Tradycyjne i nowoczesne wesele

0
3436
Tradycyjne i nowoczesne wesele
reklama

Ślub i wesele to niepowtarzalne wydarzenie w życiu każdej osoby. W takiej sytuacji nie może nikogo dziwić fakt, że większość młodych par pragnie czegoś niepowtarzalnego. Pamiętać, też należy że uroczyste wesela to w większości marzenia kobiet i dziewczyn w zasadzie od małego dziecka. Dla mężczyzn wesele jest często po prostu większą, bardziej uroczystą imprezą, choć od tej reguły są częste wyjątki.

Komu przypada organizacja wesela?

Organizacja wesela tradycyjnie przypada rodzicom młodej pani, choć oczywiście współcześnie wiąże się to przede wszystkim z pokryciem kosztów, a całość wydarzenia jest w rękach osób biorących wtedy ślub. Warto także dodać, że bez względu na to czy wesele będzie tradycyjne czy też nowoczesne, w całości tego wydarzenia będzie dowodem na to, że konserwatywne spojrzenie na rodzinę jest dalej w cenie. Dowodem na to, że konserwatywne tradycje uroczystości ślubnych są wciąż żywe, mogą być wykwintne śluby przed urzędnikiem miejskim, które wyprawiają osoby podające się jako niewierzące. Jednak najbardziej popularny schemat dnia ślubu i wesela jest mniej więcej dość jednolity.

Przebieg ceremonii ślubnej i weselnej

Zazwyczaj w godzinach południowych jest Msza Święta, na której państwo młodzi oficjalnie biorą ślub, przysięgając wobec Boga, swoje uczucia do drugiej połowy, już w tym momencie nowej rodziny. Następnie po wyjściu z kościoła nowożeńcy zbierają rozrzucone nad nimi drobne monety, lub ryż, co ma być zarazem symbolem początku ich wspólnych obowiązków, a także przyszłego dobrobytu. Po tym wszyscy uczestnicy ślubu składają pani i panu młodemu życzenia, orz obdarowują ich prezentami, w większości pieniądzmi lub potrzebnymi przedmiotami na nową drogę życia.

Po oficjalnym ślubie następuje czas na zabawę, czyli na właściwe wesele. Opiszę tu kilka ciekawych i wyjątkowo innowacyjnych sposobów, na tą jedyna niepowtarzalną imprezę. Ciekawa, choć niezbyt tania może być oferta wesela góralskiego, odbywanego według zwyczajów na przykład mieszkańców Beskidu Żywieckiego. Cała uroczystość odbywała by się w typowej chacie, gdzieś na hali, oraz przy wielkim ognisku, a muzykę zapewniała by lokalna kapela. Wbrew pozorom nie byłaby to specjalnie droga impreza, gdyż koszt wynajmu sali, pokojów noclegowych dla gości oraz muzyków można by ograniczyć przy średniej wielkości liczby do dziesięciu tysięcy złotych. Problemem mógłby być tu tylko i wyłącznie transport dla gości, którzy mogli by być nieprzygotowani do górskich wędrówek. Jednak i tu można zaradzić poprzez wynajem wozów które z doliny odbierały by gości i wiozły na wspomnianą wcześniej halę, co byłoby bez wątpienia także dość ciekawą atrakcją. W czasie planowania takiego wesela można by za wczas zaplanować także ślub w takim miejscu, na przykład w górskiej kapliczce, co dało by niepowtarzalny charakter tego sakramentu.

Hobby pomysłem na ślub

Ciekawe są także wesela i śluby związane z tym co państwo młodzi najbardziej lubią. Osobiście byłem świadkiem tego typu uroczystości, która miała charakter sportowy, a dokładniej związany z biegami na orientację. Państwo młodzi i większość gości, wraz z księdzem było zapalonymi orientalistami, w związku z czym zaplanowano ślub i wesele w tym stylu. Rano odbyły się standardowe zawody w tej dyscyplinie na orientację, w której uczestniczyli wszyscy zaproszeni na tą uroczystość. Po biegu na łączce przy prowizorycznie stworzonym ołtarzu, ksiądz udzielił państwu młodemu ślubu. Warto tu dodać, że zarówno oni jak i goście zdążyli się po biegu przebrać w eleganckie ubrania. Następnie w tych ubraniach wszyscy uczestniczy przebiegli małą wspólną trasę, gdzie metą była sala zabaw, na której odbyło się już klasyczne wesele. Ślub ten w środowisku był na tyle dużym wydarzeniem, że pomimo tego iż odbył się ponad dwadzieścia lat temu, to starsi już zawodnicy ciągle go pamiętają.

Ślub stylizowany na epokę historyczną

Ciekawe są także wesela stylizowane na konkretną epokę historyczną, na przykład średniowieczną lub osiemnastowieczną, napoleońską. Goście i państwo młodzi przebierają się wtedy w ubrania z epoki, a sama zabawa odbywa się albo w starym zamku lub pałacu. Obecnie jest coraz więcej tego typu obiektów, które oferują usługo nie tylko wynajmu sali, ale także i organizacji całości przedsięwzięcia. Wystarczy sobie wyobrazić mężczyzn w kontuszach, kobiety w balowych sukniach by poczuć się niczym bohaterowie trylogii Henryka Sienkiewicza.

Wesele pod ziemią i na wodzie

Na południu Polski, w kopalniach zamienianych obecnie na muzea, odbywają się cyklicznie wystawne wesela, które poprzez to, że odbywają się pod ziemią, są same w sobie niepowtarzalnym wrażeniem. Kopalnie soli w Wieliczce i Bochni oferują wynajem, nie tylko sali do zabawy, ale także i możliwości zawarcia związku małżeńskiego w tutejszej kapliczce. W zabrzańskiej kopalni Guido wesela odbywają się na poziomie 380 metrów, a goście zjeżdżają bezpośrednio szolą, czyli kopalnianą windą, na salę zabaw, która mieści się w starej przepompowni. Pamiętać także należy, że szyb i widna w nim działająca nie jest czynna cały czas, dlatego chcąc wyjechać na górę należy dostosować się do godzin jej pracy, które w czasie wesel odbywają się zazwyczaj dwa razy na godzinę.

Skoro wesela odbywają się pod ziemią, to mogą także odbywać się i na wodzie. Ofertę tego typu uroczystości mają barki przerobione na restauracje, które oferują swoim gościom nie tylko zabawę i wykwintną kuchnię, ale także rejsy po naszych krajowych rzekach. Konkretnym przykładem może być miasto Kraków, gdzie państwo młodzi mogą wziąć ślub w położonym nad brzegiem Wisły klasztorze w Tyńcu, następnie przenieść się na pokład takiej barki, którą płynie się aż do centrum miasta. Zabawa, która odbywa się na rzece, tuż pod murami królewskiego Wawelu będzie na pewno niezapomnianym przeżyciem nie tylko dla państwa młodych, ale także i dla wszystkich zaproszonych gości.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj