Fotograf i kamerzysta – razem czy osobno?

1
4521
Kamil Rumiński fotograf ślubny
reklama

Organizując oprawę ślubu stajemy przed ważnym wyborem dotyczącym kamerzysty i fotografa. Do najważniejszych czynników jakie bierzemy pod uwagę zaliczamy jakość zdjęć i filmu, cenę usług oraz opinie. Rozpoczynając poszukiwania natrafiamy na zupełnie inny problem. Wybrać kamerzystę i fotografa pracujących pod jednym „szyldem”, czy wybrać każdego z osobna?

Kamerzysta i fotograf z jednej firmy

Na rynku obecnych jest wiele firm, które oferują wykonanie zdjęć ślubnych oraz filmu ślubnego przez osoby pracujące zawsze wspólnie. Niesie to ogromne korzyści, ponieważ osoby te współpracują od dłuższego czasu. Dobrze się rozumieją, mają wspólnie określony plan działania oraz wiedzą jak pracować, by nie przeszkadzać sobie nawzajem.

Z drugiej strony, można zauważyć że firmy takie mają jedną przeważającą działalność. Otrzymując dobry film, otrzymamy przeciętne zdjęcia lub na odwrót. Dodatkowo można zauważyć, że materiał z takich firm jest dość niespójny. Powodem tego mogą być zmiany osobowe na stanowisku kamerzysty i fotografa. Nie trudno sie domyśleć, że to właśnie operatorzy, a nie sprzęt mają największy udział w sposobie realizowania zdjęć i filmu. Jest to sytuacja częsta lecz znaleźć można firmy, które oferują obie usługi na porównywalnym poziomie.

Wybierając ten sposób postępowania, oszczędzamy sporo czasu na spotkania, kontakt i ustalanie szczegółów z odpowiedzialnymi osobami.

Fotograf i kamerzysta osobno

Jest to model wymagający większego nakładu czasu. Musimy wybierać fotografa i kamerzystę osobno oraz poświęcić im dwa razy więcej czasu. Jednak dzięki temu, możemy pojedynczo wybrać odpowiadającego nam fotografa oraz kamerzystę. Będziemy pewni co do każdego z nich i z każdym z osobna podpiszemy zobowiązującą umowę.

Kwestia współpracy kamerzysty i fotografa w czasie ślubu może wyglądać już trochę gorzej. Jeżeli są to osoby bez znaczącego doświadczenia, to możemy być pewni, że ich współpraca może pozostawiać wiele do życzenia. Jeśli jednak są to osoby doświadczone, to nie powinni mieć większych problemów z komunikacją i współpracą.

Bardzo istotną kwestią jest tutaj odpowiedzialność poszczególnych osób oraz ich dorobek artystyczny. Pojedynczy fotograf czy kamerzysta ma bardzo ujednolicony i pewny styl pracy. Wynika to z tego, iż pracuje on od początku sam i dba o swoją rozpoznawalność na podstawie stylu pracy.

Podsumowanie

Wybierając fotografa i kamerzystę na ślub, mamy możliwość wyboru spośród niezależnych osób, lub firm oferujących wspólnie realizowane usługi. Niezależnie od tego jakiego dokonamy wyboru, zawsze pytajmy jak wygląda realizacja filmu i zdjęć. Może się okazać, że film jest kręcony z trzech kamer jednocześnie, a zdjęcia wykonują dwie osoby. Co w sumie daje nawet pięć osób zajmujących się rejestrowaniem uroczystości. Pytajcie o każdy szczegół, tak byście czuli się na ślubie komfortowo.

Autorem porad jest Kamil Rumiński fotograf ślubny.

reklama

1 KOMENTARZ

  1. Bardzo ciekawy artykuł, dobrze coś takiego poczytać.
    Dzięki za cenne informacje. zdjęcia artystyczne na wesele to również ważny temat nad którym warto się zastanowić.
    Chętnie pomogę go rozwikłać 🙂 Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj