Obrączka ślubna - na której dłoni nosi się obrączkę
reklama

Gdy ktoś zdziwi się po spojrzeniu na twoją dłoń, że nosisz swoją obrączkę ślubną na serdecznym palcu, w prawej dłoni, możesz mieć stu procentową pewność, iż ta osoba nie jest z Polski. Wbrew pozorom, noszenie obrączki ślubnej na serdecznym palcu prawej dłoni może okazać się dużym zdziwieniem dla niektórych.

Obrączka ślubna

Obrączka ślubna jest pięknym symbolem, jaki towarzyszy od starożytności. Starożytni Rzymianie, jako pierwsi wprowadzili zwyczaj wymieniania się obrączkami podczas zaślubin. Stały się one symbolem braku początku i końca, wieczności oraz nieskończoności. Dlatego też kształt obrączki to koło, które nie ma ani początku ani żadnego końca. Jest to analogia do miłości, która przecież nie powinna się nigdy kończyć. Wybór obrączek ślubnych jest w dzisiejszych czasach ogromny. Przyszli małżonkowie muszą zdecydować czy wolą białe, żółte złoto, a może platynę. Dodatkowo wybrać czy mają być one delikatne czy z jakimiś zdobieniami. Nowożeńcy chcąc upamiętnić ten ważny dla nich dzień, decydują się na grawer na obrączkach. Graweruje się datę ślubu, inicjały, krótkie cytaty miłosne.

Dlaczego nosi się obrączkę na lewej lub prawej dłoni?

W dawnych czasach (w starożytności) wierzono, iż od czwartego palca u lewej dłoni idzie wprost do serca żyła, nazywana zresztą żyłą miłości. W związku z wierzeniami uważano, że obrączki, będące symbolem zawarcia związku małżeńskiego powinno się nosić na palcu serdecznym u lewej dłoni. Ma to zapewnić małżonkom dożywotnią miłość, pomyślność oraz umocnienie łączącej ich więzi. Co ciekawe, niegdyś w Polsce noszono obrączkę na lewej dłoni. Historia podaje, iż zmieniło się to w czasie (krwawych) powstań w kraju a głównie po powstaniu styczniowym. Na znak żałoby po utracie ojczyzny, zaczęto przekładać obrączki z lewej na prawą dłoń (wdowy oraz wszyscy inni małżonkowie na znak żałoby i pojednania z poległymi). Z czasem, więc prawa dłoń stała się tą dłonią, na której nosi się obrączkę, a na lewą przekłada się po owdowieniu. W niektórych krajach pozostała tradycja noszenia obrączki na lewej dłoni. Niezależnie czy jest to lewa czy prawa dłoń, obrączkę ślubną nosi się zawsze na serdecznym, czwartym palcu. Aktualnie, wiele wdów po utracie ukochanej osoby i na znak żałoby zmienia obrączkę z prawej dłoni na lewą, tak jak robiono to kiedyś. Zdarza się również, że kobiety zawieszają swoją obrączkę na łańcuszek, nosząc go na szyi.

W jakich krajach nosi się obrączkę na prawej dłoni, a w jakich na lewej?

Symbol miłości, jakim jest obrączka ślubna, jest noszony na serdecznym palcu w prawej dłoni w następujących krajach: w Polsce, Niemczech, Norwegii, Austrii, Danii, Grecji, Indiach, Chile, Bułgarii, Wenezueli oraz Hiszpanii. Natomiast na lewej dłoni nosi się obrączkę między innymi w następujących krajach: Kanada, USA, Egipt, Meksyk, Iran, Francja, Wielka Brytania, Irlandia, Włochy, Szwecja, Słowacja, Czechy, Słowenia.

Na której dłoni nosi się pierścionek zaręczynowy?

Tradycję, jaką jest ofiarowanie ukochanej osobie pierścionka, zawdzięczamy Rzymianom. Następnie symbol ten został usankcjonowany przez kościół katolicki i stał się symbolem przygotowania do zaślubin kobiety. Pierścionek zaręczynowy w czasie narzeczeństwa głównie nosi się na serdecznym palcu u prawej dłoni. Po zawarciu związku małżeńskiego z reguły przekłada się go na czwarty palec u lewej dłoni lub też, o ile pasuje, na palec środkowy. Wiele kobiet nosi go również razem z obrączką – na serdecznym palcu prawej dłoni.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj