Wątpliwości przedślubne. Jak sobie radzić z lękami przed ślubem?

0
1072
Wątpliwości przed ślubem
reklama

Okres przygotowań do ślubu jest bardzo intensywny i wyczerpujący. Trzeba wówczas wszystkiego dopilnować, aby było dopięte na ostatni guzik. Począwszy od sali weselnej, fotografa, florystki po wybór ubrania ślubnego. Można by tak wymieniać bez końca. W tym czasie nie bardzo zastanawiamy się nad swoimi uczuciami, gdyż po prostu nie mamy na to czasu. Ale po całej burzy przygotowań przychodzi taki moment, kiedy możemy trochę odetchnąć. No i właśnie wtedy do głowy nasuwają się różne myśli. W nocy zaczynamy gorzej spać, zastanawiając się czy na pewno chcemy tego ślubu. Zaczynamy zadawać sobie mnóstwo pytań. Jak będzie wyglądać wspólne życie? Czy będziemy potrafili rozmawiać ze sobą na różne tematy?

Czy takie obawy są słuszne? Spokojnie, niejedna Pani Młoda (o ile nie każda) miewa stres związany z najważniejszym dniem swojego życia. Im bliżej tego dnia, tym natłok myśli się pogłębia. Jednakże lęki przedślubne są nieuniknione i całkiem normalne.

Skąd się biorą lęki przedślubne w dobrze prosperującym związku?

W tematach bardzo ważnych zwykle pojawiają się wątpliwości. Oznaczają one powagę sytuacji i wymagają dokładnego przeanalizowania w podjęciu decyzji na całe życie. Niektórym osobom małżeństwo kojarzy się z dodatkowymi obowiązkami, wyrzeczeniami, albo boją się rutyny. Dlatego wiele narzeczeństw obawia się, że nie podoła tak wygórowanym oczekiwaniom. Niepewność również daje się we znaki w momencie presji społecznej, chęci usatysfakcjonowania krewnych, lub kiedy zdamy sobie sprawę, że czas jest nieubłagany i wiek już wymaga ustatkowania się

Jak poradzić sobie z obawami przedślubnymi?

  1. Nazwij po imieniu własne lęki przedślubne.

    Ważne, aby potrafić nazwać co sprawia, że czujemy niepewność przed ślubem. Taki rachunek sumienia spowoduje, że chaos, który siedzi w naszej głowie przestanie istnieć. Opanowanie naszych odczuć sprawi, że nasze samopoczucie zdecydowanie ulegnie poprawie i dzięki temu, że mimo, iż się stresujemy to jesteśmy w stanie racjonalnie funkcjonować.

  1. Głośno powiedz o swoich wątpliwościach.

    Bywa tak, że strach ma wielkie oczy. Musimy spróbować oswoić się ze swoimi obawami, a póki nie wypowiemy ich na głos i nie zwierzymy się bliskiej osobie- mamie, tacie, siostrze, przyjaciółce to nigdy się go nie pozbędziemy z naszej głowy. Najważniejsze, aby to była osoba zaufana, która potrafi wesprzeć, zrozumieć i doradzić. Świadomość, że jest ktoś z kim możesz dzielić trudności jest bardzo podnoszące na duchu.

  2. Pozwól sobie doświadczyć lęków przedślubnych.

    Musimy pogodzić się z tym, że umysłu nie oszukamy i jesteśmy zmuszeni opanować emocje towarzyszące przed ślubem. Takie nastawienie da nam kopa i pomoże przyzwyczaić się do trudnych decyzji, a w przyszłości inne staną się mniej ciążące.

Jak możemy zauważyć, stres przed ślubem dopada prawie każdego i jest to zupełnie normalny objaw. Jest wiele sposobów, aby pokonać swoje złe myśli. Warto się zastanowić co sprawia, że czujemy niepewność oraz spróbować ją wyeliminować, by poczuć ulgę. Pamiętajmy, że zawsze mamy obok drugą osobę.

Małżeństwo to poważna zmiana

Zawarcie związku małżeńskiego jest decyzją na całe życie. Są chwile dobre i złe, ale najważniejsze, aby potrafić ze sobą rozmawiać i wspierać się. Ważne, aby powiedzieć swojej połówce o własnych odczuciach. Ale istnieje także druga strona medalu. Jeśli para uważa, że mimo, że w związku nie układa się najlepiej to jest szansa dla nich, że w późniejszym etapie znajdą wspólne pasje, aby poznać się na nowo, albo ich potomek sprawi, że będą mogli się bardziej zbliżyć do siebie. Lecz nic na siłę- warto się czasem zastanowić czy warto w tej sytuacji wziąć ślub. Wiadomo odejście drugiej osoby nie sprawi, że poczujemy ulgę. Wtedy także pozostaje kwestia odpowiedzialności za swoje zamiary. Kiedy organizacja ślubu i wesela nabrała szybkiego tempa i praktycznie wszystko jest załatwione to musimy ponieść konsekwencje związane z odwołaniem całej uroczystości. Musimy mieć także na uwadze, że wkład pieniężny, który włożyliśmy w starania nie ulegną zwrotom (przynajmniej w 100%). Skoro lęki przedślubne doprowadziły do decyzji o rozstaniu, powinno to sprawić, że poczujemy ulgę a nie kłopoty.

Czy wątpliwości przed ślubem mogą później doprowadzić do rozwodu?

Według dwóch psychologów z Uniwersytetu Kalifornijskiego znajdującego się w Los Angeles, poczucie niepewności przed zaślubinami- zwykle u kobiet, objawia się w późniejszym etapie małżeństwa nieszczęśliwą miłością, która może doprowadzić do rozpadu związku małżeńskiego. Jednakże nie oznacza tego, że para jest skazana na porażkę życiową. Musimy nauczyć się ze sobą rozmawiać. Rozmowa z pewnością rozpali Wasze uczucia i sprawi, że ślub to była słuszna decyzja.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj