Savoir vivre Młodej Pary
reklama

Ślub jest bardzo ważnym wydarzeniem dla Pary Młodej. Toteż bardzo długo się przygotowują do tego dnia. Poszukują wiele pomysłów oraz inspiracji na przeróżnych blogach w internecie, aby zaskoczyć swoich gości. Lecz należy pamiętać, że wszelakie dekoracje, atrakcje jak i atmosfera może być zaburzona, jeżeli Państwo Młodzi nie będą pamiętali o regułach, których powinni respektować, aby przybyli goście nie czuli się dotknięci. Wiadomo, czasem zdarzy się, że ktoś strzeli gafę. Ale wszystko przyjmą z uśmiechem i zrozumieniem tylko wtedy kiedy Młodzi udowodnią, że każdy jest mile widziany na ich ślubie.

Pierwsze dobre wrażenie- czyli zaproszenia ślubne w stylu savoir vivre

Zaproszenia ślubne powinny zostać wręczone najpóźniej 2 miesiące przed ceremonią. Dlatego, że wiąże się to z zaplanowaniem przez gości urlopu na ten dzień, kupienia prezentu, czy eleganckiego stroju.

Do najbliższej rodziny wypada pojechać osobiście i przeznaczyć na tą wizytę blisko godzinę. Tak, aby zapraszani goście nie odczuli, że chcecie szybko załatwić sprawę. Należy wspomnieć, że podczas wręczania zaproszeń ślubnych powinni być obecni oboje narzeczonych. Dla pozostałych członków rodziny zaproszenia można wysłać pocztą. Jeśli czujemy niepewność co do otrzymanych „listów” możemy zadzwonić do bliskich i popytać czy dotarły. Pod żadnym pozorem nie można wysłać zaproszeń na ceremonię zaślubin drogą mailową. W ten sposób rodzina lub znajomi mogą poczuć brak szacunku z Waszej strony oraz niechęć do uczestnictwa w tym wielkim dla Was wydarzeniu jakim jest ślub. Unikajcie zapraszania gości na ostatnią chwilę, ponieważ takim zachowaniem łatwo urazić rodzinę/ znajomych. Mogą pomyśleć, że wskoczyli z listy rezerwowej, bo ktoś odmówił przybycia na wesele.

Ważne też jest, ażeby w zaproszeniu ślubnym unikać tekstu „wraz z osobą towarzyszącą”. Jeśli nie posiadamy informacji co do godności partnera kogoś z rodziny, wówczas możemy użyć wyżej wymienionego hasła. Natomiast kiedy bliski pozostaje w długim związku to trzeba napisać każde z nich po imieniu i nazwisku. Tym sposobem sprawimy pzyjemność zaproszonym gościom.

Lista prezentów ślubnych zgodna z savoir vivre

Spis sugerujący kupno konkretnego prezentu ślubnego nie od dziś budzi kontrowersje- szczególnie u osób starszych z rodziny. Jednakże nie zawsze rodzina może czuć się zobowiązana do kupna prezentu, który nie będzie na ich kieszeń. Zatem wcale nie musicie rezygnować z takiej listy prezentów ważne, by znalazły się na niej rzeczy od stosunkowo małej kwoty np. 50 zł. Wówczas każdy z bliskich szybko będzie w stanie określić, na co może sobie pozwolić. Należałoby zaznaczyć, że lista prezentów, która powstała to tylko Wasza koncepcja i że równie pięknie ucieszycie się z innych prezentów. Jeśli chodzi o pieniądze, to pisanie wierszyka na zaproszeniu „zamiast prezentu” jest kiepskim pomysłem. Najlepiej poruszyć temat pieniędzy w kopercie wtedy, kiedy wręczacie zaproszenie, a rodzina pyta, co wolicie otrzymać jako podarunek. Nie zaleca się także wypisywać wierszyka o kupieniu wina na poczet kwiatków. Oczywiście znajdzie się ktoś, kto nam te kwiaty wręczy, lecz powszechnie uważa się, że dawanie wina zamiast kwiatów jest już na tyle popularne, że nie trzeba przypominać o tym gościom.

Zajmowanie miejsc przy stole na weselu według savoir vivre

Kiedy w planach mamy samodzielne rozmieszczenie gości to nie lada wyzwanie. Szczególnie jeśli na przyjęcie weselne jest zaproszona większa liczba osób. W takiej sytuacji warto pokierować się wiekiem, pokrewieństwem, zainteresowaniami. Dzięki czemu osoby te znajdą wspólny język. Najważniejsze też jest, aby osoby tej samej płci siedziały na przemian (czyli kobieta, mężczyzna itd.). Jeśli wiemy o jakimś konflikcie w rodzinie lub wśród przyjaciół to dla bezpieczeństwa posadźmy ich przy innych stołach.

Miejsca honorowe, czyli te tuż przy Was- Nowożeńców są zarezerwowane dla rodziców, dziadków, świadków, rodzeństwa. Tym sposobem pokażecie bliskim jaki wielki macie do nich szacunek i uwielbienie.

Muzyka na weselu – savoir vivre na parkiecie

Wybierając repertuary na wesele, warto pokierować się tym, że będą na sali osoby w różnym wieku, a co za tym idzie? To, że będą mieć inne zamiłowanie do muzyki. Zatem najbezpieczniej będzie postawić na klasykę. Unikajmy wielogodzinnej muzyki w stylu techno. Starsze pokolenie nie będzie zaszczycone „dyskoteką”. Musimy wziąć też pod uwagę to, żeby natężenie dźwięku było dostosowane do gości siedzących przy stole, aby mogli swobodnie między sobą rozmawiać.

A co z konkursami? No właśnie, pod żadnym pozorem nie wolno nikogo zmuszać do wyjścia na parkiet, albo do wzięcia udziału w konkurencji. Musi to być czyjaś wola! Pamiętajmy też, że konkursy/ zabawy erotyczne na weselu nie są fajne, przekraczają bariery prywatnej przestrzeni. Unikajmy ich zatem, gdyż poprzez takie działania wiele gości może zostać dotkniętych.

Savoir vivre wobec gości na ślubie

W ten dzień, dzień Waszego ślubu należy pamiętać, że obecni goście przyjechali tutaj specjalnie dla Was. Zatem wypada również, żeby Para Młoda nie zapomniała o żadnym gościu i podeszła do każdego z osobna oraz poświęciła im „5 minut” (nawet w sytuacji, kiedy widzicie ciotkę drugi raz w życiu). Rodzina i przyjaciele bardzo będą wdzięczni z takiego podejścia, dzięki temu nie będą czuli się skrępowani- pójdą na środek parkietu i chętniej też wezmą udział w konkursach, zabawach.

Ponadto Młodzi powinni zrezygnować z sesji w plenerze w ten dzień albo też z załatwiania innych spraw, gdyż weselnikom będzie przykro, gdy Nowożeńcy zostawią swoich gości na kilka godzin.

Savoir vivre ślubne- tego unikajmy na weselu

Musimy wiedzieć, że goście co do wesela mają niemylącą pamięć. Wszelkie potyczki, kłótnie czy niekomfortowe warunki będą kodować, albo przekazywać dalej (co nie jest przyjemne) choć wiemy, że na wszystko Para Młoda nie ma wpływu, warto postarać się przynajmniej, żeby dopilnować by:

  • Wystrzegać się kłótni pomiędzy sobą, rodzicami, świadkami etc.
  • Państwo Młodzi nie nadużywali alkoholu,
  • Nowożeńcy nie komentowali zawartości otrzymanych kopert, jak również jakości prezentów,
  • Nocleg dla gości był w nie najgorszym hotelu oraz, żeby miał dostosowane warunki.

Zwykle my, Nowożeńcy mamy wymagania względem gości. Warto także zwrócić uwagę na własne zachowania, by były one stosowne i żeby uczestnicy wesela nie czuli się urażeni w jakiś sposób. Musimy pokazać weselnikom, że każdy z nich jest tak samo ważny, oraz że cieszy nas ich obecność. Stres towarzyszący nie może wpłynąć na nasze emocje. Zarówno po stronie współbiesiadników, jak również Pary Młodej czyha, żeby kulturalnie zachowywać się podczas uroczystości zaślubin. Wtedy cała impreza przebiegnie bez niepotrzebnych afer, głupich komentarzy lub uwag.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj