Organizacja czasu dla dzieci na weselu, czyli atrakcje, zabawy i konkursy dla najmłodszych gości weselnych

1
28151
Zabawy weselne dla dzieci - atrakcje, konkursy i rywalizacje
reklama

Każdy rodzic wie, z czym wiąże się pobyt dziecka na weselu. Jak wiadomo, idąc na wesele mamy zapał do świetnej zabawy przy szerokiej gamie ilości alkoholu. Lecz od razu do głowy nasuwa się myśl: „co z dzieckiem”? Jak wiadomo, zabawa weselna polega na zapomnieniu. Warto w tym dniu załatwić osobę, która odpowiednio zorganizuje czas dla dzieci, a ponadto położy dzieci spać i będzie nad nimi czuwać. W tej sytuacji zaleca się, aby Para Młoda zatrudniła opiekunkę dziecięcą, animatora zabaw lub po prostu poprosić DJa lub zespół muzyczny o kilka zabaw dla dzieci, by zabić u nich nudę.

Jednakże należy pamiętać, że jeśli nie ma specjalnej osoby odpowiadającej za opiekę nad dziećmi non stop, wówczas rodzice mający dziecko pod swoją opieką mają zakaz spożywania alkoholu.

Menu weselne dla dzieci

Wy, jako Para Młoda zapraszacie na swój ślub pary, które mają dzieci? Oryginalnym i zaskakującym pomysłem będzie specjalnie przygotowany dla dzieci jadłospis, który dodatkowo zachęci najmłodszych do jedzenia i próbowania wszystkich potraw.

Pomysły na gry, zabawy i konkursy weselne dla dzieci

MUMIA – Dzieci dobierają się w pary. Jedna osoba z nich będzie mumią, a druga będzie ją tworzyć. Potrzebnych będzie kilka rolek bandażu opatrunkowego lub po prostu kilka rolek papieru toaletowego białego. W czasie 3 minut dziecko tworzy mumię poprzez zawijanie ciała drugiej osoby. Najlepiej owinięta mumia wygrywa. Można też pobawić się w berka ganianego. Zwycięska mumia gania za resztą dzieci i na odwrót.

GORĄCE KRZESŁA – Ustawiamy krzesła w 2 rzędach tyłem do siebie. Krzeseł musi być o jedno mniej niż ilość dzieci biorących udział w zabawie. Kiedy muzyka gra, dzieci tańczą wkoło krzeseł, kiedy przestaje, każdy musi szybko usiąść na jednym z nich. To dziecko, które pozostało bez swojego krzesła odpada i zabiera ze sobą jedno krzesło.

TANIEC POŁAMANIEC – Dzieci tworzą pary i siadają naprzeciw siebie tak, aby ich kolana stykały się ze sobą. Organizator konkursu mówi wiersz, kiedy to dzieci dotykają jednym palcem usłyszane czynności. Najpierw swoje, później sąsiada i tak na zmianę. Z biegiem czasu przyspieszając tempo. Głowa, ramiona, kolano, stopa, kolano, stopa, kolano, stopa. Głowa, ramiona, kolano, stopa, oczy, uszy, usta, nos.

PIŁKA PARZY – Dzieci tworzą kółko, a jedno z nich zostaje na zewnątrz. Dzieci rzucają do siebie piłką. Kiedy dziecko z zewnątrz wypowie słowa „piłka parzy” nie wolno nikomu łapać piłki, bowiem ten, który ją w tym momencie złapie, zajmuje miejsce osoby zewnętrznej, a ta dołącza do kręgu.

KOLOROWE BALONY – Na sali rozmieszczamy w różnych miejscach kolorowe balony, tyle ile dzieci tyle sztuk balonów z każdego koloru. Kiedy muzyka gra, dzieci spokojnie maszerują w kółeczku, a gdy muzyka przestaje grać organizator zabawy głośno wypowiada kolor balonika. Dzieci szybko biegną po zdobycz. To dziecko, które jako ostatnie przybiega z balonikiem danego koloru odpada.

PORYWAJĄCY TWISTER – Na podłodze rozkładamy specjalnie przeznaczoną do tej gry matę. Animator zabaw kręci strzałką i czyta na głos polecenie np. lewa ręka na pole niebieskie, a dodatkowo jest sędzią i uważnie obserwuje ruchy dzieci. Według zasad na jednym kółku może być tylko jedna ręka lub jedna noga. Nie wolno opierać się ani łokciami, ani kolanami. W przeciwnym razie odpada się z gry.

GONITWA W WORKACH – Ta zabawa polecana jest do realizacji na zewnątrz budynku. Dzieci otrzymują duży worek, do którego wchodzą. Organizator zabaw wyznacza linię startu i mety. Zadaniem dzieci jest jak najszybciej „dopełznąć” do mety.

KĄCIK MALUCHA – Innymi słowy kącik do malowania i kolorowania. Można przygotować czyste kartki lub gotowe kolorowanki. Do tego kredki, farby, plus ewentualnie coś do pisania.

POCIĄG WESELNY I KACZUSZKI – Przy tej muzyce dobrze bawić się będą nie tylko najmłodsi uczestnicy wesela, ale również te starsze pokolenia.

WALCZYK LABADO –Zabawa taneczna dla dużych i małych zuchów, w której łapiemy sąsiada za wymienione przez organizatora zabawy części ciała. Rozpoczynamy ją stojąc w kółeczku i trzymając się za ręce.

MALOWANIE TWARZY – Każde dziecko ma swoją ulubioną postać z bajki lub ukochane zwierzątko. Zatem fajnym pomysłem będzie przygotować farby lub kredki do malowania twarzy i uszczęśliwić dzieci tym, że będą upodobnione do swoich idoli.

STARY NIEDŹWIEDŹ – Jedno dziecko jest skulone w środku koła i zasłania oczy, a reszta chodzi koło niego i śpiewa piosenkę, po czym niedźwiedź się budzi i łapie wybrane przez siebie dziecko potem następuje wymiana ról.

CIUCIUBABKA – Spośród dzieci wybieramy jedno dziecko, które zostanie Ciuciubabką. Ciuciubabka ma związane oczy np. chustą lub szalem. Dzieci kręcą Ciuciubabką i wypowiadają słowa „Ciuciubabko kręć się, kręć, goń nas”. Podczas szukania dziecka przez Ciuciubabkę można ją dotykać, ale trzeba uważać. Kogo złapie Ciuciubabka ten przejmuje jej rolę.

TWÓRCZOŚĆ Z BALONÓW – Czyli modelowanie z balonów przez animatora różnych zwierząt. Dobrze by było, gdyby balony były wypełnione helem, ale jeśli nie mamy takiej możliwości to zwykła pompka do balonów też da radę.

KÓŁKO GRANIASTE – Dzieci tworzą kółeczko i śpiewają:

„Kółko graniaste czworokanciaste, kółko nam się połamało, cztery grosze kosztowało, a my wszyscy bęc”.

Po wypowiedzeniu słowa „bęc”wszyscy przewracamy się na podłogę. I tak, póki dzieciom się nie znudzi.

BAJKOWE KALAMBURY – Dzieci dzielą się na dwie drużyny. Dziecko z jednej grupy musi bez użycia słów zaprezentować za pomocą gestów tytuł bajki lub postać z jednej z bajek, tak by przeciwna drużyna nie miała problemu z odgadnięciem hasła. Potem następuje zmiana ról.

BABAJAGA – Jedno z dzieci zostaje Babajagą. Babajaga jest odwrócona tyłem i ma zasłonięte oczy swoimi rękoma. Pozostałe dzieci stoją w wyznaczonym miejscu i kiedy Babajaga wypowiada słowa: „Raz, dwa, trzy Babajaga patrzy” dzieci podbiegają coraz bliżej Babajagi, ale kiedy skończy wypowiadać słowa, dzieci muszą się zatrzymać i stać nieruchomo. Babajaga może podchodzić i rozśmieszać wybrane osoby, dlatego trzeba uważać by nie wpaść w jej podstęp inaczej musimy wrócić na linię, gdzie zaczynaliśmy zabawę. Dziecko, które zakończy swoją wędrówkę u boku Babajagi wygrywa i zastępuje jej miejsce.

Zabawy weselne dla dzieci z chustą animacyjną

GOLF/ BILARD – Dzieci wachlują chustą, a na niej jest ułożona jest piłeczka. Celem zabawy jest, aby piłeczka ta, wylądowała w otworze chusty, który znajduje się na środku.

KARUZELA – Każde z dzieci trzyma chustę za pomocą specjalnych uchwytów i naciąga chustę na wysokości pasa. Przy okazji podśpiewując: „Hej ho, hej ho, do pracy by się szło…” i przekazując sobie chustę w prawą stronę. Początkowo śpiewamy bardzo powoli, a kolejno następuje zmiana i przekazujemy sobie chustę w lewą stronę.

OWOCOWA SAŁATKA – Dzieci trzymają chustę za uchwyty. Animator przypisuje dzieciom jakiegoś owoca np. jabłko, banan, pomarańcza, jagoda, truskawka. Dzieci wachlują chustą, a kiedy usłyszą nazwę swojego owoca, muszą szybko przebiegnąć pod chustą i zamienić się miejscem z inną osobą, która miała tego samego owoca. Gdy usłyszą sałatka owocowa, to każdy z nich zmienia swoje miejsce.

SZTORM – Na chustę kładziemy różne lekkie przedmioty np. piłeczkę, maskotkę, opaskę do włosów… Wachlujemy chustą tak, aby rzeczy te nie spadły poza chustę.

RYBAK I RYBKA – Dzieci stoją wokół chusty trzymając ją za uchwyty. Spośród dzieci animator wybiera dwójkę z nich, które wcielą się w postać ryby i rybaka. Rybak wchodzi na chustę i próbuje złapać pływającą w wodzie rybkę. Dzieci falują chustą tak mocno, aby rybak miał spory problem ze złapaniem rybki.

KWIAT LOTOSU – Spośród dzieci wybieramy osobę, która zostanie naszym kwiatem. Dziecko to, siada na środku chusty z nogami pod brodą. Reszta dzieci trzyma chustę za jej brzegi. Zwracają się w prawą stronę i zawijając dziecko siedzące w środku chusty. Kiedy już nasz kwiat jest zawinięty do wysokości ramion, to wówczas dzieci zatrzymują się i na słowa „trzy, cztery” równocześnie, a zarazem szybkim i pewnym ruchem wycofują się.

REKIN – Dzieci siedzą w kółeczku i trzymają chustę na wysokości swoich barków. Wcielają się w rolę turystów, którzy wypoczywają kąpiąc się w morzu. Pod chustą jest jedno dziecko, które zgłosiło się na ochotnika, aby zostać rekinem. Rekin poluje na turystów wciągając ich pod wodę (czyli chustę). Rekin musi wciągnąć jak najwięcej osób , które w wodzie stają się rekinami. W zabawie może także uczestniczyć ratownik, który chodzi dookoła chusty i pilnuje kąpiących się dzieci. Musi szybko reagować na ich wołania o pomoc.

SPADOCHRON – Dzieci mocno i rytmicznie podnoszą chustę do góry i na dół. Kiedy animator wypowiada słowa: „raz, dwa, trzy”, wówczas wszystkie dzieci puszczają chustę. Należy mieć na uwadze, aby zrobić to w miarę jednocześnie, wtedy chusta powędruje wysoko do góry. Można próbować więcej razy, bardzo często zdarzyć się może, że któreś z dzieci przeoczy moment puszczenia chusty i ona wtedy leci wprost na niego – tym sposobem, zabawa nabiera większej radości.

Wskazówki, o których warto pamiętać organizując weselne atrakcje, zabawy i rywalizacje pomiędzy dziećmi

BEZPIECZEŃSTWO DZIECI JEST NAJWAŻNIEJSZE – Jeżeli na sali jest bardzo śliska podłoga, należałoby odpuścić zabawy, w których konieczne jest bieganie.

NIC NA SIŁĘ – Są dzieci, które niechętnie chcą brać udział w zabawach, dlatego też nie zmuszajmy ich do tego. Pozwólmy im tylko popatrzeć.

NAGRODY DLA ZWYCIĘZCÓW I NIE TYLKO – Dorośli zazwyczaj jako nagrodę otrzymują butelkę wódki, natomiast dzieciom można wręczyć butelkę szampana Picollo lub inne słodkości np. czekoladę. Warto też mieć na uwadze nagrody pocieszenia, może to być lizak.

MOTYWUJĄCY DOPING PUBLICZNOŚCI – Fajnym pomysłem jest, aby DJ lub orkiestra zapowiedzieli zabawę dla dzieci przez mikrofon oraz poprosili gości weselnych o doping. Dzięki temu dzieci będą dumni i pełni zapału do walki o zwycięstwo.

reklama

1 KOMENTARZ

  1. Bardzo fajnie wszystko opisane 🙂 Moim ulubionym pomysłem jest doczepianie do krzeseł dla dzieci balonów z helem – to nie tylko dekoracja ale również atrakcja dla najmłodszych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj