Żyjemy w czasach, gdzie coraz więcej dzieci rodzi się w wolnych związkach. Niegdyś ciąża bez ślubu była dla wielu osób nie do przyjęcia, a dziś można powiedzieć, że jest to normalnością. Rodzice oczekujący na dziecko cenią sobie wolność i nie chcą być małżeństwem tylko dlatego, że dziecko jest w drodze. Jak twierdzą: „Papier nie jest nam do niczego potrzebny”. Czasy się zmieniają i coraz więcej par jest pewna, że ślub jest tylko formalnością i przy wychowywaniu dzieci niczego nie zmieni.
Dowiadując się o ciąży, przyszli rodzice zaczynają panikować, ponieważ dziecko nie było w planach, albo za krótko trwa ich związek. Pozostaje planowanie ślubu lub po prostu życie na kocią łapę. A co w momencie kiedy czas pokaże, że ich drogi nie są im dane? Czekając na przyjście dziecka na świat, wiele par zastanawia się czy ślub będzie najlepszym rozwiązaniem. Może się okazać, że związek tych dwojga ludzi jest udany i ślub był ich najlepsza decyzją, ale też jest opcja, że jeśli nie wezmą ślubu, a pójdzie coś nie tak to ich drogi po prostu się rozejdą bez większych konsekwencji związanych z przykrym przeżyciem jakim jest rozwód, a pociechą będą się po prostu dzielić. Tylko co w sytuacji kiedy rodzice będą wypytywać o brak ślubu, albo dziecko kiedy będzie już przedszkolakiem?
Ślub pod presją
Zapewne nie jeden z nas był świadkiem sytuacji, kiedy dwoje ludzi decyduje się wziąć przyspieszony ślub, spowodowany przyjściem dziecka na świat. Do decyzji tej zwykle przyczyniają się pewne czynniki. Powodem może być presja społeczna, jak również naciski ze strony rodziny, ale także prawdziwe uczucie oraz chęć stworzenia prawdziwej rodziny dla dziecka.
Niegdyś samotne matki nie były traktowane przychylnie, dlatego też wręcz dyktowano jej, aby czym prędzej wyszła za mąż. Lecz dziś nastały inne czasy, gdzie nikt nie ingeruje czy kobieta sama wychowuje dziecko, czy żyje w związku jednakże bez ślubu.
Jednakże są sytuacje, iż wbrew powszechnej akceptacji, spotykamy na swojej drodze osobę, która szepce za plecami, albo może stworzyć nam problemy, które dotyczyłyby spraw formalnych. I tu mamy na myśli księży, którzy nie wyrażą swej zgody na chrzest nieślubnego dziecka.
Gdy ksiądz nie chce ochrzcić dziecka
Co w momencie, kiedy rodzice żyjący w wolnym związku zechcą ochrzcić swoje dziecko, ale usłyszeli odmowę księdza z uwagi na to, że nie przystąpili do sakramentu jakim jest ślub?
Związek niesakramentalny nie powinien być powodem, dla którego ksiądz mimo próśb i szczerych chęci rodziców miałby odmówić ochrzczenie dziecka. Jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce warto wówczas udać się do innej parafii, gdzie duchowny nie będzie ingerował w życie partnerów.
Ciąża w wieloletnim związku
Wieloletni związek świadczy o tym, że dobrze znamy, jak również kochamy swoją druga połówkę. Kiedy w wieloletnim związku pojawia się informacja o ciąży należy przemyśleć czy nie warto zdecydować się na ślub zanim na świecie pojawi się dziecko.
Jeżeli od jakiegoś czasu marzyliśmy o ślubie, ale zawsze były „ważniejsze” sprawy, wówczas ciąża znakomicie zmobilizuje nas do podjęcia pierwszych kroków związanych ze wspólną przyszłością. Należy jednak się zastanowić i rozważyć czy zaryzykować i iść do ślubu z brzuszkiem, gdyż przyszła mama może nie czuć się na siłach, szczególnie latem, a ponadto trzeba wziąć pod uwagę, że narodziny dziecka wiążą się z licznymi kosztami, dlatego jeśli nie posiadamy na tyle środków pieniężnych ślub warto wziąć w momencie uzyskania konkretnej kwoty. Wiele par podejmuje decyzję, aby na początek wziąć ślub cywilny (w Urzędzie), a dopiero po roku lub dwóch organizują huczne wesele.
Kiedy w naszym związku nie dzieje się najlepiej, to nie podejmujmy pochopnych decyzji tylko ze względu na ciążę. Wówczas kiedy narodziny dziecka zamiast zbliżyć partnerów, oddala może skończyć się rozpadem związku małżeńskiego. Warto w tym czasie sprawdzić czy potrafimy funkcjonować jak rodzina. Trzeba jednakże zaznaczyć, że nie warto próbować się zmienić i liczyć na to, że dziecko rozwiąże wszelkie problemy, ale dopasować się do siebie i współgrać ze sobą. Najgorszą rzeczą byłoby żałować i mieć pretensje do siebie, że mimo iż nie pasujemy do siebie to powodem naszego ślubu było dziecko.
Domysły gości – „Pewnie jest w ciąży”
Istnieje przeświadczenie, że skoro młodzi nieoczekiwanie zdecydowali się na związek małżeński, to na pewno spodziewają się potomka. Wówczas uczestnicy wesela niepostrzeżenie obserwują brzuch Panny Młodej, aby rozwiać bądź potwierdzić swoje domysły. Nie należy brać sobie do serca żadnych uwag, wręcz przeciwnie dociekliwą osobę najlepiej zaskoczyć żartem. Bez znaczenia czy wychodzimy za mąż z powodu ciąży czy też nie. Najważniejszą rzeczą jest pewność, że kochamy tę osobę i pragniemy właśnie z nią wieść szczęśliwe życie, a ślub będzie tylko przypieczętowaniem naszego uczucia. Należy pamiętać, iż ciąża nie powinna zobowiązywać do zaślubin, lecz tu „wygrać” prawdziwa miłość.
Dlaczego warto wziąć ślub przed porodem?
Wiele kobiet często zastanawia się, czy wstąpić w związek małżeński zanim urodzi się dziecko. Ślub w trakcie ciąży nie jest spełnieniem marzeń, gdyż na ogół czujemy się niezbyt dobrze, ale potrafi rozwiązać pewne sprawy. Naturalnie ciąża nie jest bezwzględnym powodem zamążpójścia, ale jeśli Wy jako przyszli rodzice planowaliście ślub w bliskiej lub dalekiej przyszłości to warto go przyspieszyć. Rodzice, którzy posiadają nieślubne dziecko nie przystwarzają wzburzenia, ale nie mogą skorzystać z pewnych przywilejów.
Opieka nad dzieckiem i prawa rodzicielskie
- Po ślubie – Jeżeli dziecko jest urodzone w małżeństwie,wówczas ojcem zostaje mąż mamy. W momencie urodzenia potomka, oboje rodziców otrzymuje pełne prawa oraz obowiązki rodzicielskie. Jeśli chodzi o decyzje to w wielu kwestiach można podejmować je osobno. Wyjątkiem jest wyjazd dziecka za granicę bądź operacja.
- Bez ślubu – Kiedy dziecko nieślubne to ojciec musi formalnie uznać je za swoje w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wówczas wtedy otrzymuje władzę rodzicielską. Ojcostwo można również ustalić poprzez sąd.
Nadanie dziecku nazwiska
- Po ślubie – Maleństwo otrzymuje nazwisko taty. Chyba, że oboje rodziców postanowiło, że dziecko będzie nosiło nazwisko matki. Wtedy trzeba to zaznaczyć w oświadczeniu, które wypisuje się przed ślubem w Urzędzie Stanu Cywilnego.
- Bez ślubu – Jeżeli ojciec dziecka uznał je w Urzędzie Stanu Cywilnego jako swoje, wtedy będzie nosiło jego nazwisko, natomiast kiedy tego nie uczyni to dziecko otrzymuje nazwisko matki. Gdy ojciec dziecka będzie chciał nadać mu swoje nazwisko po 13. roku życia, wówczas i ono musi wyrazić na to zgodę.
Ubezpieczenie i opieka socjalna
- Po ślubie – Kiedy mąż/ żona pracuje i posiada ubezpieczenie, z którego może korzystać z bezpłatnej opieki medycznej, wtedy jednocześnie przechodzi też na dziecko i bezrobotnego partnera. W razie śmierci, któregoś z małżonka przysługuje im renta rodzinna. W sytuacji, gdy dochód miesięczny na jednego członka rodziny nie przekracza 504 zł. to małżonkom należy się zadatek rodzinny na dziecko. Po rozwodzie datek na samodzielne wychowywanie dziecka wynosi 170 zł.
- Bez ślubu – W związku konkubenckim żadna ze stron nie ma praw związanych z świadczeniami opieki zdrowotnej oraz renty rodzinnej. Z wyjątkiem wypłaty na rzecz dziecka. Wychowywanie dziecka poza związkiem małżeńskim daje te same prawa do pobierania zasiłku rodzinnego i innych datków.
Środki do życia po rozpadzie związku
- Po ślubie – Alimenty przysługują nie tylko dziecku, ale też i byłemu małżonkowi, któremu sytuacja materialna poniosła porażkę w wyniku rozwodu. Oczywiście jeśli podczas sprawy rozwodowej nie został jako jedyny uznany winny rozpadu małżeństwa.
- Bez ślubu – Mimo, że dziecko było wychowywane bez ślubu, to należą mu się alimenty. Natomiast były partner nie może ich wymagać dla siebie.
Spadek i dziedziczenie
- Po ślubie – Zarówno dziecko jak i małżonek dziedziczą w pierwszej kolejności, gdyż z mocy prawa są pierwszorzędnymi spadkobiercami, zarówno kiedy mamy do czynienia z testamentem, który jest własną wolą zmarłego. W przypadku kiedy zmarły małżonek pominął, którąś z osób w testamencie to i tak mają prawo do tzw. zachowku w połowie należytej kwoty.
- Bez ślubu – Dziecko narodzone w konkubinacie przejmuje spadek, tak samo jak w przypadku ślubnego, ale partner tylko na podstawie testamentu.
Wspólnota majątkowa i mieszkanie
- Po ślubie – W sytuacji rozwodu cały majątek w tym również mieszkanie, które było zakupione w okresie trwania małżeństwa podlega podziałowi. Dobra posiadane uprzednio (np. odziedziczone) tworzą majątek oddzielny każdej ze stron i nie są brane pod uwagę podczas rozłąki.
- Bez ślubu – Jest możliwe żądanie rozliczenia majątku osiągniętego w czasie trwania związku, wówczas tylko wtedy, kiedy określone dobra były zakupione przez oboje z partnerów ze wspólnego budżetu. Zajmowanie się domem i dzieckiem przez partnerkę może mieć wpływ na udział do wspólnego majątku.
Rozliczanie się z fiskusem
- Po ślubie – Małżeństwo ma prawo do rozliczania się wspólnie. Po rozwodzie były małżonek ponosi odpowiedzialność za zaległości podatkowe, które wyniknęły w czasie przebiegu małżeństwa (odpowiednio do jego udziału we wspólnym majątku).
- Bez ślubu – Para nie ma wariantu wspólnego opodatkowania się, gdyż każde z osobna musi złożyć swoje rozeznanie. Kiedy wspólnie prowadzą firmę to razem odpowiadają za zaniedbanie podatkowe wynikające z zarządzania działalności gospodarczej.
Ciekawostka dotycząca nieślubnych dzieci
- Przed wojną pozamałżeńskie narodziny w Polsce stanowiły 6% wszystkich urodzeń.
- Po wojnie liczba nieślubnych dzieci spadła do 4-5%.
- W połowie lat 90. poziom nieślubnych urodzeń przekroczył 10%.
- W 2002 roku dzieci z nieślubnego łoża stanowiły 14% ogółu.
Źródło: Rocznik Demograficzny
Wedle badań małżeństwa są znacząco trwalsze od związków nieformalnych. Będąc w związku małżeńskim wzrasta poczucie bezpieczeństwa partnerów, ale i dzieci. Do najbardziej trwałych związków zalicza się małżeństwa katolickie (sakramentalne). Dodatkowo – co zostało potwierdzone, osoby będące w stanie małżeńskim rzadziej cierpią na depresję i sporadycznie pojawiają się u nich stany lękowe. Zawdzięczamy to tym, że małżeństwo gwarantuje nam poczucie stabilizacji oraz bezpieczeństwo i pewną przyszłość.
Uważam, że wszystko zależy od nas samych czy brać ślub ze względu na dziecko które jest w drodze czy żyć w wolnym związku. W dzisiejszych czasach jest dużo par, które mają dziecko, a ze ślubem im się nie spieszy. Bardziej rodzicie naciskają na to, żeby wziąć ślub, bo jak to można mieć dziecko bez ślubu ?! Kiedyś wszystko wyglądało inaczej…. Interesujący wpis, Pozdrawiam !