Savoir vivre gości weselnych
reklama

Savoir vivre w wolnym tłumaczeniu oznacza dobre maniery. Nie tylko Młoda Para w dzień swojego ślubu i wesela musi trzymać fason, bowiem obowiązek ten, również ciąży na barkach gości przybyłych na to wydarzenie. Ślubów w rodzinie oraz wśród znajomych nie brakuje. Więc jeśli spodziewacie się otrzymania zaproszenia, to warto przygotować się zawczasu i zapoznać się z najważniejszymi wskazówkami dotyczącymi m.in. potwierdzenia wzięcia udziału w ceremonii ślubnej i weselu, właściwego ubioru tego dnia, jak również wznoszeniem toastów. Oto kilka najważniejszych punktów, które warto zapamiętać!

Zaproszenia ślubne – czyli potwierdzenie przybycia według zasad savoir vivre

RSVP z łac. répondez s’il vous plaît– co oznacza: proszę odpowiedzieć. Napis ten jest umieszczany na zaproszeniach ślubnych w celu oczekiwania przez Parę Młodą potwierdzenia przybycia na wesele. Dla Narzeczonych ważne jest, aby każdy z gości zadeklarował swoją obecność na zaślubinach w terminie podanym na zaproszeniu. Zwróćcie uwagę na to, czy widnieje tam informacja nt. wzięcia udziału w przyjęciu weselnym. Jeśli nie ma tam takiego zapisu to oznacza, że zostaliśmy zaproszeni tylko do kościoła albo Urzędu Stanu Cywilnego i nie należy wypytywać czy macie pojawić się na imprezie.

Dopasowany ubiór do sytuacji – zgodny z savoir vivre

Poszukiwania stroju na wesele zawsze rozpoczynają się dużo wcześniej, bo to właśnie on rzuca się w oczy na pierwszy strzał. Od zawsze istnieje teoria, że na ślub unikamy czarnych kreacji. Lecz w praktyce wcale tak nie musi tak być. Jak wiadomo czerń dodaje elegancji i dobrze będzie komponowała się z jasnymi dodatkami. Może to być marynarka, buty, biżuteria. Mówi się też, że biel jest zarezerwowana wyłącznie dla Panny Młodej. Unikajmy bardzo krótkich spódnicy oraz ekstrawaganckich kreacji.

Panowie dla siebie powinni wybrać dobrze dopasowany garnitur (unikajmy zbyt wyszukanych strojów np. fraków i smokingów, gdyż one są przeznaczone na wieczorne wyjścia). Wcale nie musi on być czarny. Uwaga, koszula tylko z długim rękawem doda nam elegancji- pomimo upalnego lata powinniśmy właśnie taką założyć. Koszule z krótkim rękawem należałoby wybierać na inne okazje niż ślub i wesele. Kiedyś była zasada taka, że krawat powinien być dopasowany do koloru sukienki partnerki. Całe szczęście, że moda ta przeminęła. A jeśli chodzi o kolor koszuli to trendy zawsze będzie biała, a także jasnoniebieska.

Savoir vivre w kościele

Podczas mszy świętej nie należy zostać na zewnątrz kościoła, zwolnieni z tej konieczności są jedynie rodzice małych dzieci, które mogłyby utrudniać zaślubiny. Najczęstszą niemoralną sytuacją jest także opuszczanie kościoła zanim Młoda Para opuści jego próg. Kiedy na ślubie zjawiają się osoby innej wiary to wówczas powinni wejść do kościoła lecz nie muszą one odmawiać modlitw.

Zasady savoir vivre w składaniu życzeń Nowożeńcom oraz wręczaniu prezentów

Pierwszeństwo w składaniu życzeń Młodej Parze mają świadkowie, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, reszta rodziny, a najpóźniej znajomi. Pamiętajmy, że jeśli bierzemy udział w uroczystości, gdzie nie znamy Nowożeńców wtedy podczas składania życzeń należy przedstawić się i określić z kim przyszliśmy jako osoba towarzysząca. Miejsce składania życzeń (pod kościołem lub na sali) ustalają między sobą świeżo upieczeni małżonkowie, a świadkowie jedynie przekazują tą informację. Zwykle prezenty wręczamy podczas składania życzeń, ale kiedy podarunek ten jest wielkogabarytowy to najlepiej będzie go wysłać lub dostarczyć Młodej Parze osobiście.

Savoir vivre dla weselników- zachowanie umiaru w jedzeniu i piciu trunków

Najgorszą rzeczą jaka mogłaby źle świadczyć o gościach weselnych to brak umiaru w jedzeniu i piciu alkoholu. W szczególności w nadużyciu alkoholu i niewłaściwym zachowaniu po nim. Warto mieć na uwadze, że kiedy zapraszamy osobę do dotrzymania towarzystwa na weselu to bierzemy za nią pełną odpowiedzialność. Zatem należy dobrze rozważyć swój wybór. Podczas wesela nikt nie wydziela biesiadnikom alkoholu- jest dostępny w każdej chwili, ale nie traćmy zdrowego rozsądku. Każdy sam sobie powinien wyznaczyć granicę. Lecz jedno jest pewne. Nie powinniśmy dopuścić do sytuacji kiedy zbyt głośno się zachowujemy albo urywa nam się film i zasypiamy przy stole na krześle.

Wychodzenie po angielsku nie jest savoir vivre!

Pamiętajmy, że zanim opuścimy imprezę, należy pożegnać się z Młodą Parą. Nie należy zabierać im zbyt dużo czasu, gdyż są jeszcze inni goście, których Państwo Młodzi chcieliby uścisnąć.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj