Obrączki ślubne to najważniejszy symbol więzi małżeńskiej. Towarzyszą na co dzień, nieustannie przypominając o uczuciu, które połączyło „aż do śmierci”. A skoro tak, ich wyborowi warto poświęcić wiele uwagi – tak, aby urzekały ponadczasową estetyką, a przy okazji były solidne.
Klasyczne i minimalistyczne czy designerskie? Ze złota czy z platyny? W jakim rozmiarze? I kiedy je zamówić, aby mieć pewność, że dotrą na czas na dzień ślubu? Oto najważniejsze aspekty, na które warto zwrócić uwagę.
Obrączki ślubne – klasyka czy bogate zdobienia?
Czy zatem wybrać prosty, minimalistyczny wzór, czy ten bardziej ozdobny, powstający np. z dwóch rodzajów złota? Prostota i minimalizm, o czym warto pamiętać, są ponadczasowe. Bardziej ozdobne wzory zaś są po prostu wyraziste i zwracają na siebie uwagę – co również ma swoje zalety. Warto też przy tym pamiętać, że o ciekawych zdobieniach na obrączce częściej marzą panie – dlatego coraz chętniej zamawiane są np. komplety, w których kobieca obrączka jest dodatkowo wysadzana subtelnymi diamencikami czy dekorowana interesującym wzorem.
Aby przekonać się, jak różnorodne mogą być obrączki, wystarczy spojrzeć na kolekcję modeli w dobrym sklepie jubilerskim, np. na https://www.marko.pl/obraczki. Krótki rzut okiem pozwala przekonać się, że każdy – bez względu na gusta i oczekiwania – może dobrać model idealny dla siebie. Zwłaszcza że – o czym warto pamiętać – każda para obrączek jest wykonywana na indywidualne zamówienie. Projekt można więc niemal dowolnie modyfikować, aby ostateczny efekt był idealny.
Jaki kolor obrączek wybrać?
Nawet jeśli w planach są złote obrączki, mogą przybrać kilka odcieni – złoto żółte jest najbardziej klasyczne; białe (a raczej delikatnie słomkowe, pokryte dodatkowo rodem) – nowoczesne, zaś różowe wpisuje się w aktualnie obowiązujące trendy. Można również postawić na bardziej ekskluzywną platynę o srebrzystym odcieniu – wyróżnia się również nieco większą niż złoto wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne.
Równie istotny jak kolor jest sposób, w jaki obrączki ślubne zostaną wykończone – na połysk, a może na mat? Obie opcje mają swoje wady i zalety. Obrączki na wysoki połysk pięknie odbijają światło słoneczne, a ten typ wykończenia wydobywa pełen odcień metalu. Z drugiej strony jednak, mogą być bardziej podatne na powstawanie rys. Obrączki matowe zaś mają nieco „zmrożony” odcień – bardziej nowoczesny i nietuzinkowy. Z czasem jednak będą nabierały coraz więcej połysku.
Warto pamiętać, że wysokiej jakości obrączki można po latach poddać renowacji – wykona ją każdy dobry zakład jubilerski, przywracając biżuterii ślubnej pierwotny blask.
Złote obrączki – rozmiar ma znaczenie
Dobór odpowiedniego rozmiaru to sprawa kluczowa. Z jednej strony bowiem obrączka musi łatwo wchodzić na palec i się zdejmować, a z drugiej – nie może być zbyt luźna. Jak go dobrać? Dokładnie mierząc obwód palca, na który trafi biżuteria (serdeczny palec prawej dłoni). Jak to zrobić? Albo wybierając się do salonu jubilerskiego i prosząc o zdjęcie miary i określenie odpowiedniego rozmiaru obrączek, albo samodzielnie. Aby zastosować tę drugą metodę, wystarczy nawet kawałek nitki, którym należy opasać najgrubszą część palca, a następnie zmierzyć obwód. Najlepiej dokonać kilka pomiarów w ciągu dnia (palce mają tendencję do puchnięcia, zwłaszcza w upalne dni) i uśrednić wynik.
I najważniejsze: aby uniknąć problemów z ewentualnie źle dopasowanym rozmiarem obrączki, warto zamówić je z odpowiednim (najlepiej kilkumiesięcznym) wyprzedzeniem. Wówczas, gdy biżuteria okaże się za ciasna lub za luźna, można jeszcze będzie dokonać korekty jej obwodu.
Może cię zainteresować: https://profesjonalnyslub.pl/grawer-na-obraczkach-slubnych/