Nazwisko po ślubie
reklama

Jeśli chodzi o nowożeńców możemy zapewnić, że ich życie przewróci się do góry nogami, gdyż w życiu codziennym czeka ich wiele zmian, między innymi zamieszkanie w nowym miejscu, nowa praca, pasje, powiększenie rodziny, ale najpierw, bo już przed ślubem lub zaraz po nim – czeka ich decyzja dotycząca zmiany nazwiska. Zazwyczaj kobiety przyjmują nazwisko męża, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby to mężczyzna odziedziczył je po żonie. Możliwości jest kilka. Ważne żeby decyzja była przemyślan oraz wspólna.

Sprawy związane z wyborem nazwiska po ślubie podporządkowane są według art. 25 oraz 88 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Wybór nazwiska po ślubie jest w pełni zależny od przyszłych Państwa Młodych. W momencie kiedy kierownik Urzędu Stanu Cywilnego przygotuje dokument stwierdzający brak przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa osoba, która ma w zamiarach zmianę nazwiska po ślubie, zobowiązana jest zgłosić to u pracownika Urzędu Stanu Cywilnego przed ślubem lub bezpośrednio po nim.

Nazwisko po mężu

Nie jest tajemnicą, że mężczyźni bardzo rzadko przyjmują nazwisko po żonie. Obyczajem stał się, iż żona obiera nazwisko męża, gdyż jest to naturalne, a poza tym ma to na celu podtrzymanie tradycji.

Przyjęcie nazwiska po mężu dla wielu jest oznaką nowego, wspólnego życia. Kobiety w ten sposób ofiarują swojemu przyszłemu małżonkowi miłość, szacunek oraz pełne oddanie. A dla samych mężczyzn przekazanie nazwiska żonie oznacza przedłużenie klanu.

Wedle wielu Polek, mąż i żona powinni tak samo się nazywać i nie chodzi tu o tradycję czy konieczność lecz o to, że „grają w jednej drużynie” i dzięki temu nikt nie będzie miał co do tego zastrzeżeń.

Nazwisko dwuczłonowe po ślubie

Zwiększa się liczba kobiet, które chcą posługiwać się nazwiskiem dwuczłonowym albo też zostają po ślubie przy nazwisku panieńskim. Jest to spowodowane poprzez wiele czynników. Wiele pań nie chce rezygnować z nazwiska panieńskiego, gdyż jest z nim bardzo związana. A ponadto wiąże ze swoim nazwiskiem panieńskim osiągnięcia zawodowe.

Dwuczłonowe nazwisko pozwala współmałżonkom na pójście na kompromis. Na przykład kiedy mężowi zależy na podtrzymaniu tradycji związanej z odziedziczeniem jego nazwiska przez żonę jak również przyszłego potomstwa. W wielu przypadkach osoby posiadające nazwisko dwuczłonowe i tak przedstawiają się wówczas jednym. A nazwisko dwuczłonowe służy im w przypadkach administracyjnych, gdy domagane są pełne dane osobowe.

Na przełomie kilku lat można zauważyć, że panowie także obierają nazwiska swoich żon. W wielu przypadkach mężczyźni decydują się używać nazwisk dwuczłonowych. Przez co daje możliwość wniesienia równości w związek małżeński. Wybierając podwójne nazwisko warto rozważyć czy nie jest ono zbyt długie i czy będzie funkcjonalne.

Należy naznaczyć, że nazwisko łączone nie może zawierać więcej niż podwójny człon.

Dlaczego niechętnie zmieniamy nazwiska po ślubie?

Kobiety, które przywykły do nazwiska rodowego, a także posiadające majątek zawodowy bezustannie decydują się na pozostanie przy swoim nazwisku.

„Oznajmiłam mojemu przyszłemu mężowi, że nie zamierzam przyjmować jego nazwiska po ślubie, gdyż jestem związana ze swoim nazwiskiem panieńskim, a ponadto nie miałam ochoty na pozbawianie się skojarzenia mojego nazwiska z całym dorobkiem majątkowym, który dotąd wypracowałam… Kiedyś kobiety wychodziły za mąż w wieku 20 lat więc tego dorobku zbytnio nie posiadały. Teraz się to zmieniło, wychodzą za mąż późno, a dążą do majątku już na studiach”

Zmiana nazwiska po ślubie znacznie później

Sytuacja może mieć miejsce, że kobieta przekona się co do zmiany nazwiska po upływie jakiegoś czasu po wstąpieniu w związek małżeński. I co wówczas? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić to metodą urzędową. Wniosek taki należy złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego. Decyzja ta musi być dosadnie uzasadniona (podanie istotnych powodów). Można także skorzystać z dokumentów, które będą podkładką wyjaśniającą motyw zmiany nazwiska. Podczas składania takiego wniosku trzeba wziąć pod uwagę opłatę skarbową w wysokości 37zł.

Rozważenie za i przeciw przyjęcia nazwiska po mężu

Nie jest tajemnicą, że decyzja o zmianie nazwiska po ślubie musi być przemyślana i pewna. Postanowienie to jest realizowana już podczas wypełniania formalności związanych ze ślubem. Spora ilość przyszłych małżeństw natrafia na trudności na tym etapie. Zwykle temat ten prowadzi do kłótni. Ale zanim narzeczeni podejmą decyzję muszą przekalkulować wszystkie za i przeciw, przedstawić swoje argumenty. Dzięki takiej spokojnej rozmowie łatwiej będzie ustalić wybór.

Na co dzień możemy spotkać się z innymi przeciwnościami, między innymi kiedy narzeczeni mają za sobą złe wspomnienia. Chodzi tu głównie o to, kiedy przy wyborze nazwiska w rozmowie oprócz dwojga ludzi głos zabierają dzieci na przykład z poprzedniego małżeństwa kobiety, które nalegają, aby ich mama pozostała przy nazwisku, które one same noszą, a przyszły małżonek nie wyobraża sobie, aby jego żona nosiła nazwisko byłego męża. To samo tyczy się zawiłych historii rodzinnych.

Mimo jakiejkolwiek decyzji pamiętajmy, żeby najważniejszym punktem w wyborze nazwiska po ślubie było to, aby rozstrzygnąć ją wspólnie. Ważne też ażeby posłuchać głosu serca, nie zważając na kulturę. Nazwisko pozostaje na zawsze, tak więc wybierzmy te, które będzie zgodne z nami.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj