Oświadczyny – konserwatyzm kontra nowoczesność

0
3632
Oświadczyny - konserwatyzm kontra nowoczesność
reklama

Pierwsze skojarzenia myśląc o oświadczynach mamy z uroczą scenerią, romantycznym klimatem i wyznaniem miłości zakończonym znamienną kwestią czy wyjdziesz za mnie? Jednak czasy się zmieniają, możliwości i formy okazywania miłości, jak i zapytania o chęć wyjścia za mąż również. Dlatego jakie oświadczyny wybrać konserwatywne, czy może nowoczesne?

Postępowa dewaluacja zaręczyn

Z czasem, sukcesywnie odchodzi się od wzruszających okoliczności, podniosłości chwili na rzecz nowoczesności. Co prawda oświadczyny przez SMS to jeszcze nie to, ale wiele wskazuje na to, iż do tego wszystko zmierza. Romantyzm nie jest trendy, uchodzi za przeżytek, podobnie jak i tradycyjny model oświadczyn. Jedynym symbolem tej wyjątkowej chwili, który wciąż jest obecny, również w nowoczesnej formie zaręczyn to pierścionek. Wartość nominalna biżuterii darowanej ukochanej wzrasta, jednak czy oto właśnie się rozchodzi? Tradycyjnie pierścionek był okazaniem szacunku i li tylko zewnętrznym symbolem, realną wartość zaręczyn wycenić można było jedynie w sferze duchowej, emocjonalnej. Dziś sprawy się maja nieco inaczej. Dewaluacja aktu jakim są oświadczyny nieustannie postępuje. Młodzi coraz mniejszą wagę przywiązują do oświadczyn, a raczej ich znaczenia, wiążących konsekwencji zaręczyn.

Wiele osób skupia się zaledwie na formie oświadczyn. Co więcej często można usłyszeć od samych narzeczonych, iż zaręczyli się jednak nie ustalili ani daty ślubu, ani też nie zastanawiali się nawet nad finalizacją zaręczyn, co jest sprzeczne z samą ideą zaręczyn. Z takich też powodów co druga para jest od lat zaręczona i coraz częściej zaręczyny są zrywane poprzez rozstania z różnych powodów. Tym samym sam akt zaręczyn w gruncie rzeczy nie różni się od zwyczajnego związku. Niegdyś zaręczyny stanowiły śmiałą, świadomą i poważną decyzję o swej przyszłości. Nie była to jeszcze przysięga aż do śmierci, ale swego rodzaju przyrzeczenie. Dziś zaręczyny coraz mniej znaczą nie tylko obiektywnie, ale dla samych stron ów zaręczyn. Nie ma się czemu dziwić, iż oświadczyny nie są już tak uroczystym i donośnym wydarzeniem.

Zminimalizowanie udziału rodziny

Prócz wartości zaręczyn istotne znaczenie z tym związane ma rozluźnienie więzi rodzinnych, zmiany w tradycji i obyczajach z zaślubinami związanymi. Wielowiekowa tradycja dobierania, przyzwalania rodziców na związki swoich dzieci dziś w czasach wolności, suwerenności młodych praktycznie nie ma zastosowania. Rodzice nie decydują o wydaniu za mąż córki, a ich zdanie o kandydacie na męża nie jest kluczowym. Jeszcze z końcem XX wieku rodzice mieli duży wpływ na wybór żony, męża dla swoich dzieci, obecnie samodzielność dzieci, poczucie niezależności jak i topniejący szacunek do rodziców, liczenia się z ich zdaniem, radą, luźne więzi traktujące rodziców jak równych sobie partnerów w przeciwieństwie do patriarchalnego modelu rodziny sprawiły, iż zaręczyny to nie jest sprawa rodzinna, a osobista przyszłych małżonków. Konserwatyści do dziś przestrzegają zasad proszenia o rękę rodziców panny przez kawalera, chociaż jest to tylko formalność. Jednak par wiernych tradycji jest coraz mniej, a wraz z tym zjawiskiem zaręczyny w gronie rodzinnym to także rzadkość. Częściej młode pary zaręczają się samodzielnie, bez udziału w tym akcie rodziców, rodziny, kogokolwiek. Coraz częściej oświadczyny są zupełnie pomijane w drodze do małżeństwa, bądź traktowane jako mniej ważny dodatek do tradycji małżeństwa.

Nowoczesne zaręczyny

Nowoczesne oświadczyny przybierają różnorodne formy od tych zupełnie intymnych we dwoje w zaciszu domowym, po te z dużym rozmachem, wśród szerokiego grona przyjaciół, na forum publicznym, czy w nietypowych okolicznościach. Niestety z aktu oświadczyn dla wielu par liczy się efektowność wydarzenia, zdjęcia, filmy, drogi pierścionek, akompaniament muzyki, nastrojowe oświetlenie itp. Z tradycji konserwatywnej oświadczyny to niespodzianka dla panny, tymczasem obecnie nie rzadko oświadczyny są pieczołowicie przygotowywane przez parę, nie tylko kawalera nie stanowiąc żadnego elementu zaskoczenia. Współcześnie zaręczyny rzadko wiążą się też jakąkolwiek zmianą, czy to w związku, czy zamieszkania, relacji itp. Co więcej z czasem przybywa par, w których to panie pytają panów o to czy się z nimi ożenią. Dla tradycjonalistów sytuacja ta jest niedopuszczalna, zaś dla osób nowoczesnych uchodzi za niebanalną formę zaręczyn.

Staropolskie zaręczyny

Chcąc się wyróżnić warto zadbać o wyjątkowość tej chwili, kiedy ukochany prosi ukochaną o rękę. W XXI wieku wystarczy być tylko lub aż staromodnym, by zaręczyny były inne niż wszystkie. Coraz mniej par decyduje się na taki krok. Wyścigi w unikalności pomysłu na zaręczyny doprowadziły do tego, iż dzień na który większość osób czeka całe życie zapamiętany zostanie jako wyjątkowy dzięki wierności typowym polskim tradycjom. Mimo iż oklepane zaręczyny niespodzianka przy blasku księżyca wydaje się kuszącą opcją, to tradycja zaręczyn w Polsce sprowadza się do rodzinnego spotkania przy obiedzie w domu narzeczonej, na który to przychodzą bliscy narzeczonego. Trudno jest organizacyjnie utrzymać w tajemnicy plany zaręczyn, aczkolwiek można spróbować. By tradycji stało się za dość narzeczony winien zadbać o bukiet kwiatów dla przyszłej teściowej a jego ojciec o alkohol dla gospodarza domu. Sam akt zaręczyn odbyć się powinien między daniem głównym a deserem, kiedy to ojciec przyszłej Panny Młodej oświadcza o zamiarze kawalera wobec jego córki. Tradycja nakazuje, iż w chwili zadania pytania panna winna ścisnąć lewą dłoń kawalera, zaś kawaler po usłyszeniu twierdzącej odpowiedzi włożyć na serdeczny palec lewej ręki panny pierścionek zaręczynowy. Rytuałem rodzinnym są następujące po tym momencie gratulacje, oklaski i toasty świadków zaręczyn. Co ważne tradycyjne zaręczyny uwzględniają podanie przez narzeczonych wstępnej daty ceremonii zaślubin. Elementem tradycji wskazującej na religijność jest prośba młodych o błogosławieństwo ich związku przez rodziców. Niestety ten element zaręczyn spotykany jest obecnie bardzo rzadko, głównie z powodów odejścia od tradycji chrześcijańskich zakorzenionych w polskiej historii.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj