Przesądy ślubne i zabobony
reklama

Istnieje wiele przesądów (zabobonów) zakorzenionych w naszej kulturze. I choć wielu z nas traktuje je z przymrużeniem oka, to jeśli chodzi o ślub wychodzimy z założenia, że szczęściu trzeba pomagać. Dlatego, aby wieść szczęśliwe życie warto przeanalizować co mówią nam stare zwyczaje.

Data ślubu i miejsce

Mówi się, że najszczęśliwsze małżeństwa to te, które są odprawiane w miesiącach, w których występuje litera „r” (marzec, czerwiec, sierpień, wrzesień, październik, grudzień). Wyjątkowo dopisuje szczęściu okres Bożego Narodzenia i Wielkanoc, natomiast z niepowodzeniem jest ślubować w czasie adwentu lub postu, a dzień 1 kwietnia (Prima Aprilis) jest niezwykle niestosowny, ponieważ wróży niepoważne zamiary wobec drugiej osoby.
Ceremonia ślubu powinna odbyć się w kościele, w którym Pani Młoda była ochrzczona ma to jej ułatwić przejście w nowy etap życia.

Pogoda

Każdy marzy o pięknej pogodzie w dniu ślubu, dlatego zgodnie z tradycją na noc przed ślubem należy wystawić buty ślubne Panny Młodej na parapet. Chmury i burza wróżą burzliwy związek, zaś lekki deszczyk oznacza błogosławieństwo Boże.

Świadkowie

Oboje z nich powinni być stanu wolnego, lecz nie powinni być parą , gdyż przynosi to pecha i się rozstaną (para powinna tylko raz stanąć przed ołtarzem- w dzień swojego ślubu). Druhna zaś, nie może być w dzień ceremonii w ciąży.

Ślubne ubranie

Panna Młoda nie powinna brać udziału w szyciu swojej sukni, nie powinna też zbyt często jej mierzyć. Natomiast Pan Młody nie może zobaczyć swojej wybranki w sukni ślubnej nie wcześniej niż w dzień ceremonii, ponieważ wróży to niezgodę w dalszej drodze wspólnego życia. Tradycja mówi także o wszyciu kawałku chleba i kryształku cukru oraz wrzuceniu grosza do bucika po to, by zapewnić swojemu małżeństwu pomyślność. Nakrycie rąbkiem sukni buta Pana Młodego, sygnalizuje, że w małżeństwie żona będzie miała męża „pod pantoflem”.
Oprócz sukni przyszła małżonka obowiązkowo powinna założyć:

  • coś białego- jest symbolem czystości
  • coś niebieskiego np. podwiązkę- zapewnia przez drugą osobę miłość i wierność
  • coś pożyczonego- zapewnia sympatię i dobre stosunki z rodziną
  • coś używanego- zapewnia lojalność najbliższych
  • coś nowego- symbol bogactwa i dostatku

Ceremonia ślubna

Pani Młoda nie powinna oglądać się za siebie, odwracanie się świadczy o tym, że nie jest pewna swej decyzji i została wywołana presją. Podczas drogi do ołtarza na twarzach Młodych powinien pojawić się promienny uśmiech, który zapewni im same radosne dni. Jakiekolwiek pomyłki lub łzy przy ślubowaniu są jak najbardziej korzystne, gdyż dobrze to wróży związkowi. Obrączki zakładamy na serdeczny palec prawej ręki, ponieważ noszenie na innym palcu zwiastuje niewierność w związku. Jeżeli podczas zaślubin obrączka upadnie, Państwu Młodemu nie można jej podnosić, powinien to tylko zrobić ksiądz lub świadek. Czuły pocałunek po przysiędze małżeńskiej świadczy o wierności wybranka. Po wyjściu z kościoła Młodzi zostaną obsypani ryżem co zapewnia im płodność, ale także należy pamiętać, aby pozbierać wszystkie pieniążki, które zapewnią dostatek.

Sala weselna

U progu sali weselnej Młodzi zostają przywitani chlebem i solą oraz dwoma kieliszkami, w jednym z nich znajduje się woda, a w drugim wódka. Ten kto wypije kieliszek z wódką będzie dominował w małżeństwie. Pani Młoda, aby uniknąć upadku lub potknięcia po to, by zapobiec nieszczęściu w rodzinie powinna być przeniesiona przez próg na dłoniach Pana Młodego. Po wejściu na salę goście i Para Młoda wzniosą toast, po którym Nowożeńcy rzucają kieliszkami za siebie, jeśli się rozbiją czekają ich długie lata szczęśliwego i obfitego życia.

Pierwszy taniec

Podczas pierwszego tańca Małżonkowie są obserwowani przez gości od początku do samego końca, wiąże się to z wielkim stresem, dlatego warto przed ślubem poćwiczyć go, aby nie pomylić kroków, gdyż wróży to niezgodność w dalszym wspólnym życiu.

Tort weselny

Para Młoda wspólnie kroi pierwszy kawałek tortu na znak budowy wspólnego i słodkiego życia, dlatego pierwszym pokrojonym kawałkiem karmią się nawzajem.

Rzucanie welonem- oczepiny

Odbywają się one tuż po północy. Pani Młoda ma związane oczy, a wkoło niej tańczą w rytm muzyki kobiety stanu wolnego, gdy muzyka przestaje grać, świeżo upieczona mężatka rzuca welonem i ta kobieta, która jako pierwsza złapie welon wyjdzie niebawem za mąż. Ten sam rytuał dotyczy Pana Młodego, który rzuca do otaczających go kawalerów muszkę bądź krawat.

Noc poślubna

Według tradycji jako pierwsza do łóżka winna wejść Panna Młoda, a Pan Młody powinien zdjąć zębami jej podwiązkę, która znajduje się pod suknią, po to aby życie erotyczne było pomyślne.

Oczywiście istnieje wiele przeróżnych przesądów dotyczących przyszłego życia małżeńskiego, lecz my wybraliśmy te najbardziej trafne, ale pamiętajcie Młodzi liczy się to, co czujemy w sercu. Wszystko w Waszych rękach!

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj