Ślub humanistyczny
reklama

Ceremonia ślubu humanistycznego wywodzi się z krajów zachodnich, a Polsce zapoczątkowała w 2007 r. W naszym kraju bardzo rzadko praktykuje się tego rodzaju uroczystości, gdyż tradycja ta nie jest u nas znana, ale niebawem może okazać się, że jest to doskonała forma ślubu dla kogoś kto z jakiegoś powodu nie może zawrzeć ślubu kościelnego. Ślub humanistyczny jest organizowany przez stowarzyszenia humanistyczne. Humanizm jest schematem wywierającym nacisk u człowieka do kultywowania odrębnych wartości życiowych zarówno twórczych jak i etycznych. Stąd nazwa ślubu sama w sobie wskazuje na jakie wartości humanistyczne wywierany jest nacisk – są to m.in. empatia, przyjaźń, szczęście, godność, rozum, zaufanie, różnorodność, wolność, tolerancja. Od innych różni się tym, że jest indywidualny. Para Młoda sama pisze scenariusz swojej uroczystości, a także sama przygotowuje przysięgę małżeńską.

Kto może udzielić ślubu humanistycznego?

Śluby humanistyczne udzielają wyspecjalizowane związki humanistyczne, które funkcjonują na całym świecie. W Polsce organizacją tego typu ślubów zajmuje się Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów, które powstało w 2006 r. Decydując się na ślub humanistyczny nie trzeba być członkiem tej organizacji.

Kto może zawrzeć ślub humanistyczny?

Główną cechą ślubu humanistycznego jest to, że koncentruje się na osobach o indywidualnych potrzebach, a nie na Bogu tak jak w przypadku ślubów religijnych. Ślub humanistyczny jest dedykowany osobom, które chciałyby zapamiętać te chwile jako podniosłe i wyjątkowe, a z jakiegoś powodu nie mogą zawrzeć ślubu kościelnego – rozwodnicy, osoby niewierzące lub tej samej płci, a także narzeczonym, którzy nie potrafią naruszyć sprzeciwu urzędnika stanu cywilnego.

Ceremonia ślubu humanistycznego

To jaką formę obierze ślub humanistyczny, zależy tylko i wyłącznie od Młodej Pary. Wszystkie plany, uwagi, a nawet słowa, które mają być wypowiedziane ustalają wspólnie z celebransem. Zaletą ślubu humanistycznego jest to, że Para Młoda ma wielkie pole do popisu to znaczy, że może wykazać się swoją niesamowitą kreatywnością, np. przy wyborze miejsca, gdzie chcą przeżyć te ważne dla nich chwile.

Organizacja ślubu humanistycznego

W przeciwieństwie do ślubu kościelnego i cywilnego, rozplanowanie ceremonii humanistycznej nie jest tak skomplikowane, a to dlatego że ślub ten ma charakter nieformalny. Aby zawrzeć ślub humanistyczny należy skontaktować się z koordynatorem ślubnych ceremonii humanistycznych. Wszystkie potrzebne informacje znajdziemy w witrynie internetowej Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, zdecydowane pary mogą także skorzystać z gotowego formularza zgłoszeniowego.

Śluby humanistyczne organizowane w Polsce

Ciekawym pomysłem ślubu humanistycznego okazał się przykład pary, która poznała się i zakochała w sobie na wycieczce rowerowej po Warszawie, w związku z tym postanowili wziąć ślub na rowerach w ogrodach uniwersyteckich.

Drugim takim kreatywnym pomysłem okazał się ślub humanistyczny organizowany w warszawskim kinie „Muranów”, gdzie Państwo Młodzi po odtworzeniu filmu, zdecydowali się na odegranie sceny, w której zawarli małżeństwo.

Ślub humanistyczny – cena

Koszt ślubu humanistycznego mieści się w granicach 300-400 zł cena ta obowiązuje sporządzenie scenariusza ceremonii oraz poprowadzenie jej. Można także skorzystać z dodatkowych usług jakie proponują profesjonalne organizacje np. rezerwację i dekorację sal wówczas ceny za komplementarną pomoc są ustalane indywidualnie.

Ślub humanistyczny – przysięga

Scenariusz ślubu humanistycznego jest przygotowywany przez narzeczonych, tak też jest w przypadku przysięgi małżeńskiej, gdzie Młodzi sami przygotowują słowa, odczucia, które chcą wypowiedzieć drugiej połówce. Przysięga małżeńska może mieć charakter przypominający słowom przysięgi ślubu kościelnego lub cywilnego.

W Polsce podczas pierwszego ślubu humanistycznego, który odbył się 9.12.2007 roku w Warszawie przysięga małżeńska brzmiała następująco:

„Drogi Miłoszu, przysięgam Ci, że będziesz mógł się o mnie troszczyć, być obok mnie w chwilach radości i smutku, w momentach moich porażek i sukcesów. Obiecuję Tobie, że będziesz mógł słuchać moich wrażeń dnia codziennego, robić mi poranne kawy, piec ciasta i nosić moje ciężkie torby, obok mnie zasypiać i obok mnie się budzić. Przyrzekam Ci, że będziesz mógł mnie przytulać, całować, witać i żegnać każdy wspólny dzień.

Złość się na mnie, jeśli to konieczne i przebaczaj jeśli to możliwe. Jeśli tylko chcesz to w chwilach mojej nieobecności tęsknij — kiedy wyjadę lub kiedy wyjdę do drugiego pokoju…

Obiecuję Ci, że będziesz mógł oglądać ze mną filmy i śpiewać, i tańczyć, i śmiać się, i płakać, i podjadać mi moje batony, i przysięgam, że będziesz mógł się dzielić ze mną wszystkim: myślami, materiałem genetycznym, zasobami….czym tylko zapragniesz…”

Ślub humanistyczny – zatwierdzenie w Urzędzie Stanu Cywilnego

Mimo, iż śluby humanistyczne mają znaczenie społeczne, to w naszym kraju nie są uznawane jako procedura cywilnoprawna, dlatego też konieczna jest rejestracja takiego związku w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Ślub humanistyczny w innych krajach

Ceremonia ślubu humanistycznego jest inscenizowana na całym świecie, w szczególności w Wielkiej Brytanii, Holandii, Nowej Zelandii, USA, Kanadzie, a także w Norwegii i Szkocji, gdzie ceremonie te są zalegalizowane.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj