Soczewki jednodniowe na wesele. Jak uniknąć dyskomfortu w tę wyjątkową noc?

0
1304
Soczewki jednodniowe na wesele
reklama

Na co dzień jesteś dumną okularnicą, jednak w dniu swojego ślubu chciałabyś wyglądać nieco inaczej? Obawiasz się, że wybrany makijaż straci blask, gdy schowasz go za okularami? Założenie jednodniowych soczewek kontaktowych będzie świetnym rozwiązaniem! Zapewne słyszałaś wiele sprzecznych opinii odnośnie noszenia soczewek. Niektórzy nie wyobrażają sobie bez nich życia, inni narzekają na wzmożone wysychanie oczu i wymagającą pielęgnację. Jeżeli nie masz pewności, czy soczewki kontaktowe przypadną ci do gustu, najpierw najlepiej wypróbuj soczewki jednodniowe. 

A co z negatywnymi opiniami? Prawidłowa higiena podczas noszenia soczewek, nie tylko uchroni Cię przed suchością oczu, ale również zapobiegnie rozwinięciu się poważnych infekcji. Poniżej znajdziesz parę wskazówek, jak zadbać o swoje soczewki oraz co zrobić, kiedy uczucie dyskomfortu już się pojawi.

Rozróżniamy dwa typy soczewek kontaktowych: soczewki jednodniowe oraz soczewki długoterminowe. Oczywiście, soczewki jednodniowe są zdecydowanie wygodniejsze w użyciu. Nie musisz ich codziennie myć, dezynfekować ani przechowywać w specjalnym płynie. Wieczorem po prostu wyrzucasz je do kosza, a rano otwierasz nową paczkę.

Za tę wygodę trzeba jednak zapłacić sporo więcej niż za soczewki długoterminowe. Dlatego też, soczewki jednodniowe są dobrym wyborem głównie na specjalne okazje. A chyba nie ma bardziej wyjątkowej okazji niż własne wesele, prawda? Marka, której zaufałam to Fielmann.

Przyczyny suchości oka

W przypadku obu rodzajów soczewek, możesz doświadczyć wysychania oczu. Istnieją osoby, u których stan suchego oka jest permanentny, jednak przy odpowiedniej pielęgnacji nawet one są w stanie stosować soczewki kontaktowe. U większości użytkowników dyskomfort powodują warunki otoczenia. Czego powinnaś unikać podczas noszenia soczewek?

  • klimatyzowanych pomieszczeń
  • dymu papierosowego
  • smogu
  • pyłków roślin i innych alergenów w powietrzu
  • długiego wpatrywania się w monitor
  • noszenia okularów bez filtra UV

Jeśli wiesz, że czeka cię wizyta w miejscu klimatyzowanym lub zadymionym, koniecznie zabierz ze sobą krople nawilżające. Również dobrym pomysłem będzie zakup takiego środka, kiedy dopiero zaczynasz przygodę z soczewkami. Gdy oczy są jeszcze nieprzyzwyczajone do tego dodatku, dyskomfort może być bardziej odczuwalny.

Objawy suchości oczu. Kiedy mamy do czynienia z syndromem suchego oka?

Na pewno zauważysz, kiedy twoje oczy zaczną wysychać podczas noszenia soczewek. Odczujesz wtedy uporczywe swędzenie, oczy zrobią się czerwone lub nadwrażliwe na światło.

Jeżeli zdarza ci się to tylko od czasu do czasu, to nie ma się czym przejmować. Dobre krople nawilżające oraz unikanie dymu papierosowego i klimatyzacji powinny pomóc. Jeśli używasz soczewek długoterminowych, musisz stosować się do zasad ich mycia i dezynfekcji. To bardzo ważne!

Co jednak robić, jeśli objawy nie ustępują, a nawet dochodzą kolejne? Powinnaś zacząć się martwić, kiedy suchość utrudnia ci widzenie np. masz zamazany lub podwójny obraz. Kolejnym alarmującym symptomem jest wydzielina w kącikach oczu i uczucie, jakby bez przerwy coś się w nich znajdowało. Są to już objawy syndromu suchego oka i należy udać się z nimi do lekarza.

Na czym dokładnie polega to schorzenie? Dotyczy osób, które nie wytwarzają wystarczającej ilości łez lub ich film łzowy posiada nieprawidłowy skład, przez co nie chroni odpowiednio gałek ocznych. Gałki oczne są wtedy permanentnie przesuszone i zaczerwienione.

Niewłaściwa pielęgnacja soczewek kontaktowych i ignorowanie pierwszych objawów dyskomfortu, to często prosta droga do zachorowania na zespół suchego oka. Może on dotknąć również osoby, które soczewek nie noszą, ale mocno eksploatują swój wzrok np. podczas długich tras samochodowych lub godzin spędzanych przed komputerem.

Objawy suchości oczu

Jak zapobiegać suchości oczu?

Kluczowym punktem w zapobieganiu suchości oczu jest dobranie odpowiednich soczewek oraz właściwa ich pielęgnacja. Kiedy postanowisz kupić pierwsze soczewki, koniecznie dobierz je u polecanego optyka. Wypróbuj również różne firmy i rodzaje, aby znaleźć te, które będą dla ciebie najodpowiedniejsze. Co dodatkowo możesz zrobić, aby zapobiec nadmiernemu wysychaniu oczu?

Zmiana środowiska

Warunki środowiskowe są głównym powodem suchości oczu. Unikaj dymu papierosowego i nie wychodź bez potrzeby w wietrzne dni. Podczas uprawiania sportu noś okulary, które będą chroniły twoje oczy przed wiatrem i promieniami UV. 

Jeśli objawy dokuczają ci również w domu, dobrym pomysłem będzie zakup nawilżacza powietrza. Zwłaszcza zimą, kiedy działają kaloryfery, umożliwia on utrzymanie prawidłowego stopnia wilgotności w czterech ścianach. Na pewno odczujesz ulgę dla swoich oczu!

Uwzględnij w diecie kwasy tłuszczowe

Badania pokazują, że spożywanie dużych ilości kwasów omega-3 zmniejsza dyskomfort spowodowany wysychaniem oczu. Tłuszcze redukują stan zapalny oczu, zwiększają wydzielanie łez i podnoszą jakość ich składu. Zwłaszcza osoby, które chorują na syndrom suchego oka powinny dodać do codziennej diety produkty takie jak:

  • siemię lniane
  • olej palmowy
  • olej lniany
  • olej sojowy
  • nasiona chia
  • tłuste ryby np. łosoś, tuńczyk, sardynki, makrele
  • orzechy

Warto również rozważyć dodatkową suplementację kwasami omega-3, a także Witaminą D. Działają one przeciwzapalnie, więc wspomogą cały twój organizm i wzmocnią odporność.

Zawsze miej pod ręką krople lub maści do oczu

Nie zawsze uda ci się uniknąć wyschnięcia gałek ocznych. Na takie sytuacje warto mieć pod ręką preparaty, które przyniosą natychmiastową ulgę.

Na co dzień możesz używać nawilżających kropli do oczu. Pamiętaj, że niektóre z nich zawierają konserwanty, które mogą wywołać podrażnienie. Jeżeli stosujesz krople więcej niż 4 razy dziennie lub masz wrażliwe oczy, lepiej zakup produkt bez konserwantów.

Krople są rozwiązaniem chwilowym. Jeśli twoje oczy są permanentnie przesuszone, dobrym rozwiązaniem będzie stosowanie co wieczór maści nawilżającej. Na pewno farmaceuta poleci sprawdzony środek. Tego typu maści mogą utrudniać widzenie, dlatego lepiej używać ich tuż przed snem.

Przedweselne wskazówki

Przedweselne wskazówki

Jak przetrwać noc życia w soczewkach jednodniowych? Jedną z najważniejszych zasad, której powinnaś trzymać się, jeśli chcesz założyć soczewki kontaktowe w tę wyjątkową noc, jest mycie rąk przed każdorazowym kontaktem z soczewkami. Zalecam użycie do tego neutralnego mydła bez substancji natłuszczających.

Może się zdarzyć, że podczas imprezy coś wpadnie ci do oka.

W żadnym wypadku nie używaj wody z kranu do płukania czy czyszczenia soczewek! Lepiej weź ze sobą małą buteleczkę płynu all-in-one, żeby w razie czego przepłukać w nim soczewkę.

Na pewno częścią twojej weselnej stylizacji będzie również przepiękny makijaż oczu. Przy jego nakładaniu, musisz pamiętać o higienie. Soczewki włóż do oczu przed zrobieniem makijażu i zdejmij przed demakijażem! 

Pozostałości cieni, tuszu do rzęs, kajalu i kremów mogą utworzyć na soczewkach kontaktowych bardzo cienkie warstwy substancji o tłustej konsystencji, co będzie utrudniało widzenie. Tuszu nie nakładaj na dolną krawędź powieki, a bezpośrednio na rzęsy. Raczej nie chcesz płakać, kiedy zmiesza się on z filmem łzowym i dotrze do soczewki?

Oczywiście, zabierz ze sobą krople nawilżające, nawet jeśli zazwyczaj problem suchego oka cię nie dotyczy. Wypróbuj preparat wcześniej, aby upewnić się, że w żaden sposób cię nie podrażnia ani nie uczula.

Dla każdej z nas ślub i wesele to bardzo ważne wydarzenie. Jeśli na co dzień nie nosisz soczewek, koniecznie wypróbuj je parę razy przed tym ważnym dniem. Unikniesz w ten sposób ewentualnych podrażnień i przyzwyczaisz się do ich noszenia.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj