Klasyczny czy niestandardowy taniec – dylematy Pary Młodej

0
2602
Klasyczny czy niestandardowy taniec
reklama

Pierwszy taniec to tradycja żywo kultywowana na polskich i nie tylko staropolskich weselach. Wybór melodii, pieśni na pierwszy taniec należy do Pary Młodej. Z pozoru decyzja łatwa, jednak może nastręczyć dylematów, jaki utwór wybrać? Czy polskojęzyczny a może anglojęzyczny, jakiej treści, wolny, czy szybki, znany czy raczej niepopularny? Jak się nie pogubić i dobrze wybrać?

Wybierając odpowiedni utwór na pierwszy taniec warto uwzględnić własne zdolności i wyczucie taktu, preferencje, jak też to czy dany utwór pasuje na okoliczność wesela i tak niezwykłej chwili jak pierwszy taniec. Czasem jako para mamy „swoją piosenkę”, która w jakichś szczególny sposób wpłynęła na nasz związek, kojarzy się z konkretnym zdarzeniem, jest naszą ulubioną itp. jednak nie wszystkie pary takowy „przebój” posiadają. Warto pamiętać, iż czym innym jest lubić piosenkę a czym innym ją zatańczyć i to efektownie na oczach wszystkich gości. Nie zawsze czujemy się kompetentnymi tancerzami do rytmów utworu jaki nam wpadł w ucho. Ie bez znaczenia jest również treść utworu, zapewne w wesele nie wpisze się pieść żałobna.

Klasyczne piosenki na pierwszy taniec

Klasyczne piosenki polecane na pierwszy taniec podkreślają potęgę miłości, opowiadają o uczuciu, są wzruszające i łatwe pod względem melodii. Ich melodie nie wymagają doskonałych umiejętności tanecznych, aczkolwiek bywają też ciekawe interpretacje znanych tańców do rytmów właśnie popularnych melodii z gatunku pop, rock. O ile do klasyki należą tańce znane od wieków jako tańce towarzyskie, w tym również latynoskie, to wśród utworów nowoczesnych i nietypowych dominują rozmaite interpretacje utworów będących aktualnie na topie list przebojów. Niezdecydowani serwują nawet składanki fragmentów kilku, nie rzadko bardzo różnych utworów, należy jednak pamiętać, iż ma to być pierwszy taniec, więc winien on być ograniczony czasowo.

Zarówno z repertuaru polskich piosenek z gatunku rozrywkowych, jak i zagranicznych uznanych jest wiele za kultowe i najpopularniejsze właśnie na okoliczność pierwszego tańca. Do takich hitów piosenki należy Wielka Miłość Seweryna Krajewskiego, Dumka na dwa serca Edyty Górniak, Zostań ze mną zespołu Uniwerse, Zabiorę Cię właśnie tam zespołu Kancelaria, Bo jesteś Ty Krzysztofa Krawczyka jak również Zawsze tam gdzie Ty Lady Punk. Do znanych rytmów należy również Dirty Dancing, Wonderful world, When a man loves a women, When I need you. Wiele par nie jest oryginalna i wybiera właśnie ponadczasowe, klasyczne utwory, chociaż jest również całe mnóstwo par starannie dobierających pierwszy taniec do swoich upodobań, aktualnych trendów, czy też oprawy całościowej wesela.

Niestandardowy pierwszy taniec

Coraz częściej pierwszy taniec to istny show, pokaz niezwykłej sztuki tańca, do którego Młoda Para przygotowuje się na licznych kursach tańca i próbach z trenerem tańca, choreografem. Niestandardowy pierwszy taniec pozwala się wyróżnić, stąd też coraz częściej na weselach pojawia się tango, czardasz, czy salsa. Unikalna choreografia tańca współczesnego robi wrażenie na gościach. Duże znaczenie dla pierwszego tańca ma również wykonanie, czy to odtworzone czy wykonane na żywo. Niektóre z tańców uwzględniają włączenie szerszego grona tancerzy poprzez zaproszenie do pierwszego tańca świadków, rodziców dodając widowisku dynamiki. Bezwzględnie decydując się na awangardę liczyć należy siły na zamiary. Szyki pokrzyżować nam może chociażby strój. Typowa suknia ślubna nie spisze się w tańcu nowoczesnym, za to świetnie będzie się komponować z walcem. Klasyczne rytmy walca angielskiego, wiedeńskiego nawet w aranżacjach hitów muzyki rozrywkowej uważane są za klasykę i są najchętniej wybierane na pierwszy taniec tak przez wprawionych tancerzy, jak i całkowitych amatorów, którzy nie są królami parkietu.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj