Fryzura na wesele - jak zadbać o włosy przed ślubem i weselem
reklama

Bardzo mało osób decyduje się na ślub z dnia na dzień, dlatego też każda przyszła Panna Młoda ma odpowiednio dużo czasu, aby zadbać o kondycję swoich włosów jeszcze długo przed tym pięknym dniem, jakim jest ślub i wesele. Zważywszy, iż każda, przyszła Panna Młoda powinna w tym dniu zachwycać wszystkich swoim wyglądem. Włosy potrzebują chwili uwagi, aby efekty były widoczne. Warto, więc zastosować proste, domowe zabiegi (albo zabiegi u fryzjera), które już w kilka tygodni są w stanie w widoczny sposób poprawić wygląd i strukturę włosów, wzmocnić je i nadać blasku oraz zdrowego wyglądu.

W poniższym artykule, w pigułce zostanie przedstawiony program (plan) reanimacji włosów. Zostaną przedstawione porady oraz domowe zabiegi, niewymagające wielkich nakładów finansowych, mogące poprawić kondycję włosów. Zawarte w artykule porady są uniwersalne i może je stosować każda kobieta, w szczególności polecane są one osobom mającym suche i zniszczone włosy.

Pielęgnacja włosów przed ślubem

Rozpoczęcie pielęgnacji zależne jest w dużej mierze od danego problemu z włosami. Jeśli mowa o wypadaniu włosów, pojawieniu się siwych włosów czy przerzedzeniu włosów u kobiet, najbezpieczniej zacząć swoją pielęgnację półtora, rok przed ślubem – minimalnie 6 miesięcy przed ślubem. Jeśli będzie trzeba wdrożyć indywidualne działania u fryzjera, trychologa czy dermatologa jest to również idealny czas na uzyskanie jakichkolwiek zadowalających efektów. Kolejne problemy, z jakimi często chcą się uporać kobiety przed weselem to różnego rodzaju schorzenia skóry głowy, do których zaliczamy między innymi: łupież, łuszczyca czy łojotokowe zapalenie skóry – w takich sytuacjach skuteczna terapia dermatologiczna, połączona oczywiście z odpowiednią domową pielęgnacja trwa około 3 do 6 miesięcy. Ważne jest, aby w tym czasie odpowiednio zadbać o higienę i pielęgnację skóry głowy. Warto zauważyć, iż jedna, dwie czy nawet trzy maseczki na włosy, nie sprawią, iż w dniu wesela będą one wyglądały zdrowo i olśniewająco pięknie. Liczy się okres pielęgnacji, jej jakość oraz dobranie odpowiedniej pielęgnacji do swoich włosów – a jak wiadomo może się ona różnić dla kobiet posiadających kręcone bądź proste włosy.

W czasie pielęgnacji włosów należy zwrócić szczególna uwagę na rodzaj gumek do włosów, które są używane. Te cienkie oraz z metalowym zakończeniem niszczą włosy i je przecierają. Powodują osłabienie, zwiększone łamanie a nawet wypadanie włosów. W ostatnich czasach popularność zyskały gumki typu sprężynka, które są mało szkodliwe. Warto też zwrócić uwagę na gumki grubsze bez metalowych zakończeń.

Kolejną ważną radą w pielęgnacji włosów jest zdrowe, racjonalne jedzenie (dużo warzyw i owoców, zbilansowana dieta), picie odpowiedniej ilości wody oraz stosowanie suplementów. W aptekach, drogeriach pojawiło się w ostatnim czasie wiele suplementów, które mają działanie wzmacniające – warto je stosować w trosce o zdrowy i piękny wygląd włosów (np. preparaty zawierające skrzyp polny).

Zabieg mycia włosów

Włosy potrzebują specjalnej pielęgnacji, ponieważ codziennie narażone są na działanie wielu szkodliwych czynników. Powinny być lśniące i zdrowo wyglądające, żeby to osiągnąć należy pamiętać o doborze odpowiednich do rodzaju włosów kosmetyków – szamponie oraz odżywce, jak i masce. Należy również chronić je przed szkodliwymi uszkodzeniami mechanicznymi, promieniowaniem słonecznym, chlorowaną oraz słoną wodą, jak i suszeniem.

Przesuszone bądź suche włosy nie dodadzą żadnej Pannie Młodej w dniu ślubu i wesela żadnego uroku. Co najmniej raz w tygodniu, przed każdym myciem powinno się wcierać we włosy specjalne olejki, które mają za zadanie sprawić, iż włosy zostaną odżywione i nabiorą pięknego blasku. Jak już wspomniano, wybór szamponu również jest bardzo istotnym krokiem w pielęgnacji włosów. Jeśli Panna Młoda jest posiadaczką włosów kręconych powinna zapoznać się z zasadami metody CG „Curly Girl” i unikać np. szamponów z silikonami. Jeśli natomiast posiada włosy farbowane, koniecznie należy używać środków przeznaczonych do tego rodzaju włosów.

Wiele kobiet nie zastanawia się jak prawidłowo powinno się myć swoje włosy. Poniżej przedstawione zostaną ważne punkty, zasady, krok po kroku prawidłowego mycia włosów.

  1. Jest wielu przeciwników i zwolenników rozczesywania włosów przed ich myciem. Należy indywidualnie, na zasadzie obserwacji zdecydować czy ten krok im służy. Istnieje zasada, iż włosy kręcone rozczesuje się dopiero po umyciu, ewentualnie na mokro przed myciem włosów (palcami lub grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami). Posiadaczki włosów innych niż kręcone mogą spróbować rozczesać swoje włosy przed umyciem – zwolennicy tego kroku są zdania, iż pozwoli to na usunięcie resztek produktów, które uprzednio zostały użyte do stylizacji fryzury.
  2. Nałożenie maski na lekko zwilżone włosy, (jeśli włosy zbyt przetłuszczają się zabieg ten powinno się wykonać od połowy głowy tj. od uszu w dół). Czas noszenia maski zależy od czasu, jaki posiadacie w danym dniu – najlepiej nosić maskę około 30 minut. Wypróbuj olejowanie włosów zamiast nakładania maski.
  3. Włosy powinno się zwilżyć wodą – ważna jest odpowiednia temperatura wody. Nie może być ona za zimna ani za gorąca. Ciepła woda rozszerza łodygę włosa, natomiast gorąca dodatkowo niszczy go. Pobudza również gruczoły łojowe, co przyśpiesza przetłuszczanie się skóry głowy. Za zimna/ lodowata woda może może doprowadzić do wyziębienia cebulek włosowych i spowodować nadmierne ich wypadanie. Najlepiej, aby temperatura wody była pomiędzy letnią a ciepłą. Ostatnie płukanie można wykonać letni lub trochę chłodną wodą (tylko włosy, pomijając skórę głowy), aby domknąć łuski włosów – nada im to połysku i wygładzą się. Mokre włosy są bardzo podatne na urazy, dlatego podczas ich mycia nie należy ich targać, trzeć etc. Ruchy dłoni powinny być płynne, wolne i koliste. W czasie mycia skóry głowy można wykonać masaż głowy – pozytywnie wpłynie to na ukrwienie głowy a tym samym na pielęgnację włosów.
  4. Włosy powinno się myć dwa razy. Mycie za pierwszym razem ma za zadanie oczyszczanie włosów z brudu, kurzu, środków do stylizacji. Mycie numer dwa zapewnia ich pielęgnację
  5. Po umyciu głowy nałóż na włosy (pomijając skórę głowy) odżywkę. Po kilkunastu minutach zgodnie z instrukcją na opakowaniu spłucz ją (zależne od odżywki).
  6. Pamiętaj o zabezpieczeniu włosów odpowiednim serum (np. termoochronna, oleje lub jedwabie na końcówki).

Ważną zasadą, o której muszą pamiętać Panny Młode w dniu ślubu i wesela jest nie mycie w tym dniu swoich włosów. Powinno się to zrobić w poprzedni wieczór – będą one wtedy mniej sypkie oraz łatwiejsze do ułożenia. Nie należy na włosy nakładać żadnych preparatów do stylizacji – niech tym zajmie się fryzjerka, która będzie je czesać na drugi dzień. Jeśli włosy jakiejś Panny Młodej strasznie się przetłuszczają, radzę umyć włosy w dniu ślubu, lecz wtedy zastosować suchy szampon na skórę głowy (w małej ilości) by włosy dłużej wyglądały na świeże oraz lepiej się układały. O tym kroku należy poinformować swoją fryzjerkę przed czesaniem.

Suszenie włosów

Jeśli istnieje taka możliwość należy pozwolić włosom schnąć samodzielnie, nie używając suszarki. Jeśli natomiast suszarka okazuje się niezbędna w suszeniu włosów, wybierzmy taką, która posiada chłodny nawiew oraz funkcję jonizacji. Warto również nie stosować suszarki na bardzo mokre włosy, lecz zastosować na początku samodzielne schnięcie włosów a następnie tylko podsuszenie ich suszarkom. Nic tak bardzo nie niszczy włosów jak wysoka temperatura, dlatego też przed suszeniem, kręceniem loków czy prostowaniem warto użyć środków do ochrony termicznej. Warto, więc korzystając z tego typu urządzeń, aby zwracać uwagę na wolny nadmuch i niska temperaturę.

Włosy mokre bardzo delikatnie rozczesujemy, najlepiej grzebieniem o szerokim rozstawie ząbków. Wilgotne włosy są bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne, nie należy ich pocierać mocno ręcznikiem.

Farbowanie włosów

Jeśli Panna Młoda planuje zmianę koloru na nowy, powinna zmienić go na tyle wcześniej, aby bez stresu móc wrócić w sytuacji kryzysowej np. źle zafarbowane, nie podoba się nowy kolor, wrócić do poprzedniego lub wprowadzić poprawki. W sytuacji całkowitej zmiany koloru istnieje nie pisana zasada, iż farbowanie włosów należy dokonać minimum 6 miesięcy przed ślubem. Jeśli farbowanie włosów ma za zadanie jedynie koloryzację odrostu, bądź odświeżenie koloru, zabieg ten dobrze przeprowadzić nie później niż miesiąc, pół miesiąca przed ślubem. Należy wybierać w takim momencie tylko zaufanych fryzjerów. Fryzjer zastosuje profesjonalną farbę, a w razie sytuacji kryzysowej tj. wpadki, będzie mógł szybko zainterweniować. Eksperymenty z koloryzacją domową, na własną rękę, mogą skończyć się bardzo źle np. bardzo zniszczonymi włosami.

Aby włosy wyglądały pięknie i zdrowo po koloryzacji powinno się pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Panna młoda powinna (dla trwałości koloru) używać kosmitów stworzonych specjalnie do włosów farbowanych. Kosmetyki do włosów koloryzowanych zwierają odpowiednie filtry UV – chronią tym samym włosy przed promieniowaniem słonecznym, które niestety może doprowadzić do zmiany koloru włosów bądź ich wypłowienia. Odpowiednio dobrane kosmetyki dostarczą również wartościowych substancji odżywczych – witamin oraz protein, które mają za zadanie domknięcie łuski włosa, co powoduje nie wypłukiwanie pigmentu farby. Dzięki takim kosmetykom, włosy zostaną pokryte warstwą ochronną, zmniejszy to ich przesuszanie się i będzie chronić przed szkodliwymi, zewnętrznymi czynnikami np. chlorowana woda. Szampony, odżywki etc. odpowiednio dobrane do włosów farbowanych sprawią, iż włosy wzmocnią się oraz poprawi się ich struktura.

Fryzjer przed weselem

Bardzo dobrze jest kilka miesięcy przed planowanym weselem podciąć końcówki włosów (ale tylko końcówki!), aby wyrównać je i zregenerować. Każda Panna Młoda powinna jednak pamiętać o zasadzie: Nie decyduj się na radykalną zmianę długości włosów, bądź radykalną fryzurę później aniżeli pół roku przed planowaną datą ślubu! Ten czas pozwoli na oswojenie się się z nową fryzurą, stylem i da możliwość zmiany. Dobra radą, dla Panien, które świadomie lub „mniej świadomie” ścięły włosy przed ślubem i tego żałują, jest zakup doczepek z włosów naturalnych (w tych czasach jest wielki wybór takowych). Doczepki z włosów naturalnych można kręcić, farbować, prostować etc.

Na miesiąc, ewentualnie najpóźniej dwa tygodnie przed ślubem należy umówić się do fryzjera na ułożenie próbnej fryzury. Im wcześniej, tym lepiej – wtedy zawsze będzie jeszcze możliwość dalszych prób, zmiany zdania a nawet poszukiwania nowego fryzjera, bo stary nie spełnia oczekiwań odnośnie stylizacji odpowiedniej fryzury. Należy pamiętać, iż uczesanie musi pasować do kształtu twojej twarzy, osobowości, typu włosów oraz stylu sukienki – dlatego też, warto pokazać fryzjerowi zarówno zdjęcie sukienki, jak i welonu (bądź innych ozdób). Na czesanie próbne należy zabrać ze sobą ozdoby, które chce się mieć w dniu ślubu we włosach.

Domowe receptury na maseczki do włosów

Domowe maseczki do włosów do idealny sposób na przywrócenie włosom blasku i zdrowego wyglądu. Słońce, promieniowanie UV czy chlorowana woda w basenie to niektóre z czynników, które mogą osłabić i wysuszyć włosy. Dlatego tez, warto sięgnąć po sprawdzone przez nasze babki sposoby na regeneracje włosów. Najprostszym i szybkim sposobem jest samodzielne przygotowanie maseczki ze składników, które są łatwo dostępne. Poniżej zostaną zaprezentowane propozycje domowych receptur na maseczki do włosów. Aby maseczki zadziałały jeszcze lepiej, należy stosować je regularnie oraz warto nałożyć na głowę folię spożywczą (przezroczystą) lub czepek a na to ręcznik (wysoka temperatura zwiększy ich skuteczność). Po spłukaniu maseczki nie powinno się suszyć włosów suszarką, tylko pozwolić im wyschnąć samodzielnie.

Maseczka odżywczo – nawilżająca

Składniki: dojrzałe, obrane awokado, folia spożywcza (przezroczysta), ręcznik.

Sposób przygotowania: Obrane awokado rozgnieć widelcem, nałóż papkę na głowę, wmasuj w skórę głowy oraz włosy. Przykryj głowę folią i ręcznikiem. Po około 30 – 40 minutach spłucz wodą i dokładnie umyj włosy.

Maseczka regenerująca włosy

Składniki: 2 żółtka, 2 łyżki oliwy z oliwek lub 1 buteleczka olejku rycynowego, sok z połówki cytryny, przezroczysta folia spożywcza, ręcznik.

Sposób przygotowania: Wymieszać wszystkie składniki, następnie nałożyć je na suche i rozczesane włosy. Włosy przykryć folią spożywczą i ręcznikiem. Maskę należy pozostawić na włosach na około pół godziny, a następnie należy spłukać włosy ciepłą wodą i umyć szamponem.

Maseczka wzmacniająca włosy

Składniki: pół opakowania drożdży piekarskich, 2 łyżki mleka, przezroczysta folia spożywcza, ręcznik.

Sposób przygotowania: Mleko oraz drożdże podgrzać w garnku na lekkim ogniu, do powstania gęstej papki. Nałożyć maskę na suche, nieumyte włosy i wmasować w skórę głowy oraz włosy. Przykryć folią i ręcznikiem. Po upływie 30 minut spłukać włosy ciepłą wodą i umyć szamponem.

Odżywcza maseczka z błonnikiem i witaminami

Składniki: 1 mango, 1 brzoskwinia, 2 łyżeczki oliwy z oliwek, 1 kubeczek jogurtu naturalnego, 1 łyżka niesłodzonego musli.

Sposób przygotowania: Owoce, jogurt i musli zmiksować a następnie dodać oliwę i delikatnie wymieszać. Na włosy nakładamy grubą warstwę maseczki i trzymamy około pół godziny. Następnie spłukujemy i myjemy włosy szamponem.

Kokosowa maseczka na wypadające włosy

Składniki: olej kokosowy, folia, ręcznik

Sposób przygotowania: olej delikatnie podgrzewamy a następnie wcieramy w skórę głowy. Nakładamy folię i ręcznik. Po upływie 30 minut spłukać włosy ciepłą wodą i umyć szamponem.

Intensywnie nawilżająca maseczka do włosów z miodem

Składniki: 2 łyżki miodu, 3 łyżki oliwy z oliwek

Sposób przygotowania: Wymieszać wszystkie składniki, następnie nałożyć je na suche i rozczesane włosy. Nakładamy folię i ręcznik. Po upływie 30 minut spłukać włosy ciepłą wodą i umyć szamponem.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj