W dniu ślubu powinniśmy mięć zapięte wszystko na ostatni guzik. Niezależnie od tego czy wybieramy zespół na wesele czy didżeja, ważną kwestią, o której wiele par zapomina, jest opłacenie licencji ZAiKS. Sprawa niby oczywista, w końcu chodzi o prawa autorskie. Czasem jednak mogą narastać pewne nieścisłości w związku z tym, kto taką opłatę powinien uregulować.
Czym w ogóle jest ZAiKS?
ZAiKS, czyli Stowarzyszenie Autorów oraz STOART (Związek Artystów Wykonawców) są to organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. ZAiKS zajmuje się reprezentacją autorów polskich i zagranicznych. Z kolei do STOART-u należy mała grupa artystów,których spis możemy znaleźć na stronie internetowej. To właśnie tam powinniśmy dostarczyć listę utworów, które będą grane na weselu. Taka lista powinna zawierać tytuł utworu oraz autorów tekstu i muzyki. Z opłaty możemy być zwolnieni jedynie wówczas, gdy organizujemy kameralną imprezę, która odbywa się w domu przy magnetofonie, jak dowiadujemy się od redakcji serwisu muzyka-wesele.pl
Kto dokonuje opłaty ZAiKS?
Prawo nie wyszczególnia, kto dokładnie powinien uiścić opłatę. Może to być młoda para, zespół, DJ czy właściciel lokalu. Najczęściej to właśnie właściciel lokalu lub zespół powinni opłacić ZAiKS. Warto jednak szczegółowo dopytać o tę kwestię właściciela, a także w przypadku zgody właściciele na uiszczenie opłaty, ująć taki zapis w umowie. Właściciele lokali weselnych zwykle mają wykupione stałe licencje, a jej koszt wliczany jest już w cenę wynajmu sali.
Warto pamiętać, by na początku sprawdzić, ile będzie wynosić opłata dla konkretnego lokalu. Może się niestety zdarzyć, że zespół, DJ czy właściciel lokalu zgodzą się zapłacić ZAiKS, ale doliczą to do kosztów wynajęcia sali czy muzyki. Jeśli nie wiecie, ile wynosi taka opłata, mogą wykorzystać Waszą niewiedzę i zażądać wyższej kwoty niż jest wymagana. Czasem żądają nawet kilkuset złotych, mimo że opłata wynosi 100 zł. Zwykle odtwarzana muzyka na wesele w Warszawie, w przypadku imprezy na 100 osób, będzie kosztować ok. 250 zł. Z kolei za wykonywanie muzyki na żywo przez zespół weselny z Poznania czy Katowic zapłacicie najczęściej 10% wynagrodzenia zespołu.
Od czego zależy opłata?
Wydawałoby się, że opłata powinna zależeć od ilości wykonywanych utworów, ale tak nie jest. Stawka zależy od takich czynników, jak: miejscowość, rodzaj lokalu (inne opłaty są za muzykę w remizie, a inne za profesjonalny lokal), wynagrodzenie DJ-a lub zespołu czy ilość osób. Pod uwagę brana jest również kwestia, czy muzyka wykonywana jest na żywo czy tylko odtwarzana. Kalkulator takich opłat znajdziecie na stronie ZAiKS-u.
Formalności na własną rękę
Jeśli z właścicielem lokalu czy zespołem ustaliliśmy, że to my będziemy płacić za ZAiKS opłaty możemy dokonać na dwa sposoby. Za pośrednictwem internetu lub osobiście w siedzibie okręgowej ZAiKS-u. Na stronie internetowej wystarczy wypełnić i złożyć odpowiedni wniosek (w tym przypadku będzie to licencja jednorazowa), a następnie uiścić opłatę na podany numer rachunku bankowego. Kiedy płatność dotrze do ZAiKS-u, umowa zostaje zawarta. Wówczas na nasz e-mail zostaje przesłana umowa w formie PDF, a także faktura VAT.