Podatek od prezentów ślubnych - czy trzeba go zapłacić
reklama

Po udanej zabawie weselnej, przychodzi taki moment kiedy Nowożeńcy odpakowują swoje prezenty. Jak wiadomo, podarunki te mają różną wartość. Niezależnie ile kosztował prezent albo ile nasi goście włożyli do koperty to i tak Urząd Skarbowy nie przegapi okazji, by upomnieć się o swoje. Czy słusznie?

W świetle polskiego prawa podatkowego ofiarowane Parze Młodej prezenty to inaczej darowizna. Zanim narodził się pomysł opodatkowania prezentów ślubnych, jak zauważył fiskus, było to związane z dużymi stratami dla państwa. Szczególnie, jeżeli goście weselni są hojni. A skąd ten wniosek? Stąd, że z roku na rok- jak zauważyła skarbówka, wiele świeżo upieczonych małżeństw było stać na mieszkanie czy nowy samochód. Wbrew tego, że żadne z nich nie zmieniło pracy w ostatnim czasie i też nie odziedziczyli niczego w spadku, a poziom życia zasadniczo się poprawił.

Uwaga! Jeśli Nowożeńcy nie podpisali między sobą intercyzy, wtedy ich prezenty ślubne są wspólne, wówczas pamiętajmy, że kwoty zwolnione z podatku należy w każdym przypadku podwójnie zwiększyć.

Czy wszystkie prezenty ślubne są jednakowo opodatkowane?

To, ile będzie wynosił podatek zależy od dwóch współczynników: od kogo państwo młodzi otrzymali prezent i jaka jest jego kwota. A przedstawia się to w następująco:

  • Najbliższa rodzina (rodzice, rodzeństwo)- prezenty otrzymane od najbliższych nie wymagają opodatkowania, lecz pamiętajmy, że w tym przypadku nie należy ominąć faktu zgłoszenia darowizny osobie reprezentującej Urząd Skarbowy i wypełnić specjalny formularz. Na załatwienie tych formalności mamy 6 miesięcy licząc datę otrzymania podarunku. W momencie kiedy nie dopełnimy tego obowiązku, musimy się liczyć z faktem, że podczas kontroli Urzędu Skarbowego będziemy zobowiązani uiścić opłatę. Suma wolna od podatku w sprawie prezentów ślubnych od najbliższych krewnych wynosi 9637 zł.
  • Dalsza rodzina (kuzynka, wujek) – za prezenty, które podaruje nam dalsza rodzina trzeba będzie opłacić podatek, kiedy wartość prezentu przekroczy 7276 zł. W tym przypadku na załatwienie spraw związanych z rozliczeniem z fiskusem mamy 30 dni.
  • Osoby niespokrewnione (znajomy, pracodawca)- podarunki, które otrzymamy od obcych osób są najwyżej opodatkowane. Suma wolna od podatku wynosi tylko 4092 zł. Podobnie jak w wyżej wymienionym przypadku na pozałatwianie spraw związanych z rozliczeniem od podatku mamy 30 dni.

Ile wynosi podatek w momencie przekroczenia kwoty wolnej?

Tak samo jak kwota wolna od podatku jest zmienna w sytuacji kiedy otrzymujemy je od inaczej spokrewnionych darczyńców, to też wysokość podatku będzie zmienna.

Najmniejszy podatek za podarunek od najbliższych krewnych trzeba będzie uiścić wtedy, kiedy suma prezentu nie jest większa aniżeli kwota wolna od podatku z nadwyżką, która nie jest wyższa niż 10278 zł. Podatek wtenczas będzie sięgał 3% kwoty prezentu.

Jak możemy się domyśleć najwyższy podatek zapłacimy za prezenty od osób, które nie są z nami spokrewnione w żaden sposób a kwota będzie przewyższała sumę wolną od podatku plus nadmiar przekraczający 20556 zł. Wtedy podatek ten będzie opiewał na kwotę 2877 zł 90 gr oraz 20% od naddatku ponad 20556 zł.

Czy za prezenty rzeczowe trzeba zapłacić podatek?

Bezwzględnie wszystkie otrzymane przez Młodą Parę prezenty należy opodatkować. Kiedy chodzi o prezenty rzeczowe typu ekspres do kawy, czy odkurzacz piorący trzeba na początek wycenić otrzymane podarki i na tej podstawie zostanie policzona wartość koniecznego podatku.

Czy można wykręcić się od płacenia podatku za prezenty ślubne?

Jeżeli udowodnimy, że otrzymane prezenty zostały nam wręczone przez najbliższą rodzinę i załatwimy formalności w Urzędzie Skarbowym, to zostaniemy zwolnieni z płacenia podatku. Jedynie będziemy zobowiązani udowodnić Urzędowi Skarbowemu, że dany prezent naprawdę otrzymaliśmy od rodziców, a nie na przykład od znajomego. Aby to zrobić wystarczy tylko poprosić rodziców żeby nie wręczali Wam gotówki do rąk, ale żeby przelali Wam pieniądze na Wasze wspólne konto bankowe. A w sytuacji prezentu rzeczowego wystarczy poprosić żeby rodzice przy płatności skorzystali z karty płatniczej zamiast zakupić za gotówkę.

Benjamin Franklin powiedział:

„W życiu pewne są tylko dwie rzeczy: śmierć i podatki”

okazuje się, że słowa te są zadziwiająco współczesne, a fiskus pilnuje żebyśmy o tym nie zapomnieli.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. ordynacja podatkowa (dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm),
  • ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (dz. U. z 2009 r. nr 93, poz. 768, z późn. zm.),
  • rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 września 2011 r. w sprawie zeznania podatkowego składanego przez podatników podatku od spadków i darowizn (dz. U. nr 216, poz.1276),
  • rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie wzoru zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych (dz. U. nr 243, poz. 1762, z późn. zm.),
  • rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (dz. U. nr 165, poz. 1371, z późn. zm.)

 

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj