Zanim powiesz „TAK”, czyli kilka słów o przygotowaniach do ślubu

0
2314
Zaproszenia na ślub
reklama

Dzień ślubu niewątpliwie jest przełomowym momentem w życiu dwojga ludzi. Dlatego warto postarać się, by był naprawdę wyjątkowy. Aby o niczym nie zapomnieć, warto rozpocząć przygotowania dużo wcześniej. Poniżej przedstawiamy przykładowy harmonogram przygotowań przedślubnych.

Data ślubu – o tym, kiedy nastąpi ten doniosły moment, trzeba zadecydować dużo wcześniej. Nie będzie przesadą, jeśli data ślubu zostanie ustalona nawet na dwa lata naprzód. Pozwoli to na spokojne przygotowanie wszystkich szczegółów.

Sala weselna – to głównie ze względu na nią datę ślubu trzeba wybrać z dużym wyprzedzeniem. O odpowiednią salę wcale nie jest łatwo, te najlepsze rezerwuje się z rocznym i dłuższym wyprzedzeniem. Podobnie rzecz się ma z dużymi salami, które mogą pomieścić sto i więcej osób. Takich sal jest stosunkowo mało, więc jeśli planujecie duże wesele, pomyślcie o tym wcześniej.

Wodzirej lub orkiestra weselna – z nimi podobnie jak z salą. Ci najlepsi są rozrywani, dlatego warto do nich dzwonić nawet rok przed planowaną uroczystością.

Lista gości – jej ustalenie wbrew pozorom nie jest takie proste. Trzeba zmieścić się w założonej z góry liczbie, a jednocześnie nie pominąć nikogo ważnego… Warto już na początku zrobić jakieś konkretne założenie – na przykład zapraszamy tylko rodzinę, nie zapraszamy znajomych, albo zapraszamy bez dzieci.

Obrączki ślubne – to wbrew pozorom nie byle jakie kółka ze złota. Będą towarzyszyły państwu młodym przez całe życie. Ich wybór nie powinien być kwestią przypadku. Ba! To jedyny zakup ślubny, przy którym bez wyrzutów sumienia możemy przekroczyć budżet. Wszystko inne jest jednorazowe (może poza garniturem pana młodego), obrączki są na wieczność. Warto przejrzeć katalogi, odwiedzić kilku jubilerów, popytać znajomych, czy lepsze wąskie, czy szerokie i wybrać te, które naprawdę spodobają się obojgu.

Zabawne zaproszenia ślubneZaproszenia ślubne – wręcza się co prawda na pół roku do trzech miesięcy przed ślubem, ale wybrać i przygotować trzeba znacznie wcześniej. Sam wybór może zająć trochę czasu, bo naprawdę jest w czym wybierać: klasyczne, nowoczesne, poważne, zabawne, trójwymiarowe, kolorowe, czarno-białe, ze zdjęciem… Zaproszenia można zamawiać dopiero wtedy, gdy lista gości zapięta jest na ostatni guzik, szczególnie jeśli chcemy by nazwiska zaproszonych osób były na nich wydrukowane. Można też kupić gotowe zaproszenia i wypełnić je ręcznie. Jeśli chcemy rozdzielić zaproszenie na ślub od zapraszania na wesele, do zaproszenia ślubnego można włożyć osobny bilecik z zaproszeniem na wesele. Tradycja głosi, że zaproszenie ślubne trzeba wręczyć osobiście.

Suknia ślubna i garnitur – dla własnego komfortu lepiej nie zamawiać ich zbyt późno. Z drugiej strony – kupowanie stroju ślubnego rok przed ślubem nie ma sensu, figura może się zmienić i suknia nie będzie pasowała. Dobry termin to pół roku do trzech miesięcy przed planowaną uroczystością.

Makijaż i fryzura panny młodej – powinny być dobrane do sukni, nigdy odwrotnie. Dlatego najpierw kupujemy suknię, a potem ze zdjęciem z salonu udajemy się do fryzjera i kosmetyczki. Dobranie fryzury nie musi się udać za pierwszym razem, lepiej zarezerwować przynajmniej dwa terminy na próbne czesanie. Podobnie rzecz ma się z makijażem.

Samochód – którym państwo młodzi pojadą do ślubu, także warto zarezerwować z wyprzedzeniem, szczególnie jeśli będzie to wyjątkowy pojazd, który trudno wynająć. Stary wóz lub limuzynę dobrze jest zarezerwować nawet pół roku przed weselem.

Menu weselne – ustalamy w zależności od miejsca, gdzie odbędzie się przyjęcie. Jeśli jest to restauracja, wystarczy uzgodnić wszystkie szczegóły miesiąc przed ślubem. Jeśli potrzebny będzie catering – trzy miesiące.

Tort weselny – musi być naprawdę wyjątkowy. Dogadanie się z cukiernią trzy miesiące przed weselem nie będzie błędem.

Kwiaty dla panny młodej – wystarczy, jak będą zarezerwowane w kwiaciarni miesiąc przed ślubem.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj