódkę w 0,5 litrowych butelkach, gdyż wygląda to estetyczniej, jak i łatwiej się nalewa oraz nie rozmraża się tak szybko jak w przypadku 0,7 litra wódki.

Szampan na przywitanie gości weselnych

Toast szampanem stanowi tradycyjny sposób powitania gości weselnych oraz świeżo poślubionej Pary Młodej, dlatego też nie powinno zabraknąć kieliszka tego trunku dla nikogo. Alternatywą dla osób niepijących jest powitanie Młodej Pary szampanem bezalkoholowym bądź sokiem np. winogronowym, który coraz częściej serwowany jest w lokalach. Kieliszki z szampanem bezalkoholowym lub sokiem można oznaczyć wrzucając do nich jakiś owoc np. malinę lub winogrono.

Szampan, jako musujący trunek podawany jest w długich oraz cienkich kieliszkach. Dobry szampan powinien przed podaniem być schłodzony do temperatury około 6-8 stopni Celsjusza. Liczy się, iż jedna butelka szampana przypada na 5 – 6 osób.

Wino na wesele – alternatywa dla wódki weselnej

Jedną z alternatyw dla wódki weselnej stanowi wino. Bardzo często jest ono na weselu, jako alkohol dodatkowy do wódki. Jeśli planujecie je kupić, a warto, powinniście oszacować około 0, 35 litra na osobę. Najlepiej kupić wino białe, różowe i czerwone. Wystarczy jednak jak się kupi wino białe lub różowe i czerwone (białe można zastąpić różowym i odwrotnie). Zdecydowanie proponujemy kupić wina półwytrawne i półsłodkie (gdyż istnieje duża szansa, że wpasują się one w gust znacznej części gości). Idealnym pomysłem na zimowy trunek weselny jest grzane wino z przyprawami, pomarańczą oraz miodem.

Wino czerwone powinno podawać się w temperaturze pokojowej, w szerokich, dużych kieliszkach. Dobrze, jeśli otworzy się je pół godziny przed podaniem. Natomiast białe i różowe wino powinno być lekko schłodzone i podawane w kieliszkach o kształcie tzw. tulipana. Elegancko wygląda, kiedy wina ustawione są na osobnym stoliku gdzieś z boku. Rzadko preferuje się ustawianie win na stołach weselnych, gdyż wciąż mniejszość stanowią osoby pijące wina na weselach.

Piwo, jako niskoprocentowy alkohol idealnie sprawdza się na poprawinach, aczkolwiek zyskuje coraz większą popularność, jako dodatek do wódki na weselu. Coraz częściej zdarza się, iż wśród gości są osoby, które nie preferują mocniejszych alkoholi ani nie gustują w wytrawnych czy słodkich winach i wybierają piwo. Warto, więc zaopatrzyć takiego gościa w dobre jakościowo piwo.

Najładniej na weselu wygląda piwo butelkowe. Liczy się średnio 2 piwa o pojemności 0, 5 litra na jedną osobę. Alternatywę dla piwa w butelce stanowi dystrybutor z piwem. Najczęściej sprzedawane są beczki o pojemności 50 litrów. Warto wynająć dystrybutor z piwem, kiedy planowane wesele jest duże oraz planujemy piwo na drugi dzień wesela tj. poprawiny. Piwo podaje się w kuflach bądź w wysokich, zwężanych ku górze szklaneczkach na nóżce.

Od kilku lat na weselach pojawiają się również alkohole kolorowe oraz whiskey, brandy, rum czy gin. Przed zakupem tego typu alkoholu warto poznać preferencje swoich gości. Jeśli już Młoda Para zdecyduje się na zakup któregoś z wyżej wymienionych trunków, to zwykle kupuje się około 4-6 butelek wybranych alkoholi. Można je wyeksponować wraz z winami na osobnym stoliku.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj