Najpopularniejsze kwiaty ślubne
reklama

W niniejszym artykule zostaną zaprezentowane najpopularniejsze kwiaty ślubne. Zaprezentowane zostaną najbardziej olśniewające kwiaty ślubno – weselne – od skromnego tulipana po bardzo efektowane storczyki i piwonie – aby zainspirować każdą Pannę Młodą. Zasada jest prosta, nie trzeba być wyuczonym botanikiem i ekspertem w dziedzinie kwiatów, aby stwierdzić, które podobają Ci się najbardziej, a które w ogóle do Ciebie nie pasują.

Róża

Róże są bardzo popularnymi i pięknymi kwiatami – idealnie pasują do romantycznego wydarzenia, jakim jest ślub. Przepiękny i trochę zaczarowany kwiat róży oznajmia, iż dzieje się coś wyjątkowego. Dostępna w przecudnej tęczy kolorów różna, idealnie łączy się z każdymi innymi kwiatami i może pomóc przy tworzeniu pięknych bukietów i elementów wystroju ślubno-weselnego. Jest również nico bardziej wytrzymałym kwiatem, w porównaniu z niektórymi kwiatami – idealnie sprawdza się w bukiecie, butonierce czy wysoko pnących się aranżacjach. Niektórzy twierdzą, iż róże symbolizują miłość – zgadzam się z tym stwierdzeniem, jest to nie tylko piękne, ale też znaczące stwierdzenie. Kwiaty róży to niekwestionowane królowe ślubnych bukietów oraz dekoracji ślubno-weselnych. Uważa się jednak, iż na ślub nie powinno się wybierać róż o kolorze żółtym (symbolizują one zdradę i zazdrość) oraz z kolcami. Bukiet ślubny powinny tworzyć róże bezkolcowe, bądź kolce powinny zostać bardzo krótko przycięte.

Kolorystyka: bardzo bogata gama kolorystyczna.

Symbolika: miłość, czystość, wierność, duma, pożądanie.

Hortensja

Kwiaty hortensji są bardzo rozłożystymi kwiatami, jej łodygi mogą w bardzo szybki sposób wypełnić każdy bukiet. Chociaż istnieje kilka odcieni kwiatów, głównie używane są białe lub różowe – stanowią one przede wszystkim podstawę bukietu, dzięki swojej objętości. Swoją popularność, jako bukiety ślubne zyskują w okresie jesiennym. W tym czasie dostępne są odmiany o przepięknie wybarwiającym się na czerwono końcówkach kwiatów hortensji. Idealnie prezentują się same, bądź połączone z innymi kwiatami, takimi jak: peonie, Asty czy dalie. Jako dekoracja stołów, hortensje nie wymagają wspomagającego uzupełnienia innych kwiatów, ich kształt oraz rozłożystość wprowadzają magiczny, dostojny nastrój. Dodatkowo, idealnie prezentować będą się one na rustykalnym ślubie. Zadowoleni z tych kwiatów powinny być osoby posiadające jakiekolwiek alergie, gdyż ten kwiat nie ma tendencji do powodowania jakichkolwiek problemów alergicznych.

Kolorystyka: kremowa, biała, różowa (jasnoróżowa i ciemnoróżowa),fioletowa , niebieska oraz zielona.

Symbolika: wyniosłość, zazdrość i obojętność.

Orchidea / Storczyk

Storczyki to bardzo trwałe kwiaty, bardzo często używane we florystyce ślubnej i weselnej. Dodatkowo, są to magiczne kwiaty, wprowadzające Młodych i gości w magiczność wesela. Storczyki symbolicznie reprezentują piękno, urok i doskonałość. Te z pozoru delikatne kwiaty są dostępne w kilku odmianach, w wielobarwnych i nieograniczonych kolorach. We florystyce ślubno-weselnej najpopularniejsze są głównie dwie grupy storczyków: phalenopsis oraz symbinium. Najczęściej stosuje się je w bukietach ślubnych, butonierkach, we włosach oraz dekoracjach samochodu oraz Sali weselnej. Rzadziej spotykane są w dekoracjach kościołów podczas ślubu (może to jednak być związane z wysoką ceną za te kwiaty). Storczyki mogą wyglądać wspaniale w pełnej aranżacji bądź w minimalistycznym stylu, jako pojedyncze pędy.

Kolorystyka: nieograniczona, głównie białe, kremowe, różowe, czasami dwubarwne.

Symbolika: czystość, doskonałość, wdzięk, czysta miłość.

Piwonia

Kwiat Piwonii z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością na ślubach i weselach. Pojawia się on w bukietach, butonierkach, dekoracjach kościoła czy sali weselnej. Kwiaty piwonii symbolizują szczęście i wielką miłość, niektóre Panny Młode nie wyobrażają sobie więc, że może ich zabraknąć na ich ślubie.

Pełne puszystych i miękkich płatków piwonie stały się nowym hitem ślubnym. Nadają się one, jako wypełnienie bukietu, podstawa do stworzenia bukietu z innymi kwiatami czy samodzielny bukiet. Samodzielnie tworzą piękne aranżacje i dekoracje. W duecie najlepiej pasują one z tulipanami, hortensjami oraz goździkami. Piwonie są idealnym rozwiązaniem na ślub, ze względu na ich fakturę oraz lekkość. Dodatkowo, są kwiatami, które pięknie pachną. Ciekawostkę stanowi fakt, iż kwiaty piwonii są jadalne, dlatego też z powodzeniem można nimi także dekorować ciasta czy torty.

Kolorystyka: kremowa, biała, jasnoróżowa, purpurowa, żółta.

Symbolika: szczęście, opiekuńczość i miłość.

Goździk

Goździki – przez pewien okres zapomniane, aktualnie bardzo modne kwiaty ślubno-weselne. Urzekają swoją prostotą, subtelnością i delikatnym wyglądem. Nie bez znaczenia jest również ich cena i niezwykła trwałość. Goździki należą do tego rodzaju kwiatów, które się kocha albo nienawidzi. Jak już wspomniano, są w bardzo przystępnej cenie oraz występują w zachwycającej liczbie kolorów. Ze względu na ich giętkość oraz trwałość, kwiaty te są często używane do tworzenia magicznych dekoracji, takich jak wodospad kwiatów, kwiatowe kulki. Goździki posiadają marszczoną teksturę kwiatka, która dodaje klimatu tradycyjnym weselom oraz w połączeniu z różami tworzy idealną kompozycję. Pięknie wyglądają również bukiety ślubne stworzone wyłącznie z goździków, lecz o różnych odcieniach tego samego koloru. Bukiet wygląda wtedy bajecznie i nabiera wielowymiarowości, zachowując delikatną i lekką formę. W zależności od danego gatunku mogą one nie wydzielać żadnego zapachu, bądź pachnieć bardzo intensywnie.

Kolorystyka: nieograniczona kolorystyka – od białego, kremowego po czerwony, różowy czy nawet zielony.

Symbolika: miłość, uznanie, radość, wdzięczność.

Chaber

Dawniej chabry nie były popularnymi kwiatami wykorzystywanymi na ślubach i weselach. Ostatnie lata zmieniły spostrzeganie na ich temat. Idealnie sprawdzają się w bukietach ślubnych oraz dekoracjach kościołów i sal – zwłaszcza na ślubach i weselach w stylu rustykalnym. Idealnie wyglądają również we wiankach – dzięki długim łodygom można zapleść piękne wianki. Chabry są bardzo pięknymi, lecz skromnymi kwiatami, dlatego też symbolizują nieśmiałość. Ich ogromnym atutem są ładne, ale delikatne kwiaty o specyficznych strzępiastych płatkach. Chabry polne występują jedynie w kolorze niebieskim, natomiast odmiany hodowane w kolorach: białym, różowym i niebieskim.

Kolorystyka: biały, różowy i niebieski.

Symbolika: nieśmiałość.

Dalia

Georginie – tak nazywane są również dalie, są to piękne ogrodowe kwiaty, które w ostatnich latach zyskują popularność w dekoracjach ślubnych. Dalie zazwyczaj cechują się ślicznymi, okrągłymi kwiatami – należą do roślin rozetowych, gdyż posiadają rozetową strukturę. Dzięki tym pięknym kwiatom, nawet tradycyjne bukiety zyskują niezwykły charakter. Bardzo dobrze wyglądają w towarzystwie innych kwiatów, takich jak: słoneczniki, gałązki dzikiej róży, róże i hortensje. Mają one bardzo bogatą kolorystykę oraz rozmaite formy kwiatów (półpełne, niepełne i pełne). Występują one w prawie wszystkich kolorach tęczy – dużym zainteresowaniem cieszą się odmiany o dwóch lub kilku kolorach. Plusem jest również fakt, iż znaczna część odmian dalii nie posiada wyczuwalnej woni kwiatów.

Kolorystyka: bogata gama kolorystyczna.

Symbolika: serdeczność, radość i otwartość.

Frezja

Frezje są bardzo popularne we florystyce ślubno-weselnej. Pachnące i delikatne frezje sprawdzają się rewelacyjnie zarówno w bukiecie, jak i dekoracji stołów weselnych czy dekoracjach kościoła. Dużym ich atutem jest fakt, iż są dostępne przez cały rok. Charakterystyczne dla jej kwiatów są powyginane, gładkie łodygi oraz długie, trawiaste liście – które mogą osiągnąć długość nawet centymetrów. Największą jej ozdobą są jej piękne kwiaty, mające dzwonkowaty kształt – występuje one najczęściej w grupach. Najczęściej frezje stanowią uzupełnienie dekoracji ślubnych, pojawiając się w towarzystwie innych pięknych kwiatów, takich jak: piwonii, storczyków, hortensji czy róż. Kolorystyka frezji jest bardzo bogata, do najpopularniejszych kolorów zaliczyć można: biały, kremowy, różowy, herbaciany, żółty i fioletowy. Ze względu na intensywną woń, należy upewnić się czy nie będą one przeszkadzać niektórym osobom.

Kolorystyka: biała, kremowa, różowa, herbaciana, żółta, fioletowa.

Symbolika: miłość i delikatność.

 

Kalia

Niegdyś bardzo często używano kwiatów kalii do dekoracji ślubnych, trend ten nadal funkcjonuje. Kwiaty te są bardzo piękne ze względu na ich kielichowaty kształt i długą, sztywną łodygę. Bardzo często stosuje się je w bukietach, butonierkach czy ozdobach do włosów, rzadziej natomiast do dekoracji kościołów, sal weselnych czy dekoracji samochodów. Kalie rewelacyjnie wyglądają w pojedynkę, tworząc proste, lecz elegancie kompozycje. Spotkać je można w dość bogatej gamie kolorystycznej. Ich woń zależna jest od danej odmiany – mogą mieć bardzo specyficzny zapach, delikatny lub w ogóle niewyczuwalny. Bardzo nieładny zapach wydzielają zepsute kwiaty. W Polsce dostępne są przez cały rok.

Kolorystyka: biała, kremowa, różowa, fioletowa, żółta, czerwona, herbaciana i pomarańczowa.

Symbolika: piękno, podziw, dobrobyt.

Mieczyk

Mieczyki są pięknymi kwiatami, które niestety nie zawsze były docenianie przez Młodą Parę. Są to kwiaty o pięknych, dużych kwiatach oraz sztywnej, grubej łodydze i spłaszczonych liściach. Kwiaty mieczyków rozkwitają stopniowo od dołu do góry. W tematyce ślubnej mieczyki rzadko używane są w bukietach ślubnych, częściej w dekoracji sali weselnej bądź kościoła. Jest to smutna wiadomość, gdyż bukiet z mieczyków byłby pięknym i skromnym bukietem. Kolorystka mieczyków jest nieograniczona, można spotkać mieczyki w kolorze zielonym a nawet chabrowym. Występują również odmiany wielobarwne, na przykład biało-czerwone czy różowo-biało-żółte. Zazwyczaj mieczyki są kwiatami bezwonnymi, zdarzają się jednak odmiany o miłej, kwiatowej woni.

Kolorystyka: nieograniczona kolorystyka.

Symbolika: czystość uczuć.

Tulipan

Tulipany uchodzą za bardzo wdzięczne kwiaty. Pięknie i bardzo majestatycznie prezentują się w ślubnych dekoracjach. Zachwycają wszystkich swoją subtelnością, delikatnością oraz świeżością. Wygląd tradycyjnych tulipanów powinien być każdemu dobrze znany – jednak nietypowy kształt posiadają ich niektóre odmiany. We florystyce występują tulipany o strzępiastych tulipanach, liliokształtne a nawet papuzie (płatki przypominają pióra). Tulipany najładniej prezentują się w pojedynkę, bądź w połączeniu z prostymi, subtelnymi kwiatami, które nie zdominują swoim wyglądem tulipanów (na przykład z frezjami, gipsówkami etc.). Kolorystyka tulipanów jest bardzo bogata – na rynku można spotkać nawet tulipany w kolorze czarnym, zielonym czy brązowym. Ciekawą informację stanowi fakt, iż tulipany należą do kwiatów, które pod wpływem ciepła szybko rozkwitają – jest to cenna uwaga dla osób, które zdecydują się na nie. Najważniejsza jest, aby tulipany zaczarowały swoim wdziękiem muszą grać pierwsze skrzypce w danej dekoracji.

Kolorystyka: wielobarwna.

Symbolika: porozumienie, zgoda, szczerość.

Eustoma

Eustoma jest bardzo popularnym kwiatem wybieranym na ślub i wesele. Jest to kwiat, który osiąga około od 15 do około 60 centymetrów wysokości. Kwiaty eustomy mają kształt zwiniętej, nierozwiniętej (niepełnej) róży. Jej łodygi zdobią małe, ostro zakończone listki, które dodają piękna całemu kwiatu. Jej przepiękne kwiaty idealnie nadadzą się w rustykalnych i romantycznych wystrojach i dekoracjach. Kwiaty eustomy doskonale wyglądają same, można je jednak połączyć również z różami, peoniami, goździkami czy hortensjami. Rewelacyjnie wyglądają kwiaty rozwiniete, jak i również pąki. Zapach eustomy przypomina zapach podobny do róż – jest to bardzo delikatna woń. Występują one w bardzo bogatej gamie kolorystycznej, nawet jako odmiany mieszane, dwukolorowe.

Kolorystyka: biała, kremowa, różowa, fioletowa, zielona, dwukolorowa.

Symbolika: delikatność, niewinność

Gerbery

Gerbery na ślubie najczęściej używane są w dekoracjach kościołów. Maja one duże kwiaty, które usytuowane są na końcu grubej i długiej łodygi. We florystyce można nabyć odmianę dużą oraz miniaturową. Gerbery pięknie wyglądają w towarzystwie róż, mieczyków. Same również potrafią zrobić duże wrażenie dekoracyjne. Kwiaty gerber świetnie utrzymują się na wodzie – często używane są, jako wodne dekoracje, na przykład, jako ozdoby fontann czy oczek wodnych. Kolorystyka gerber jest nieograniczona, spotkać można kwiaty w kolorze kremowym, żółtym, czerwony, a nawet odmiany dwukolorowe.

Kolorystyka : nieograniczona paleta kolorystyczna.

Symbolika: oddanie, wierność.

Lilia

Kwiaty lilii nie są pospolitymi kwiatami. Charakteryzują je duże i efektowne kwiaty oraz gruba, sztywna i długa łodyga. We florystyce ślubno-weselnej powinno się wybierać lilie o bezwonnym zapachu (na przykład odmiana azjatycka), gdyż te intensywnie pachnące bardzo często kojarzą się z pogrzebem i cmentarzem. Lilie dostojnie prezentują się, jako wysokie dekoracje – bardzo często łączy się je z gerberami, mieczykami czy różami i storczykami. Kolorystyka tych kwiatów jest bardzo bogata, nie występuje jedynie w kolorze niebieskim. Można spotkać lilie jednokolorowe, jak i wielobarwne.

Kolorystyka: nieograniczona z wyjątkiem koloru niebieskiego.

Symbolika: zdrada, niewinność.

Stokrotka

Stokrotki to symbol szczęścia, prawdy oraz dzielenia się czymś z drugą osobą. Niektóre osoby uważają je za piękny, delikatny kwiat, inni natomiast traktują jak chwast, dlatego też są bardzo zapomnianymi kwiatami ślubnymi. Najpopularniejsze są stokrotki o dosyć dużych, pełnych kwiatach. Bukiety i dekoracje z nimi w roli głównej są piękne i bardzo skromne. Nic nie pokona prostoty i wdzięku stokrotek, szczególnie w stylu vintage i rustykalnym. Kwiaty stokrotki związane są z tematem „kocha” bądź „nie kocha”, od wieków były wiec bardzo popularne we florystyce ślubnej.

Kolorystyka: nieograniczona.

Symbolika: szczęście, prawda.

reklama

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj