reklama

Zaproszenie na ślub to nie to samo, co zaproszenie na imieniny. Obwarowane jest szeregiem sztywnych reguł, które trzeba wypełnić. I choć pewne tradycje powoli zanikają, a w ich miejsce pojawiają się nowe, to nadal obowiązuje kilka zasad, o których zapomnieć nie można.

Tradycja nakazuje, by zaproszenie na ślub i wesele wręczyć osobiście. Narzeczeni powinni to zrobić razem. Jednak w dzisiejszych czasach, gdy rodzina i znajomi są mocno rozproszeni po świecie, może nie być to takie proste. Dlatego, jeśli trzeba ograniczyć ilość osobiście wręczanych zaproszeń, warto w pierwszej kolejności pomyśleć o osobach starszych, na pewno bardziej przywiązanych do tradycji. O wizycie, szczególnie jeśli jedziemy z daleka, wypada uprzedzić, nawet jeśli będzie to tylko chwilowe spotkanie. Z pewnością babcia lub wiekowa ciocia będą chciały się do takiej wizyty przygotować. Warto pamiętać, że zaproszenie na ślub wręcza się na stojąco.

Młodzi ludzie, spędzający dużą ilość czasu w wirtualnym świecie, nie obrażą się, jeśli dostaną zaproszenie na ślub i wesele właśnie tą drogą. Możliwości jest wiele, może to być sms, mms, mail, wiadomość wysłana na komunikator, a nawet post na portalu społecznościowym adresowany do konkretnych odbiorców. Wszystko zależy tu od fantazji państwa młodych i poczucia humoru zaproszonych gości. Bardzo rzadko stosuje się telefoniczną formę zaproszeń na ślub, niemniej jednak jest ona dopuszczalna w szczególnych przypadkach – na przykład, gdy państwo młodzi przebywają za granicą i tylko na ślub przyjadą do Polski.

Niezależnie od formy zaproszenia ślubnego, powinny się na nim znaleźć konkretne elementy:

– Należy wyraźnie napisać, kto z kim bierze ślub. Nawet jeśli narzeczeni zapraszają osobiście, to i tak na zaproszeniu muszą być uwidocznione ich imiona i nazwiska. Przyjęło się pisać, że państwo młodzi zapraszają wraz z rodzicami. Ten zwyczaj pochodzi prawdopodobnie z czasów, gdy to na rodzicach spoczywał obowiązek sfinansowania wesela. Dziś nie jest to już tak oczywiste, niemniej jednak tradycja zapraszania wraz z rodzicami nadal jest żywa.

– Obowiązkowo na zaproszeniu musi się znaleźć data i godzina ślubu. Tutaj dopuszczalne są pewne odstępstwa od normy, można na przykład napisać, że ślub odbędzie się o piątej po południu, zamiast pisać formalne: o siedemnastej zero zero.Zabawne zaproszenia ślubne

– Miejsce zawarcia związku małżeńskiego także powinno być dokładnie oznaczone. Nie wystarczy napisać, w jakim kościele lub urzędzie, miło, jeśli będzie napisane przy jakiej ulicy. Nie wszyscy przyjezdni goście muszą dobrze poruszać się po miejscowości, w której będzie miał miejsce ślub, a nawigacja lub GPS nie zawsze prawidłowo poprowadzą, szczególnie po małych mieścinach. W dobrym tonie jest dołączać do zaproszenia dla przybyszów z daleka mapkę z trasą dojazdu lub współrzędne do wpisania w GPS.

– Jeśli państwo młodzi nie chcą dostać w dniu ślubu kwiatów od gości, powinni to wyraźnie zaznaczyć. Do tego trzeba napisać, czego oczekuje się zamiast kwiatów. Przyjęło się, że powinien to być prezent cenowo porównywalny z bukietem kwiatów. Najczęstszą prośbą nowożeńców jest butelka wina lub kupony totolotka, jeśli są miłośnikami ogrodnictwa – sadzonki kwiatów i drzew do własnego ogrodu. Coraz bardziej popularne staje się proszenie o prezenty, które będą przekazane dalej – zabawki do domu dziecka, książki do biblioteki, karma do schroniska dla zwierząt.

– Zaproszenie na ślub nie zawsze jest tożsame z zaproszeniem na wesele, dlatego na wręczanym zaproszeniu musi być wyraźnie zaznaczone, że państwo młodzi zapraszają także na przyjęcie. Najczęściej kwestię tę rozwiązuje się, dołączając osobny bilecik z zaproszeniem na wesele do zaproszenia na ślub. Na bileciku musi być napisany adres domu weselnego lub restauracji, w której odbędzie się przyjęcie.

reklama

1 KOMENTARZ

  1. Całkiem sporo rzeczy na to na atrakcyjność zaproszeń, jednak najważniejszy jest ogólny wygląd. Zaproszenia ślubne powinny wam się podobać, warto też stawiać na coś oryginalnego. Można spokojnie poszukać inspiracji w sklepach internetowych, czy też na blogach poświęconych tematyce ślubnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj