Nareszcie dobre wiadomości! Chyba nie tylko przyszłe Pary Młode czekały na nie, ale również całe społeczeństwo. Jeszcze niedawno organizacja ślubu nie była oczywista. Ale po wczorajszej (16 kwietnia) konferencji prasowej zapaliło się światełko w tunelu. Na czwartkowym zgromadzeniu prasowym zostały ogłoszone nowe etapy złagodzenia obostrzeń wprowadzonych przez Rząd. Obowiązywać one będą od poniedziałku (20 kwietnia). Co zatem z zaplanowanymi ślubami? Czy będziemy mogli gościć tyle osób na ślubie, ile zaprosiliśmy? Czy mogą się one odbyć w sposób sprzed wprowadzonymi utrudnieniami? Nie zupełnie, bo nadal są pewne ograniczenia, ale o wiele korzystniejsze niż dotychczas. Więc koniecznie zapoznajmy się z wytycznymi narzuconymi przez Radę Ministrów.
Większa liczba osób w kościele po złagodzeniu obostrzeń
To najlepsza wiadomość jaką mogli usłyszeć przyszli małżonkowie, którym zależało na obecności na ich ślubie najbliższej rodziny, a nie mieli w planach zmiany daty zaślubin. Od poniedziałku w uroczystej ceremonii ślubnej oprócz świadków będzie mogło uczestniczyć więcej osób. Czyli ile? Wszystko zależy od powierzchni danej świątyni. Bo będziemy mogli zaprosić tylu gości, ile przypada 15 metrów kwadratowych na osobę w powierzchni kościoła.
Natomiast jeśli chodzi o śluby cywilne, to tutaj nie ma równoznacznych założeń. Urzędy Stanu Cywilnego w większości działają na poprzednich regułach czyli w uroczystości zaślubin może wziąć udział maksymalnie 5 osób. Inne zaś przesuwają daty ślubu na inny termin, dlatego musimy dowiedzieć się jak sprawy się mają w naszej sytuacji.
Co z weselem w związku z nowymi zasadami?
Kwestia załagodzeń narzuconych przez Rząd dotyczy wyłącznie ślubów- nie wesel. Oznacza to, że nadal wesela nie mogą się odbywać, ponieważ jeśli chodzi o imprezy weselne to obowiązują poprzednie wytyczne. Według ogłoszonych przez Ministra Zdrowia wytycznych, plan działania lokali gastronomicznych swoje funkcjonowanie ponownie rozpocznie w trzecim etapie złagodzeniu restrykcji. Co nie oznacza, że nie będzie pewnych ograniczeń. Co ważne, miejmy na uwadze, że salony kosmetyczne i fryzjerskie również podlegają pod ten sam etap.
Ślub tylko w maseczkach
Musimy pamiętać, że złagodzenie zasad dotyczących zwiększeniu osób na ślubie nie oznacza, że będziemy zwolnieni z obowiązku założenia maseczek. Założenie maseczki na twarz będzie konieczne dopóty, dopóki obowiązek ten nie będzie wstrzymany przez Ministra, który oznajmił, że obowiązek ten będziemy praktykować póki nie zostaną wymyślone szczepionki na COVID-19 (koronawirus). Zatem musimy liczyć się z tym, że z maseczkami będziemy obcować kilka najbliższych miesięcy.
Ostrożności nigdy za wiele. Złagodzenie obostrzeń nie oznacza, że nasza czujność ma zostać uśpiona. Pogoda robi się piękna, każdy już ma dość bycia zamkniętym w czterech ścianach, ale jeśli jeszcze troszkę uzbroimy się w cierpliwość i zostaniemy w domach to szybciej zwalczymy epidemię.