Jak zadbać o siebie po porodzie
reklama

Nieważne czy dopiero planujesz rozpocząć swoją drogę treningową, czy też wznowić ją chcąc udoskonalić swoje ciało i powrócić do formy sprzed porodu ważne jest, aby po urodzeniu dziecka odpowiednio podejść do tematu. Ponieważ twoje ciało przeszło niemałe zmiany fizyczne w trakcie ciąży, porodu oraz połogu i mogłoby się wydawać, że czujesz się zregenerowana i jesteś gotowa na pracę nad sobą, nie podejmuj tej decyzji bez zgody lekarza.

Kiedy lekarz ginekolog stwierdzi, że po pewnym czasie od momentu porodu nie widzi przeciwwskazań do ćwiczeń, możesz zacząć działać. Podczas rozmowy z zaprzyjaźnioną fizjoterapeutką (specjalizującą się opieką poporodową) przygotowaliśmy dla wszystkich mam cenne wskazówki.

Kiedy można zacząć ćwiczyć po ciąży

Kiedy pojawia się dziecko na świecie, życie matki wygląda nieco inaczej niż wówczas. Obowiązki życia codziennego nabierają prędkości, lecz nie ma co się spieszyć z pracą nad samą sobą. Jeżeli samopoczucie nie pozwala Ci ćwiczyć albo czujesz ciężar w miednicy należy poprzestać, przeczekać jeszcze troszkę i za jakiś czas spróbować ponownie.

Przeważnie matki karmiące piersią mogą odczuć, że nie są na tyle silne, aby dawać radę długim i ciężkim ćwiczeniom.

Potencjalne zmiany fizyczne po porodzie

Twoje ciało przeszło bezwzględną i surową przemianę, a powrót do treningów może przyczynić się do pogłębienia zmian lub ostrzec o zmianach, które do tego czasu nie były zauważalne. Według opinii fizjoterapeutki, istnieją pewne naturalne, a zarazem normalne uczucia, do których można zaliczyć ogólne zmęczenie. Niemniej jednak u kobiet w okresie poporodowym są pewne warunki, które potrzebują dodatkowej pomocy.

Rozciągając mięśnie brzucha, narażamy na osłabienie dna miednicy powodując między innymi wyciek moczu, albo ogólną trudność. Mimo, ze są to najczęstsze problemy to nie zaliczają się do normalnych. Należy wtedy niezwłocznie zasięgnąć porady fizjoterapeuty.

Stabilizacja mięśni kręgosłupa i miednicy

Po mniej więcej 9 miesiącach ciąży i po pewnym czasie procesu jakim jest wychowywanie dziecka, aby poczuć się swobodniej możesz zacząć pracę nad sobą. Nie ma w tym nic groźnego, lecz istnieją obszary ciała, które nadzwyczaj potrzebują bezpiecznego, powtórnego odbudowania po ciąży.

Wówczas wypada skoncentrować się na mięśniu, który odpowiada za stabilizację naszego kręgosłupa, a który zarazem jest wsparciem dla naszych narządów jamy brzusznej oraz miednicy. W rozwiązaniu tego problemu pomogą ćwiczenia pod okiem instruktora jogi bądź pilatesu.

Na co zwrócić uwagę podczas wykonywania ćwiczeń po porodzie

Ciąża, poród jak i wychowywanie dziecka mogą przyczynić się do negatywnego stanu emocjonalnego jak również fizycznego. Jest to naturalne zachowanie i wybaczalne zwłaszcza kiedy świeżo upieczone mamy marzą, aby jak najszybciej wrócić do wagi sprzed ciąży. Należy jednak zwrócić uwagę na pewne niepokojące oznaki przed treningiem, w jego trakcie, a także niezwłocznie po nim.

Do takich niepokojących objawów należą między innymi zawroty głowy, plamienie lub obfite krwawienie z pochwy, mocny ucisk, ból w miednicy lub wyciek moczu. Trzeba wtedy zaprzestać ćwiczeniom i koniecznie zgłosić się do lekarza ginekologa.

Jak prawidłowo zacząć formę po ciąży – rada fizjoterapeuty

Poza ćwiczeniami, ważny jest ogólny stan zdrowia młodej mamy. Chodzi tutaj o pozyskanie pozytywnych endorfinów jak i innych potrzebnych hormonów, które ułatwią kobiecie drogę z nowymi wyzwaniami jakie zwykle przynosi życie po urodzeniu dziecka. Świeża mama musi być cierpliwa i krok po kroku dążyć do sylwetki sprzed ciąży. Jeśli stan zdrowia jeszcze nie uległ regeneracji wystarczy ćwiczyć „kwadratowe” oddychanie: wdychając powietrze przez 4 sekundy, następnie przytrzymujemy 4 sekundy, kolejno wypuszczamy powietrze przez 4 sekundy i przytrzymujemy 4 sekundy – powtarzając kilkukrotnie.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj