Jak uczcić pamięć bliskiej osoby na ślubie

0
10135
reklama

Ślub jest wydarzeniem, które odprawia się w towarzystwie naszej rodziny i przyjaciół. Jednak może tak się zdarzyć, że w tym ważnym dla nas dniu zabraknie bliskiej nam osoby. Pustka, która ogarnia brak ważnej dla nas osoby jest niemalże nie do zapełnienia, szczególnie wtedy, gdy łączyły nas zażyłe relacje. Lecz pamięć o bliskich zmarłych można uczcić w sposób chwytający za serca.

Wesoła atmosfera na weselu nie nakłania do rozmyślania, a zatem Nowożeńcy chcący upamiętnić bliskiego zmarłego nie zamierzają spowodować owego wrażenia. W związku z tym Państwo Młodzi powinni postawić na delikatną ekspresję, która wyróżni duchową bliskość zmarłego krewnego, a jednocześnie wspomnienie bliskiej osoby nie nabierze smutnego klimatu.

Symbole przypominające zmarłą osobę w dzień ślubu

Symbole są słowem dość ogólnym, ale rzeczywiście takim elementem może być wszystko co kojarzy nam się ze zmarłym. Może to być np. medalion przyczepiony do bukietu ślubnego, fragment garderoby czy biżuteria tej osoby. Również jest możliwe zorganizowanie kącika słodkości, w którym królować będą ulubione smakołyki nieżyjącego. Wspomnienie bliskiego poprzez taki akcent będzie dla gości weselnych praktycznie niezauważalne, za to dla Was będzie miało wielką moc. Nie ma też przeszkód, aby poprosić gości weselnych żeby zamiast kwiatów dołożyli swoją „cegiełkę” na cele charytatywne jest to interesująca inicjatywa szczególnie wtedy, kiedy najbliższa osoba umarła z powodu jakiejś choroby- a składka ta ma na celu leczenie osób zmagających się z taką samą przypadłością.

Wolne miejsce dla bliskiego zmarłego na przyjęciu weselnym

Ukochanego bliźniego można upamiętnić również poprzez pozostawienie pustego miejsca dla niego zarówno tam, gdzie ma miejsce ceremonia zaślubin, ale także w lokalu, gdzie będzie się toczyć przyjęcie weselne. Wdzięcznym elementem będzie dołącznie przy wolnym miejscu zdjęcia upamiętniającego zmarłą osobę oraz dodanie własnej dedykacji, bądź przykładowego cytatu „Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci”, albo umieszczenie rzeczy niegdyś należącej do niej.

Świece i lampiony upamiętniające zmarłych

Bliskich zmarłych wolno również uwiecznić zwyczajną metodą poprzez utworzenie przytulnego kącika, w którym przy zdjęciach będą rozpalone świece oraz lampiony. Można także w tym miejscu dodać cytat taki jak: „Jesteśmy pewni, że bylibyście tutaj dzisiaj z nami, gdyby Niebo nie byłoby tak daleko stąd”.

Ulubiona piosenka zmarłego na przyjęciu ślubnym

Upamiętniając bliską osobę, warto poświęcić specjalnie dla niej utwór. Może to być ulubiona piosenka nasza czy też bliskiego zmarłego. Wtenczas najlepiej wybierane przeboje to te z grupy klasycznej, a jest ich całe mnóstwo. Osobiście balladą, która chwyta mnie za serce jest „Tears in heaven”, którego autorem jest Eric Clapton. Piosenka ta jest uzewnętrznieniem bólu przez twórcę, którego czteroletni syn zginął wypadając z okna mieszkania swojej mamy, które było osadzone na 53. piętrze budynku…

Przemówienie / toast za zmarłego na przyjęciu weselnym

Przemowa jest dobrym rozwiązaniem dla osób otwartych, czyli dla tych, którzy umiejętnie władają językiem i lubią dużo mówić. Jak wiadomo wspomnienie o ukochanym zmarłym jest dość trudnym zadaniem. Szczególnie, gdy nieżyjący odszedł w niedalekiej przeszłości. Najpiękniej brzmi wspomnienie dotyczące rodzinnych historii z życia zmarłego oraz przedstawienie w kilku zdaniach jaką osobą był nieboszczyk. Jeśli czujecie, że spłyniecie się łzami i nie dacie rady wydusić z siebie ani jednego słowa to możecie poprosić o to kogoś z rodziny.

Album ze zdjęciami/ prezentacja multimedialna z wizerunkiem zmarłego na ślubie

Forma ta jest najczęściej wybierana jeśli chodzi o wspomnienie zmarłej osoby, dlatego że umożliwia wszystkim gościom weselnym na poznanie jej. Album ten może obrać charakter zwyczajnej książki ze zdjęciami najbliższych już nieżyjących albo niekonwencjonalny czyli drzewko ze zdjęciami, fotografie przywieszone na sznurku drewnianymi klamerkami, bądź słoiczki lub tablica z odbitkami.

Balony lub światełko do nieba ku pamięci zmarłego

Wdzięcznym symbolem upamiętniającym zmarłą osobę będzie wypuszczenie w czasie imprezy weselnej balonów wypełnionych helem. Najlepiej sprawdzą się te w kształcie serca. Równie piękne wrażenie zrobią lampiony wypuszczone w powietrze o świcie. Taki gest będzie oznaką miłości, a także pamięci o krewnych w niebie.

Zapalony znicz na grobie bliskiego krewnego

Przed ceremonią zaślubin (niezupełnie w ubraniu ślubnym) możecie po prostu pojechać na cmentarz, gdzie spoczywa bliska osoba i zapalić znicz. Trzymając sięza ręce wypowiedzcie wspólnie modlitwę lub pomilczcie chwilę i otwórzcie nową wspólną drogę życia.

Obojętnie, który rodzaj upamiętnienia bliskiej zmarłej osoby wybierzecie to i tak będzie zjawiskowo. Każda z tych propozycji przedstawi niesamowitą więź jaka Was łączyła. Najważniejsze jest to, by wybrać taką formę uczczenia pamięci zmarłego, aby wywołała u nas ciepło na duszy, a nie tą, która wywoła smutek oraz żal. Miejcie na uwadze, że w ten dzień towarzyszyć powinny tylko i jedynie łzy szczęścia.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj